ანოტაცია: კონტროლის პალატის მიერ განათლების სამინისტროში აღმოჩენილი ფინანსური დარღვევების შესახებ
თემატიკა: საქართველოს განათლების და მეცნიერების სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: დახარჯული მილიონები ; ფინანსური დარღვევები ; ხელშეკრულება ; ბრალდებები .
მიტოვებულ ჩვილს კანონის დარღვევით ვერც სუბარი გააშვილებს // ალია . - თბილისი, 2007. - 26-28ივნისი. - N73(2046). - გვ.14[MFN: 43528 ]
UDC: 347.6(479.22)
ანოტაცია: მიტოვებული ბავშვი და კანონი ბავშვის აყვანის შესახებ
პერსონალია: სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი); ალადაშვილი შორენა (ბავშვის აყვანის მსურველი); კოჭლამაზაშვილი ნოდარ (სიღნაღის რაიონის რესურს-ცენტრის ხელმძღვანელი).
თემატიკა: გაშვილება .
საკვანძო სიტყვები: ახალდაბადებული ბავშვი ; გამოკვლევა ; დედა ; ბავშვთა სახლი ; გაშვილება .
ტაკიძე, დიმიტრი
როგორ გავანახევრებინოთ პატრულს გამოწერილი ჯარიმა : რა კანონპროექტი მოამზადა ნიკა გვარამიამ / დიმიტრი ტაკიძე // ალია . - თბილისი, 2007. - 26-28ივნისი. - N73(2046). - გვ.15[MFN: 43529 ]
UDC: 656 + 336.2(479.22)
ანოტაცია: ახალი კანონპროექტი ჯარიმების განახევრების შესახებ
პერსონალია: ბეჟაშვილი ლევან (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავჯდომარე); გვარამია ნიკა (ყოფილი პარლამენტარი).
თემატიკა: საგზაო მოძრაობის წესები ; საგადასახადო სისტემა .
საკვანძო სიტყვები: ადმინისტრაციული შეთანხმება ; აღიარება ; მძიმე სოციალური მდგომარეობა .
"პრავის" აღება 500-დან 900 ლარამდე ძვირდება?! / დიმიტრი ტიკარაძე // ალია . - თბილისი, 2007. - 26-28ივნისი. - N73(2046). - გვ.17[MFN: 43530 ]
ანოტაცია: რა ღირს და რა ფასი გახდება მართვის მოწმობა, ახალ კანონპროექტის შესახებ
პერსონალია: ბეჟაშვილი ლევან (პარლამენტის იურიდიული საკითხთა კომიტეტის თავჯდომარე).
თემატიკა: კანონმდებლობა .
საკვანძო სიტყვები: მართვის მოწმობა ; ლიბერალური კანონი ; პროექტი ; უმრავლესობა .
"09"-ზე ინფორმაციის მოპოვება 70 თეთრის ნაცვლად 1.30 ლარი დაგიჯდებათ / ირაკლი მამალაძე // ალია . - თბილისი, 2007. - 26-28ივნისი. - N73(2046). - გვ.17[MFN: 43531 ]
პერსონალია: ქოჩლაძე გიორგი (საინფორმაციო ცენტრის დირექტორი); ხარაძე ნინო ("გაერთიანებული ტელეკომის" პიარსამსახურის უფროსი).
თემატიკა: ფასების ზრდა საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: საინფორმაციო ბიურო ; გადასახადის გაორმაგება ; ტარიფის გაზრდა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4349 | 4350 | 4351 | 4352 | 4353 | 4354 | 4355 | 4356 | 4357 | 4358 | 4359 | შემდეგი » ბოლო »»