ანოტაცია:  კონტროლის პალატის მიერ განათლების სამინისტროში აღმოჩენილი ფინანსური დარღვევების შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს განათლების და მეცნიერების სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  დახარჯული მილიონები; ფინანსური დარღვევები; ხელშეკრულება; ბრალდებები.
მიტოვებულ ჩვილს კანონის დარღვევით ვერც სუბარი გააშვილებს // ალია. - თბილისი, 2007. - 26-28ივნისი. - N73(2046). - გვ.14[MFN: 43528]
UDC:  347.6(479.22)
ანოტაცია:  მიტოვებული ბავშვი და კანონი ბავშვის აყვანის შესახებ
პერსონალია:  სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი); ალადაშვილი შორენა (ბავშვის აყვანის მსურველი); კოჭლამაზაშვილი ნოდარ (სიღნაღის რაიონის რესურს-ცენტრის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  გაშვილება.
საკვანძო სიტყვები:  ახალდაბადებული ბავშვი; გამოკვლევა; დედა; ბავშვთა სახლი; გაშვილება.
1. ტაკიძე, დიმიტრი
როგორ გავანახევრებინოთ პატრულს გამოწერილი ჯარიმა : რა კანონპროექტი მოამზადა ნიკა გვარამიამ / დიმიტრი ტაკიძე // ალია. - თბილისი, 2007. - 26-28ივნისი. - N73(2046). - გვ.15[MFN: 43529]
UDC:  656 + 336.2(479.22)
ანოტაცია:  ახალი კანონპროექტი ჯარიმების განახევრების შესახებ
პერსონალია:  ბეჟაშვილი ლევან (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავჯდომარე); გვარამია ნიკა (ყოფილი პარლამენტარი).
თემატიკა:  საგზაო მოძრაობის წესები; საგადასახადო სისტემა.
საკვანძო სიტყვები:  ადმინისტრაციული შეთანხმება; აღიარება; მძიმე სოციალური მდგომარეობა.
1. ტიკარაძე, დიმიტრი
"პრავის" აღება 500-დან 900 ლარამდე ძვირდება?! / დიმიტრი ტიკარაძე // ალია. - თბილისი, 2007. - 26-28ივნისი. - N73(2046). - გვ.17[MFN: 43530]
ანოტაცია:  რა ღირს და რა ფასი გახდება მართვის მოწმობა, ახალ კანონპროექტის შესახებ
პერსონალია:  ბეჟაშვილი ლევან (პარლამენტის იურიდიული საკითხთა კომიტეტის თავჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  მართვის მოწმობა; ლიბერალური კანონი; პროექტი; უმრავლესობა.
1. მამალაძე, ირაკლი
"09"-ზე ინფორმაციის მოპოვება 70 თეთრის ნაცვლად 1.30 ლარი დაგიჯდებათ / ირაკლი მამალაძე // ალია. - თბილისი, 2007. - 26-28ივნისი. - N73(2046). - გვ.17[MFN: 43531]
პერსონალია:  ქოჩლაძე გიორგი (საინფორმაციო ცენტრის დირექტორი); ხარაძე ნინო ("გაერთიანებული ტელეკომის" პიარსამსახურის უფროსი).
თემატიკა:  ფასების ზრდა საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საინფორმაციო ბიურო; გადასახადის გაორმაგება; ტარიფის გაზრდა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4349 | 4350 | 4351 | 4352 | 4353 | 4354 | 4355 | 4356 | 4357 | 4358 | 4359 |  შემდეგი »  ბოლო »»