ემუქრება თუ არა თბილისს ქვეწარმავლების შემოსევა / გურამ წიკლაური ; ესაუბრა ლევან ჯავახიშვილი // ალია. - თბილისი, 2008. - 29-30 მაისი. - N64 (2189). - გვ.2[MFN: 48110]
ანოტაცია:  ინტერვიუ გურამ წიკლაურთან
პერსონალია:  წიკლაური გურამ (თბილისის მერიის ქვეწარმავლებზე კონტროლის სამსახურის უფროსი ჰერპეტოლოგი).
თემატიკა:  ქვეწარმავლები.
საკვანძო სიტყვები:  გიურზა ქალაქში; საფრთხე; კონტროლი.
რა თანხებს მიიღებენ ბარიერგადალახული პარტიები / ლევან ჯავახიშვილი // ალია. - თბილისი, 2008. - 29-30 მაისი. - N64 (2189). - გვ.2[MFN: 48111]
ანოტაცია:  საპარლამენტო არჩევნებში გამარჯვებული პარტიების დაფინანსებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  შატბერაშვილი სოსო ("ლეიბორისტი"); იაშვილი ირაკლი ("მემარჯვენე ოპოზიციონერი").
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური პარტიები; ბარიერის გადალახვა; კანონმდებლობა; სახელმწიფო დაფინანსება; ევროკავშირის დაფინანსება.
პოპოვი საბოტაჟში გვადანაშაულებს : ახალი ამბები // ალია. - თბილისი, 2008. - 29-30 მაისი. - N64 (2189). - გვ.2[MFN: 48112]
პერსონალია:  პოპოვი იური (რუსეთის საგარეო სამინისტროს საგანგებო დავალებათა ელჩი).
თემატიკა:  საქართველო რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტების მოწესრიგება; კომისიის მუშაობა; რუსეთთან ურთიერთობამოლაპარაკება.
ედპ ალტერნატიულ პარლამენტს, ანუ ორხელისუფლებიანობას მხარს არ უჭერს // ალია. - თბილისი, 2008. - 29-30 მაისი. - N64 (2189). - გვ.2[MFN: 48113]
პერსონალია:  ქარდავა ბაჩუკი ("ეროვნულ-დემოკრატიული პარტიის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიციის განცხადება; საპრტესტო აქციის შეერთება.
პავლე კუბლაშვილი პარლამენტის ვიცე-სპიკერი იქნება თუ იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე? / პავლე კუბლაშვილი ; ესაუბრა ლევან ჯავახიშვილი // ალია. - თბილისი, 2008. - 29-30 მაისი. - N64 (2189). - გვ.3[MFN: 48114]
ანოტაცია:  ინტერვიუ პავლე კუბლაშვილთან
პერსონალია:  კუბლაშვილი პავლე (უმრავლესობის წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  საპარლამენტო არჩევნები; გავრცელებული ინფორმაცია; კანდიდატურები; პარლამენტი.
უმრავლესობის წევრებისთვის გაფაციცებით ეძებენ დასაქმების ადგილებს / ლევან ჯავახიშვილი // ალია. - თბილისი, 2008. - 29-30 მაისი. - N64 (2189). - გვ.3[MFN: 48115]
ანოტაცია:  პარლამენტსგარეთ დარჩენილი უმრავლესობის წევრების დასაქმებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მელიქიშვილი ზურაბ (ნაციონალების გენერალური მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  დეპუტატების დასაქმება; საპარლამენტო არჩევნები; ახალი პარლამენტი.
რატომ არ მივიდა ოპოზიციის მიტინგზე აკაკი ასათიანი? / ლევან ჯავახიშვილი // ალია. - თბილისი, 2008. - 29-30 მაისი. - N64 (2189). - გვ.3[MFN: 48116]
ანოტაცია:  26 მაისს გაერთიანებული ოპოზიციის მიტინგის შესახებ
პერსონალია:  ტყემალაძე ზურაბ ("მრეწველთა" ლიდერი); ქარდავა ბაჩუკი (ედპ-ს ლიდერი); ასათიანი აკაკი ("ტრადიციონალისტი").
საკვანძო სიტყვები:  საპარლამენტო არჩევნები; საპროტესტო აქცია; პოლიტიკური პარტიები.
მთვრალი სამშვიდობოები ერთმანეთს დაერივნენ : ახალი ამბები // ალია. - თბილისი, 2008. - 29-30 მაისი. - N64 (2189). - გვ.3[MFN: 48117]
პერსონალია:  კორსენკო იგორ (დაზარალებული ჯარისკაცი).
თემატიკა:  რუსი სამშვიდობო ძალები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  რუსი ჯარისკაცები; შელაპარაკება; ქეიფი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4807 | 4808 | 4809 | 4810 | 4811 | 4812 | 4813 | 4814 | 4815 | 4816 | 4817 |  შემდეგი »  ბოლო »»