რას ერჩიან ამ შეყვარებულებს? : ახალი ამბები // ალია. - თბილისი, 2007. - 6-7 სექტემბერი. - N104 (2077). - გვ.7[MFN: 44251]
UDC:  73(479.22)
საკვანძო სიტყვები:  დაზიანებული ქანდაკება; დანაშაული.
თბილისში ესპანეთის საელჩო გვექნება : ახალი ამბები // ალია. - თბილისი, 2007. - 6-7 სექტემბერი. - N104 (2077). - გვ.7[MFN: 44252]
თემატიკა:  საერთაშორისო ურთიერთობები; საელჩოები საქართველოში.
სააკაშვილის მინისტრებს ბურჯანაძის და დეპუტატების შეკითხვებიც ფეხებზე ჰკიდიათ : რას იზამს გაკაპასებული სპიკერი? / ჯილდა მაჭავარიანი // ალია. - თბილისი, 2007. - 6-7 სექტემბერი. - N104 (2077). - გვ.8[MFN: 44253]
ანოტაცია:  პარლამენტის საორგანიზაციო დეპარტამენტის მონიტორინგის შედეგები
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); სვიანიძე ეთერ (პარლამენტის საორგანიზაციო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ქურდაძე ირინა (პარლამენტის თავმჯდომარის კაბინეტის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  მთავრობა; სადეპუტატო განაცხადი.
სააკაშვილის საიდუმლო განკარგულება : რა დავალება მიიღეს მერიებმა, გამგეობებმა და საბიუჯეტო ორგანიზაციებმა? / მარიტა დამენია // ალია. - თბილისი, 2007. - 8-10 სექტემბერი. - N105 (2078). - გვ.12[MFN: 44254]
ანოტაცია:  ყურძნის მოსავლის შესყიდვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); გუგავა გიორგი (ლეიბორისტი); არაბიძე გივი (ზესტაფონის რაიონის გამგებელი); ცისკარიშვილი პეტრე (სოფლის მეურნეობის მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს ლეიბორისტული (შრომის) პარტია.
საკვანძო სიტყვები:  რთველი; ჩაბარება; გლეხები.
სასწავლებელში სწავლის გასაგრძელებლად მოითხოვეთ აკრედიტაცია // ალია. - თბილისი, 2007. - 6-7 სექტემბერი. - N104 (2077). - გვ.8[MFN: 44255]
ანოტაცია:  უმაღლესი განათლების მიღებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  თაქთაქიშვილი ჩიორა (განათლების სამინისტროს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსი).
თემატიკა:  განათლების სისტემა საქართველოში; უმაღლესი განათლება.
საკვანძო სიტყვები:  მისაღები გამოცდები; აბიტურიენტი; უმაღლესი სასწავლებლები.
ახლა აზერბაიჯანის გადაკიდებაღა გვაკლია : ინფორმაცია // ალია. - თბილისი, 2007. - 6-7 სექტემბერი. - N104 (2077). - გვ.8[MFN: 44256]
ანოტაცია:  კომპანია "მადნეულზე" განხორციელებული პროვოკაცია
პერსონალია:  ხუხაშვილი გია (ეკონომიკის ექსპერტი).
თემატიკა:  საგარეო პოლიტიკა; მრეწველობა.
საკვანძო სიტყვები:  ოქროს საბადო; მთიანი ყარაბაღი.
ნატო დაპირებებით გვკვებავს : კახეთის ცენტრი იყო, არის და იქნება თელავი : ოსები ცხინვალში შეიკეტნენ : გენპროკურატურას ორი თავისუფალი შტატი აქვს : ინფორმაცია // ალია. - თბილისი, 2007. - 6-7 სექტემბერი. - N104 (2077). - გვ.8[MFN: 44257]
პერსონალია:  ბეჟუაშვილი გელა (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); ნაცვლიშვილი გია (კახეთის რწმუნებული).
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; საქართველოს საგარეო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო ორგანიზაციები; კონფლიქტის ზონა; ვაკანსია; კონკურსი.
პეტრე ცისკარიშვილი კახელ გლეხებს დასჯით დაემუქრა / ჯილდა მაჭავარიანი // ალია. - თბილისი, 2007. - 8-10 სექტემბერი. - N105 (2078). - გვ.12[MFN: 44258]