რას ერჩიან ამ შეყვარებულებს? : ახალი ამბები // ალია . - თბილისი, 2007. - 6-7 სექტემბერი. - N104 (2077). - გვ.7[MFN: 44251 ]
UDC: 73(479.22)
თემატიკა: ხელოვნება ; ქანდაკება .
საკვანძო სიტყვები: დაზიანებული ქანდაკება ; დანაშაული .
თბილისში ესპანეთის საელჩო გვექნება : ახალი ამბები // ალია . - თბილისი, 2007. - 6-7 სექტემბერი. - N104 (2077). - გვ.7[MFN: 44252 ]
თემატიკა: საერთაშორისო ურთიერთობები ; საელჩოები საქართველოში .
მაჭავარიანი, ჯილდა
სააკაშვილის მინისტრებს ბურჯანაძის და დეპუტატების შეკითხვებიც ფეხებზე ჰკიდიათ : რას იზამს გაკაპასებული სპიკერი? / ჯილდა მაჭავარიანი // ალია . - თბილისი, 2007. - 6-7 სექტემბერი. - N104 (2077). - გვ.8[MFN: 44253 ]
ანოტაცია: პარლამენტის საორგანიზაციო დეპარტამენტის მონიტორინგის შედეგები
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); სვიანიძე ეთერ (პარლამენტის საორგანიზაციო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ქურდაძე ირინა (პარლამენტის თავმჯდომარის კაბინეტის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები: მთავრობა ; სადეპუტატო განაცხადი .
დამენია, მარიტა
სააკაშვილის საიდუმლო განკარგულება : რა დავალება მიიღეს მერიებმა, გამგეობებმა და საბიუჯეტო ორგანიზაციებმა? / მარიტა დამენია // ალია . - თბილისი, 2007. - 8-10 სექტემბერი. - N105 (2078). - გვ.12[MFN: 44254 ]