ანოტაცია:  ქართველი მწერლის გრიგოლ რობაქიძის ცხოვრების და მოღვაწეობის შესახებ
უცხოეთში გახსნილი ეკლესია-მონასტრები ჩვენი ქვეყნისთვის დიდი მადლია : ინტერვიუ / მამა ზურაბ სირაძე ; ესაუბრა ზვიად ცაბაძე // რეზონანსი. - , 2008. - 3 აგვისტო. - N209. - ჩანართი: ემიგრანტები. - N11.-გვ.2[MFN: 4831]
UDC:  27(479.22)
ანოტაცია:  წმინდა ნიკოლოზის მონასტრის წინამძღვარი ცხოვრების სწორ გზაზე და ქართველების ბუნებრივ თვისებებზე
რა მოხდება შემოდგომაზე? : ინტერვიუ / პაატა ზაქარეიშვილი ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 2 აგვისტო. - N208. - გვ.5,16[MFN: 4832]
ანოტაცია:  კონფლიქტოლოგი საუბრობს ქართულ და აფხაზურ მხარეებს შორის დიალოგის განახლების აუცილებლობასა და საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე
მოხსენიებული პირები:  ალასანია ირაკლი (საქართველოს ელჩი გაეროში); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); იაკობაშვილი თემურ (სახმინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში).
საკვანძო სიტყვები:  გერმანიის ინიციატივა; ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი.
აფხაზეთის ომში დაწყებული სიყვარულის შვეიცარიული გაგრძელება // რეზონანსი. - , 2008. - 3 აგვისტო. - N209. - ჩანართი: ემიგრანტები. - N11.-გვ.3[MFN: 4833]
UDC:  325.2(=353.1)(479.224:494)