ფოტოები: დავით მესხიშვილი
ანოტაცია: ინვალიდობის ყალბი მოწმობების გაცემის გამო
პერსონალია: მესხიშვილი დავითი (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა: ინვალიდები .
საკვანძო სიტყვები: უმკაცრესი ზომები ; ინვალიდობის სტატუსი ; ფულადი დახმარება ; გაყალბება .
გოცირიძე, გიორგი
ქართულ-ყაზახური ნავთობკომპანია "აკსაი ბი-ემ-სი" საქართველოში ტურიზმის აყვავებას აპირებს! / გიორგი გოცირიძე, იერლან ინკარბეკოვი, ვანო ნაკაიძე // ალია . - თბილისი, 2007. - 14-15 ივნისი. - N68(2041). - გვ.16[MFN: 43455 ]
UDC: 665.6/7
• ინკარბეკოვი, იერლან (ავტ.); ნაკაიძე, ვანო (ავტ.);
ანოტაცია: ქართულ-ყაზახურ კომპანიის 25 წლიანი პროგრამის პრეზენტაცია
პერსონალია: გოცირიძე გიორგი (ქართულ-ყაზახური კომპანიის დამფუძნებელი); ინკარბეკოვი იერლან (ყაზახური მხრის წარმომადგენელი); ნაკაიძე ვანო (ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა: ნავთობპროდუქტები ; ნავთობკომპანიები .
საკვანძო სიტყვები: ინვესტიციები ; ნავთობი ; ინფრასტრუქტურის განვითარება .
კუბლაშვილი, პალიკო
მანქანების გატაცებაზე დაჭერილებს ციხეებიდან უშვებენ?! : ინტერვიუ / პალიკო კუბლაშვილი, გია მეფარიშვილი ; ესაუბრა დიმიტრი ტიკარაძე // ალია . - , 2007. - 14-15 ივნისი. - N68(2041). - გვ.17[MFN: 43456 ]
UDC: 328 + 343.812](479.22)
ანოტაცია: სისხლის სამართლის კოდექსიდან ამოღებული 184-ე მუხლისგამო
პერსონალია: კუბლაშვილი პალიკო (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის წევრი); მეფარიშვილი გია (ყოფილი გენერალური პროკურორი).
საკვანძო სიტყვები: ავტომანქანა ; ქურდობა ; კანონი ; ცვლილება ; საპატიმრო ვადა .
გრიგალაშვილი, ნოდარი
ერთმა აზერბაიჯანელმა გამგებელმა კინაღამ საქართველო-აზერბაიჯანის ომი გამოიწვია : რას აპირებს საქართველოს ხელისუფლება? / ნოდარ გრიგალაშვილი // ალია . - თბილისი, 2007. - 12-13 ივნისი. - N67(2040). - გვ.2[MFN: 43457 ]
UDC: 94(=353.1)(479.22)
ანოტაცია: საინგილოში მომხდარ ინციდენტზე
პერსონალია: გრიგალაშვილი ნოდარ (ბორჯომის მაჟორიტარი).
გეოგ.დასახელება: საინგილო .
თემატიკა: ინგილოები .
საკვანძო სიტყვები: სკოლა ; ბავშვები ; აკრძალვა ; მინისტრი .
ახალაური, ლევან
ნაციონალების დევიზი: "ჩვენ ერთი გუნდი ვართ" კახეთში ისევ ძალაშია / ლევან ახალაური // ალია . - თბილისი, 2007. - 12-13 ივნისი. - N67(2040). - გვ.2[MFN: 43458 ]
• ალია ;
ანოტაცია: თელავის საკრებულოს წევრების წასვლისა და დაშლის შესახებ
პერსონალია: მამაცაშვილი გოჩა (კახეთის რეგიონში პრეზიდენტის ყოფილი რწმუნებული); ახალაური ლევან (საკრებულოს ახალი თავჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: ინფორმაცია ; დაშლა ; წასვლა ; განცხადება .
ბეჟაშვილი, ლევან
ახალი კანონი მოსამართლეს ჩიტივით თავისუფალს ხდის - რასაც უნდა, იმას გადაწყვეტს / ლევან ბეჟაშვილი, გია ცაგარეიშვილი // ალია . - თბილისი, 2007. - 12-13 ივნისი. - N67(2040). - გვ.2[MFN: 43459 ]
• ცაგარეიშვილი, გია (ავტ.); ალია ;
ანოტაცია: მოსამართლეების პასუხისმგებლობის შესახებ
პერსონალია: ბეჟაშვილი ლევან (იურიდიული კომიტეტის თავჯდომარე); ცაგარეიშვილი გია (ოპოზიციონერი).
თემატიკა: სასამართლოები .
საკვანძო სიტყვები: კანონი ; განაჩენი ; საჩივარი ; სასჯელი .
ამაშუკელი, რეზო
"კატეგორიულად ვაფრთხილებ, მეზობლის კურდღლებივით ფეხებში ნუ მიხტებიან... დაეტიონ თავიანთ კანში და შეირგონ ის, რაც თქვლიფეს აქამდე... სულ არ მაინტერესებს, ეგ იქნება პრეზიდენტი თუ მაგის ბიცოლა, მე ჩემი სამშობლო მინდა" / კოტე გაბაშვილი // ალია . - თბილისი, 2007. - 12-13 ივნისი. - N67(2040). - გვ.2.4[MFN: 43460 ]
ანოტაცია: რეზო ამაშუკელის პასუხი ღია ეთერში კოტე და გოკა გაბაშვილებს
პერსონალია: ამაშუკელი რეზო (პოეტი); გაბაშვილი კოტე (პარლამენტარი); გაბაშვილი გოკა (კულტურის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: კულტურის სამინისტრო ; გაგდება ; სიძულვილი ; ოპოზიცია ; ქართული დიპლომატია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4341 | 4342 | 4343 | 4344 | 4345 | 4346 | 4347 | 4348 | 4349 | 4350 | 4351 | შემდეგი » ბოლო »»