პაატა ბურჭულაძის დღესასწაული // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 22 ივლისი. - N197. - გვ.10[MFN: 4401]
ანოტაცია:  მსოფლიო რანგის ბანის, პაატა ბურჭულაძის სცენაზე მოღვაწეობის 30 წლისთავთან დაკავშირებულ იუბილეზე
თემატიკა:  საოპერო ხელოვნება.
სომხეთი და თურქეთი ისტორიულ შეთანხმებასთან ახლოს არიან. რას შეცვლის თურქეთ-სომხეთის საზღვრის გახსნა საქართველოსთვის // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 21 ივლისი. - N196. - გვ.11[MFN: 4402]
ანოტაცია:  ქართველი პოლიტოლოგების კომენტარები თურქულ-სომხური ურთიერთობების შესახებ
პერსონალია:  საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); კლიმიაშვილი რამაზ (პოლიტოლოგი); გიორხელიძე დემურ (პოლიტოლოგი).
გეოგ.დასახელება:  შვეიცარია; ბერნი.
თემატიკა:  თურქულ-სომხური ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  საიდუმლო მოლაპარაკებები; საერთაშორისო ფორუმი; სომხური ეკლესიები; სარესტავრაციო სამუშაოები; სომხების გენოციდი.
"ევროპის შესაძლებლობებიც შეზღუდულია" : ინტერვიუ / სოსო ცინცაძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 22 ივლისი. - N197. - გვ.11[MFN: 4403]
ანოტაცია:  პოლიტოლოგი საუბრობს გაეროს გენერალური მდივნის მეგობართა ჯგუფის მიერ შემუშავებულ, აფხაზეთის კონფლიქტის მოგვარების სამეტაპიან გეგმასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  პოლიტიკა; ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი.
ოპოზიციის საზაფხულო გეგმები // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 22 ივლისი. - N197. - გვ.16[MFN: 4404]
სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარედ გახელაძე აირჩიეს : ინტერვიუ / ირმა სოხაძე ; ესაუბრა ლანა ბერიძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 22 ივლისი. - N197. - გვ.16[MFN: 4405]
ანოტაცია:  "საზოგადოებრივი მაუწყებლის" სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარის თანამდებობაზე ლევან გახელაძის არჩევასა და საბჭოს სამომავლო გეგმებზე
ანოტაცია:  სოხუმის ცენტრში მთავრობის სასახლის რეკონსტრუქციის, დაფინანსებისა და ქართველი მუშების მონაწილეობის შესახებ
პერსონალია:  გერზმაა ემა (აფხაზი ჟურნალისტი); შარია ვალერი (აფხაზი ჟურნალისტი); არეშიძე მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში); მჟავია თემურ (აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს თვამჯდომარე).
მოხსენიებული პირები:  ბუთბა ბესლან (აფხაზი ბიზნესმენი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 436 | 437 | 438 | 439 | 440 | 441 | 442 | 443 | 444 | 445 | 446 |  შემდეგი »  ბოლო »»