"საქართველოს გამარჯვებას იმერეთიდან დავიწყებთ და ამას თბილისში გაიგებს მიხეილ სააკაშვილი" / ნანა ქაჯაია // ალია. - თბილისი, 2008. - 17-19 მაისი. - N59 (2184). - გვ.10[MFN: 47968]
ანოტაცია:  ქუთაისში გაერთიანებული ოპოზიციის მშვიდობიანი აქციის შესახებ
პერსონალია:  ცაგარეიშვილი გია (გაერთიანებული ოპოზიციის წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  მშვიდობიანი მიტინგი; წინასაარჩევნო კამპანია; შეხვედრა მოსახლეობასთან.
1. რადიო "ჰერეთი"
რესპუბლიკელებს პარტიის წევრი დაუპატიმრეს : ახალი ამბები // ალია. - თბილისი, 2008. - 17-19 მაისი. - N59 (2184). - გვ.11[MFN: 47969]
პერსონალია:  ხატიაშვილი ბესიკ (დაკავებული).
გეოგ.დასახელება:  სიღნაღი.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური ტერორი; კანონდარღვევა; საპარლამენტო არჩევნები.
ბალუევსკიმ ნატო დატუქსა, საქართველოში იარაღი ნუ შეგაქვთო // ალია. - თბილისი, 2008. - 17-19 მაისი. - N59 (2184). - გვ.11[MFN: 47970]
გეოგ.დასახელება:  ბრიუსელი.
საკვანძო სიტყვები:  ევროსაბჭოს სხდომა; საქართველოს საკითხი; იარაღის შემოტანა; აფხაზეთის კონფლიქტი.
მოსამართლეებს პოლიტიკური ზეწოლისთვის ახალი ინსტრუქციები დაურიგეს?! / ეკა სეხნიაშვილი // ალია. - თბილისი, 2008. - 17-19 მაისი. - N59 (2184). - გვ.11[MFN: 47971]
ანოტაცია:  მოსამართლეთა პროტესტი მათთვის სპეციალურად გამოცემული "სახელმძღვანელო წინადადებებსა და რეკომენდაციების" გამო
პერსონალია:  ტურაზაშვილი გიორგი (საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის წევრი); ვასაძე ნანა (უზენაესი სასამართლოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი).
ორგანიზაცია:  უზენაესი სასამართლო.
საკვანძო სიტყვები:  კუბლაშვილის ბრძანება; მოსამართლეების პროტესტი; გაადვილებული კანონი; დამოუკიდებელი სასამართლო; წინასაარჩევნო ინსტრუქცია.