თემურ წიკლაური: "ივერიელები" არასოდეს დავმარცხებულვართ : ინტერვიუ / თემერ წიკლაური ; ესაუბრა ნინო ნაცვალაძე // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 27 ივლისი. - N202. - გვ.1,5[MFN: 4643]
ანოტაცია:  საუბარი ანსამბლ "ივერიის" წევრთან მისი შემოქმედებითი და საქველმოქმედო საქმიანობის შესახებ
ორგანიზაცია:  საქველმოქმედო ფონდი "სოს ლენდი".
თემატიკა:  ქართული ესტრადა; საესტრადო ანსამბლები; ესტრადის მომღერლები.
1. "თიბისი ბანკის" კრედიტების მოცულობა გაიზარდა, თუმცა საკრედიტო პორტფელის ზრდის მაჩვენებელი განახევრდა" : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 5-11 აგვ.. - N15. - გვ.7[MFN: 4644]
ანოტაცია:  "თიბისი ბანკის" მუშაობა 2008 წლის პირველი ნახევრისათვის
ნოდიკო ტატიშვილმა "სლავიანსკი ბაზარიდან" მეორე ადგილი ჩამოიტანა : ინტერვიუ / ნოდიკო ტატიშვილი ; ესაუბრა ეკა ლემონჯავა // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 27 ივლისი. - N202. - გვ.1,6[MFN: 4645]
ანოტაცია:  ესტრადის მომღერალი საუბრობს ბელორუსიის ქალაქ ვიტებსკში გამართულ კონკურსზე
თემატიკა:  ესტრადა; კონკურსები; ესტრადის ქართველი მომღერლები.
ჯაბა ბოჯგუას გულის შეტევა დაემართა : ინტერვიუ / ჯაბა ბოჯგუა ; ესაუბრა ეკა ლემონჯავა // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 27 ივლისი. - N202. - გვ.13[MFN: 4646]
ანოტაცია:  საუბარი მომღერალთან და შოუმენთან
თემატიკა:  ქართული ესტრადა; ესტრადის ქართველი მომღერლები.
1. "პრობლემური სესხების მომატება სამომხმარებლო კრედიტების გაზრდის და პირობების გამარტივების შედეგია" : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 5-11 აგვ.. - N15. - გვ.7[MFN: 4647]