სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარედ გახელაძე აირჩიეს : ინტერვიუ / ირმა სოხაძე ; ესაუბრა ლანა ბერიძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 22 ივლისი. - N197. - გვ.16[MFN: 4405]
ანოტაცია:  "საზოგადოებრივი მაუწყებლის" სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარის თანამდებობაზე ლევან გახელაძის არჩევასა და საბჭოს სამომავლო გეგმებზე
სოხუმი ქართველი მუშების წინააღმდეგ. აფხაზური პრესა სოხუმში მთავრობის სახლის აღდგენით სამუშაოებზე ქართველი მუშების დასაქმებას აპროტესტებს // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 21 ივლისი. - N196. - გვ.16[MFN: 4406]
ანოტაცია:  სოხუმის ცენტრში მთავრობის სასახლის რეკონსტრუქციის, დაფინანსებისა და ქართველი მუშების მონაწილეობის შესახებ
პერსონალია:  გერზმაა ემა (აფხაზი ჟურნალისტი); შარია ვალერი (აფხაზი ჟურნალისტი); არეშიძე მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში); მჟავია თემურ (აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს თვამჯდომარე).
მოხსენიებული პირები:  ბუთბა ბესლან (აფხაზი ბიზნესმენი).
თემატიკა:  აფხაზეთი.
1. გიორგაძე, თემურ
რამდენადაა დაცული საქართველო ტყის ხანძრებისაგან : ინტერვიუ / თემურ გიორგაძე ; ესაუბრა ლილი ხმალაძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 21 ივლისი. - N196. - გვ.16[MFN: 4407]
ანოტაცია:  საუბარი თბილისის სახანძრო სამსახურის ხელმძღვანელთან
თემატიკა:  სახანძრო დაცვა; სახანძრო სამსახური.
1. ხუხაშვილი, გია
რატომ იზრდება სოციალური რისკები და ბიუჯეტი ერთდროულად? : ინტერვიუ / გია ხუხაშვილი ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 1 ივლისი. - N196. - ჩანართი: ჩვენი ბიუჯეტი. - N16. - გვ.1,5-6[MFN: 4408]
ანოტაცია:  ეკონომიკის ექსპერტი საუბრობს ძალოვანი უწყებების დაფინანსების პრიორიტეტების მიზეზებზე ხელისუფლებისათვის და ქვეყანაში სოციალური აფეთქების საფრთხეზე
1. პაპავა, ლადო
საგადასახადო შემოსავლები ინფლაციის ხარჯზე იზრდება : ინტერვიუ / ლადო პაპავა ; ესაუბრა მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 21 ივლისი. - N196. - ჩანართი: ჩვენი ბიუჯეტი. - N16. - გვ.1-2[MFN: 4409]
ანოტაცია:  ეკონომიკის ექსპერტი საუბრობს რესურსებზე, რითაც მთავრობა ახერხებს დამატებითი შემოსავლების მობილიზებას და თანხების განაწილებას
საკვანძო სიტყვები:  ინფლაცია; სახელმწიფო ბიუჯეტი; საგადასახადო კოდექსი.
სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის ოდენობა არ მცირდება. ექსპერტები მიიჩნევენ, რომ სიღარიბის აღმოფხვრა არა დახმარებებით, არამედ სამუშაო ადგილების შექმნით უნდა მოხდეს // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 21 ივლისი. - N196. - ჩანართი: ჩვენი ბიუჯეტი. - N16. - გვ.3-4[MFN: 4410]
ანოტაცია:  სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის აღწერისა და დახმარების პროგრამის ამოქმედების შედეგების შესახებ. სტატისტიკური მონაცემებიmბ
თემატიკა:  სიღარიბე საქართველოში.
1. ქარჩავა, თამთა
შხამიანი ძღვენი ნინო ბურჯანაძისათვის. პრეზიდენტს უფლება არ ჰქონდა, 100 ათას ლარზე მეტი ღირებულების სახელმწიფო ქონება გაეჩუქებინა // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 21 ივლისი. - N196. - ჩანართი: ჩვენი ბიუჯეტი. - N16. - გვ.7[MFN: 4411]
ანოტაცია:  სახელმწიფო ქონების ჩუქების კანონიერებასთან დაკავშირებით. ექსპერტების კომენტარები
პერსონალია:  თოდუა თათული (იურისტი); ხუხაშვილი გია (ეკონომიკის ექსპერტი); ცისკარიშვილი სოსო (ეკონომიკის ექსპერტი).
თემატიკა:  სამართალი; ქონებრივი პასუხისმგებლობა.
1. ჩაფიძე, ელისო
"ჩვენი ბიუჯეტი" 4 თვის შემდეგ ანუ ანგარიში ჩვენს მკითხველს // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 21 ივლისი. - N196. - ჩანართი: ჩვენი ბიუჯეტი. - N16. - გვ.8[MFN: 4412]