ფოტოები: სარჯველაძე ზინა; ჯოჯუა გოჩა
ანოტაცია: გამომძალველ ქალთა ბანდის ხელმძღვანელის ზინა სარჯველაძის აფერისტული ქმედებების გამოაშკარავება
პერსონალია: სარჯველაძე ზინა ("ნაციონალური მოძრაობის" წევრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჯოჯუა გოჩა (დეპუტატი); წიწილაშვილი კოტე (დეპუტატის თანაშემწე); კირკიტაძე დავით ("ნაციონალური მოძრაობის" გენერალური მდივანი); შანიძე დათო ("ალიას" ადვოკატი).
თემატიკა: თაღლითობა .
საკვანძო სიტყვები: საგამოძიებო მასალა ; მთავრობის წევრები ; მოტყუება ; თანხის მითვისება .
გურაბანიძე, ნოდარ
ნამდვილ მკურნალს მადლიერი პაციენტისგან / ნოდარ გურაბანიძე // ალია . - თბილისი, 2007. - 15-17 სექტემბერი. - N109 (2081). - გვ.2[MFN: 44296 ]
ანოტაცია: სამადლობელი წერილი ექიმ სერგო დიდიასადმი
პერსონალია: დიდია სერგო (ექიმი).
საკვანძო სიტყვები: მედიცინა ; დამსახურებული ექიმი .
სად მიდის მილიონები, გასაიდუმლოებულია... : ახალი იმბები // ალია . - თბილისი, 2007. - 15-17 სექტემბერი. - N109 (2081). - გვ.2[MFN: 44297 ]
UDC: 336.1(479.22)
საკვანძო სიტყვები: გაზრდილი ბიუჯეტი ; ოპოზიცია .
ტრაპაიძე, შოთა
შეექმნება თუ არა წყლის პრობლემა თბილისს სიცხეების დროს? / შოთა ტრაპაიძე // ალია . - თბილისი, 2007. - 9-10 აგვისტო. - N92 (2065). - გვ.3[MFN: 44298 ]
ანოტაცია: მოსახლეობის წყლით უზრუნველყოფა
პერსონალია: ტრაპაიძე შოთა ("თბილისის წყლის" წარმოების დირექტორი).
თემატიკა: წყალმომარაგება .
საკვანძო სიტყვები: სასმელი წყალი ; მიწოდება ; გამრიცხველიანება ; ახალი ტექნიკა .
მარტინენკო, გოჩა
ვინ როგორ გაიკრავს ჯიბეზე ხელს და რომელი დეპუტატი რამდენ თანხას გაიმეტებს : პარლამენტის ეზოში ეკლესიის აღდგენა იგეგმება / გოჩა მარტინენკო, ზურაბ ტყემალაძე, იაგო კუბლაშვილი, კახა კუკავა, ელენე თევდორაძე, მამუკა კაციტაძე, ზვიად ძიძიგური, ნიკო ლეკიშვილი ; ესაუბრა ჯილდა მაჭავარიანი // ალია . - თბილისი, 2007. - 9-10 აგვისტო. - N92 (2065). - გვ.4[MFN: 44299 ]
• ტყემალაძე, ზურაბ (ავტ.); კუბლაშვილი, იაგო (ავტ.); კუკავა, კახა (ავტ.); თევდორაძე, ელენე (ავტ.); კაციტაძე, მამუკა (ავტ.); ძიძიგური, ზვიად (ავტ.); ლეკიშვილი, ნიკო (ავტ.);
პერსონალია: მარტინენკო გოჩა (პარლამენტის აპარატის უფროსი); ტყემალაძე ზურაბ (ფრაქცია "მრეწველების" ერთ-ერთი ლიდერი); კუბლაშვილი იაგო ("ნაციონალური მოძრაობის" წევრი); კუკავა კახა ("კონსერვატორი"); თევდორაძე ელენე ("ნაციონალური მოზრაობის" წევრი); კაციტაძე მამუკა (ფრაქცია "მემარჯვენეების" ერთ-ერთი ლიდერი); ძიძიგური ზვიად ("კონსერვატორი"); ლეკიშვილი ნიკო (ამბროლაურის მაჟორიტარი).
თემატიკა: ეკლესია-მონასტრები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: პარლამენტი ; სამლოცველო ; შემოწირულობა ; რესტავრაცია .
ბაკურციხეში 15 ჰექტარი ვენახი დაიწვა : ინფორმაცია // ალია . - თბილისი, 2007. - 15-17 სექტემბერი. - N109 (2081). - გვ.2[MFN: 44300 ]
გეოგ.დასახელება: ბაკურციხე .
ამერიკიდან 25 მილიონი ღირებულების სამედიცინო ტვირთი ჩამოვიდა : ამერიკის ვალებს თითქმის ვისტუმრებთ // ალია . - თბილისი, 2007. - 15-17 სექტემბერი. - N109 (2081). - გვ.2[MFN: 44301 ]
პერსონალია: თადუმაძე შალვა (სამხედრო ექსპერტი).
საკვანძო სიტყვები: ჰუმანიტარული ტვირთი ; მედიკამენტები ; სამედიცინო აპარატურა ; სიტუაცია ერაყში .
ოქრუაშვილის საყრდენი კადრები შსს-ში, პროკურატურასა და თავდაცვაში / ეკა სეხნიაშვილი // ალია . - თბილისი, 2007. - 15-17 სექტემბერი. - N109 (2081). - გვ.3[MFN: 44302 ]
ანოტაცია: ოქრუაშვილის პოლიტიკაში შესაძლო დაბრუნებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ოქრუაშვილი ირაკლი (ექსმინისტრი); სამხარაძე ივანე (გორის სამხარეო პოლიციის საგამოძიებო განყოფილების ყოფილი უფროსი); კუდავა მამუკა (საქართველოს სრულუფლებიანი ელჩი საფრანგეთში).
თემატიკა: ქართველი პოლიტიკოსები .
სააკაშვილის პარტია მარტივ მამრავლებად იშლება : ინფორმაცია // ალია . - თბილისი, 2007. - 15-17 სექტემბერი. - N109 (2081). - გვ.3[MFN: 44303 ]
ფოტოები: ხმალაძე ვახტანგ
პერსონალია: ხმალაძე ვახტანგ (პოლიტოლოგი).
საკვანძო სიტყვები: საპარლამენტო უმრავლესობა ; დეპუტატთა გადინება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4426 | 4427 | 4428 | 4429 | 4430 | 4431 | 4432 | 4433 | 4434 | 4435 | 4436 | შემდეგი » ბოლო »»