ფოტოები:  სარჯველაძე ზინა; ჯოჯუა გოჩა
ანოტაცია:  გამომძალველ ქალთა ბანდის ხელმძღვანელის ზინა სარჯველაძის აფერისტული ქმედებების გამოაშკარავება
პერსონალია:  სარჯველაძე ზინა ("ნაციონალური მოძრაობის" წევრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჯოჯუა გოჩა (დეპუტატი); წიწილაშვილი კოტე (დეპუტატის თანაშემწე); კირკიტაძე დავით ("ნაციონალური მოძრაობის" გენერალური მდივანი); შანიძე დათო ("ალიას" ადვოკატი).
თემატიკა:  თაღლითობა.
საკვანძო სიტყვები:  საგამოძიებო მასალა; მთავრობის წევრები; მოტყუება; თანხის მითვისება.
1. გურაბანიძე, ნოდარ
ნამდვილ მკურნალს მადლიერი პაციენტისგან / ნოდარ გურაბანიძე // ალია. - თბილისი, 2007. - 15-17 სექტემბერი. - N109 (2081). - გვ.2[MFN: 44296]
ანოტაცია:  სამადლობელი წერილი ექიმ სერგო დიდიასადმი
პერსონალია:  დიდია სერგო (ექიმი).
საკვანძო სიტყვები:  მედიცინა; დამსახურებული ექიმი.
სად მიდის მილიონები, გასაიდუმლოებულია... : ახალი იმბები // ალია. - თბილისი, 2007. - 15-17 სექტემბერი. - N109 (2081). - გვ.2[MFN: 44297]
საკვანძო სიტყვები:  გაზრდილი ბიუჯეტი; ოპოზიცია.
1. ტრაპაიძე, შოთა
შეექმნება თუ არა წყლის პრობლემა თბილისს სიცხეების დროს? / შოთა ტრაპაიძე // ალია. - თბილისი, 2007. - 9-10 აგვისტო. - N92 (2065). - გვ.3[MFN: 44298]
UDC:  628.1(479.22)
ანოტაცია:  მოსახლეობის წყლით უზრუნველყოფა
პერსონალია:  ტრაპაიძე შოთა ("თბილისის წყლის" წარმოების დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  სასმელი წყალი; მიწოდება; გამრიცხველიანება; ახალი ტექნიკა.
1. მარტინენკო, გოჩა
ვინ როგორ გაიკრავს ჯიბეზე ხელს და რომელი დეპუტატი რამდენ თანხას გაიმეტებს : პარლამენტის ეზოში ეკლესიის აღდგენა იგეგმება / გოჩა მარტინენკო, ზურაბ ტყემალაძე, იაგო კუბლაშვილი, კახა კუკავა, ელენე თევდორაძე, მამუკა კაციტაძე, ზვიად ძიძიგური, ნიკო ლეკიშვილი ; ესაუბრა ჯილდა მაჭავარიანი // ალია. - თბილისი, 2007. - 9-10 აგვისტო. - N92 (2065). - გვ.4[MFN: 44299]
ტყემალაძე, ზურაბ (ავტ.);  კუბლაშვილი, იაგო (ავტ.);  კუკავა, კახა (ავტ.);  თევდორაძე, ელენე (ავტ.);  კაციტაძე, მამუკა (ავტ.);  ძიძიგური, ზვიად (ავტ.);  ლეკიშვილი, ნიკო (ავტ.);
პერსონალია:  მარტინენკო გოჩა (პარლამენტის აპარატის უფროსი); ტყემალაძე ზურაბ (ფრაქცია "მრეწველების" ერთ-ერთი ლიდერი); კუბლაშვილი იაგო ("ნაციონალური მოძრაობის" წევრი); კუკავა კახა ("კონსერვატორი"); თევდორაძე ელენე ("ნაციონალური მოზრაობის" წევრი); კაციტაძე მამუკა (ფრაქცია "მემარჯვენეების" ერთ-ერთი ლიდერი); ძიძიგური ზვიად ("კონსერვატორი"); ლეკიშვილი ნიკო (ამბროლაურის მაჟორიტარი).
საკვანძო სიტყვები:  პარლამენტი; სამლოცველო; შემოწირულობა; რესტავრაცია.
ბაკურციხეში 15 ჰექტარი ვენახი დაიწვა : ინფორმაცია // ალია. - თბილისი, 2007. - 15-17 სექტემბერი. - N109 (2081). - გვ.2[MFN: 44300]
გეოგ.დასახელება:  ბაკურციხე.
ამერიკიდან 25 მილიონი ღირებულების სამედიცინო ტვირთი ჩამოვიდა : ამერიკის ვალებს თითქმის ვისტუმრებთ // ალია. - თბილისი, 2007. - 15-17 სექტემბერი. - N109 (2081). - გვ.2[MFN: 44301]
პერსონალია:  თადუმაძე შალვა (სამხედრო ექსპერტი).
საკვანძო სიტყვები:  ჰუმანიტარული ტვირთი; მედიკამენტები; სამედიცინო აპარატურა; სიტუაცია ერაყში.
ოქრუაშვილის საყრდენი კადრები შსს-ში, პროკურატურასა და თავდაცვაში / ეკა სეხნიაშვილი // ალია. - თბილისი, 2007. - 15-17 სექტემბერი. - N109 (2081). - გვ.3[MFN: 44302]
ანოტაცია:  ოქრუაშვილის პოლიტიკაში შესაძლო დაბრუნებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ოქრუაშვილი ირაკლი (ექსმინისტრი); სამხარაძე ივანე (გორის სამხარეო პოლიციის საგამოძიებო განყოფილების ყოფილი უფროსი); კუდავა მამუკა (საქართველოს სრულუფლებიანი ელჩი საფრანგეთში).
სააკაშვილის პარტია მარტივ მამრავლებად იშლება : ინფორმაცია // ალია. - თბილისი, 2007. - 15-17 სექტემბერი. - N109 (2081). - გვ.3[MFN: 44303]
ფოტოები:  ხმალაძე ვახტანგ
პერსონალია:  ხმალაძე ვახტანგ (პოლიტოლოგი).
საკვანძო სიტყვები:  საპარლამენტო უმრავლესობა; დეპუტატთა გადინება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4426 | 4427 | 4428 | 4429 | 4430 | 4431 | 4432 | 4433 | 4434 | 4435 | 4436 |  შემდეგი »  ბოლო »»