პარლამენტი თამბაქოს კონტროლის მექანიზმებით დაინტერესდა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 22 ივლისი. - N197. - გვ.9[MFN: 4398]
ანოტაცია: პარლამენტის ჯანდაცვის კომიტეტში გამართულ თამბაქოს კონტროლის კანონმდებლობაში ცვლილებების შესატანი სამუშაო ჯგუფის შეხვედრაზე
პერსონალია:წერეთელი გიგი (პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე); ბახტურიძე გიორგი ("თამბაქოს კონტროლის ალიანსის" ხელმძღვანელი).
მოხსენიებული პირები:თოიძე ოთარ (პარლამენტის ჯანდაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე); ჯებაშვილი მანანა (შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი).
ხუთეული, რომელიც ქვეყანას კონსტიტუციის გარეშე მართავს : ინტერვიუ / პაატა ზაქარეიშვილი ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 21 ივლისი. - N196. - გვ.9[MFN: 4399]
ანოტაცია: პოლიტიკური ექსპერტი და რესპუბლიკური პარტიის წევრი საუბრობს საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე
"საქართველოში გარკვეული პროგრესი შეინიშნება". რას ფიქრობს პრეზიდენტ ბუშის ბიძაშვილი, მოსამართლე ჯონ უოქერი ქართულ მართლმსაჯულებაზე : ინტერვიუ / ჯონ უოკერი ; ესაუბრნენ ელისო ჩაფიძე და ნინო მიქიაშვილი // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 21 ივლისი. - N196. - გვ.10[MFN: 4400]