კახა ლომაია "ალიასგან" ბოდიშის მოხდას ითხოვს / კახა ლომაია, გია მურღულია ; ესაუბრა მარიტა დამენია // ალია. - თბილისი, 2007. - 7-9 აპრილი. - N39(2012). - გვ.6[MFN: 43072]
მურღულია, გია (ავტ.);
ანოტაცია:  ინტერვიუ კახა ლომაიასთან კანონში შესატან ცვლილებებზე, შიდასასკოლო დისციპლინის საკითხის გადაწყვეტის გამო
პერსონალია:  ლომაია კახა (განათლების მინისტრი); მურღულია გია (24-ე სკოლის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი); გერსამია მარიკა (განათლების სამინისტროს პრესსამსახურის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  ჩხრეკა; ჯარიმა; ინიციატივა.
ვის ბანაკში გამოჩნდება საარჩევნოდ გამსახურდია? / ეკა ხერხეულიძე ; ესაუბრა ბადრი ქევანიშვილი // ალია. - თბილისი, 2007. - 7-9 აპრილი. - N39(2012). - გვ.4.7[MFN: 43073]
ანოტაცია:  ცოტნე გამსახურდიას პოლიტიკურ მიზნებზე
პერსონალია:  გამსახურდია კონსტანტინე (პოლიტიკური გაერთიანება "თავისუფლების" ლიდერი); გამსახურდია გიორგი (სამართალდამცავი); გამსახურდია ცოტნე (ზვიად გამსახურდიას შვილი); ხერხეულიძე ეკა (პარლამენტის წევრი).
რა კავშირშია 9 აპრილის ტრაგედიასთან მარგარეტ ტეტჩერი? / ქეთი ხატიაშვილი // ალია. - თბილისი, 2007. - 7-9 აპრილი. - N39(2012). - გვ.3[MFN: 43074]
ანოტაცია:  ამერიკაში მყოფი ქართველი ემიგრანტის გიორგი წიქარიშვილის ავტორობით გამოცემულ წიგნში ასახულ 9 აპრილის მოვლენების დეტალებზე
პერსონალია:  წიქარიშვილი გიორგი (ემიგრანტი); ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); პატიაშვილი ჯუმბერ (ყოფილი ცეკა-ს მდივანი); გორბაჩოვი მიხეილ (ყოფილი საბჭოთა კავშირის ცეკა-ს მდივანი); ტეტჩერი მარგარეტ (ინგლისის პრემიერ-მინისტრი); როდიონოვი იგორ (გენერალი); გორგოძე შოთა (შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყოფილი მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  მოვლენების განვითარება; ამოუცნობი ეპიზოდები.
1. ხაზარაძე, მამუკა
"თი-ბი-სი" კიდევ ერთი საინტერესო პროექტის ინიციატორი ხდება / მამუკა ხაზარაძე, გია ჯავრიშვილი, ვახტანგ ბუცხრიკიძე ; მოამზადა ანი ქარქაშაძემ // ალია. - თბილისი, 2007. - 7-9 აპრილი. - N39(2012). - გვ.5[MFN: 43075]
UDC:  61(479.22) + 336.7(479.22)
ჯავრიშვილი, გია (ავტ.);  ბუცხრიკიძე, ვახტანგ (ავტ.);
ანოტაცია:  კლინიკა ოფთალმიჯსა და "თი-ბი-სი ბანკს" შორის გაფორმებულ ხელშეკრულებაზე
პერსონალია:  ხაზარაძე მამუკა ("თი-ბი-სი" ჯგუფის პრეზიდენტი); ჯავრიშვილი გია (კლინიკა "ოფთალმიჯის" დამფუძნებელი); ბუცხრიკიძე ვახტანგ ("თი-ბი-სი ბანკის" პრეზიდენტი).
თემატიკა:  სამედიცინო დაწესებულებები; ბანკები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ერთობლივი მომსახურება; ხელსაყრელი პირობები.
რას სთავაზობს "რიკო ინტერნეიშენელი" ქართველ სტუდენტებს და რატომ ირჩევენ ისინი ამერიკის შეერთებულ შტატებს? / ლაშა ნიკოლაიშვილი, გიორგი ბარქაია ; ესაუბრა თათია ვასაძე // ალია. - თბილისი, 2007. - 7-9 აპრილი. - N39(2012). - გვ.7[MFN: 43076]
ბარქაია, გიორგი (ავტ.);
ანოტაცია:  "რიკო ინტერნეიშენელ" ჯგუფის საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  ნიკოლაიშვილი ლაშა (კომპანია "რიკოს" პრეზიდენტი); ბარქაია გიორგი ("რიკო ინტერნეიშენელის" მენეჯერი).
საკვანძო სიტყვები:  გაცვლითი პროგრამები.
1. ჩიქოვანი, ნატო
იანუკოვიჩი ნოღაიდელს და ბურჯანაძეს აღარ შეხვდება / ნატო ჩიქოვანი ; ესაუბრა ირაკლი მამალაძე // ალია. - თბილისი, 2007. - 7-9 აპრილი. - N39(2012). - გვ.2[MFN: 43077]