საქართველო და აზერბაიჯანი ერთობლივ საინფორმაციო ინტერნეტ-პორტალის შექმნაზე მუშაობენ : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 29 ივლ.-4 აგვ.. - N14. - გვ.2[MFN: 4456]
"არტ გენი 2008" მაღლა ადის და კულმინაციისკენ მიიწევს. "გაერთიანებული ტელეკომი" სიკეთეს ფესტივალისთვის აკეთებს, რომელიც მთელ საქართველოს აერთიანებს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 23 ივლისი. - N198. - გვ.10[MFN: 4460]
ანოტაცია: ფესტივალ "არტ გენის" შესახებ. კომენტარს აკეთებს ფესტივალის ახალი პარტნიორის, "გაერთიანებული ტელეკომის" გენერალური დირექტორის მოადგილე ივა მარტიაშვილი
"ინფლაციური პროცესი გაგრძელდება, მას თავისი სუბიექტური მიზეზები აქვს". "რკინიგზის პრივატიზაციას გაყიდვა არ ჰქვია, ამას ჰქვია გადაქაჩვა კერძო სექტორში" : ინტერვიუ / გ.ხუხაშვილი ; ესაუბრა ნ.მარუქაშვილი // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 29 ივლ.-4 აგვ.. - N14. - გვ.3[MFN: 4461]
ანოტაცია: ფილოსოფოსი საუბრობს ქვეყანაში მიმდინარე საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ პროცესებსა და ხელისუფლების მხრიდან ელექტრონული მედიის სრული კონტროლის მცდელობის თაობაზე
უფლებები, რომელთაც ხალხი არ იყენებს. მომხმარებელთა უფლებები, რაც კანონითაა გარანტირებული : ინტერვიუ / ირაკლი ყანდაშვილი ; ესაუბრა ეკა ბასილაია // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 23 ივლისი. - N198. - გვ.11[MFN: 4463]
ანოტაცია: საუბარი თსუ-ს იურიდიული ფაკულტეტის ასისტენტ-პროფესორ, იურიდიული ფირმა "ანდრონიკაშვილი და პარტნიორების"ადვოკატთან საქართველოში მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ