დავით დარჩიაშვილი: "ეს არის გზა, რითაც აფხაზური ხელმძღვანელობა რუსულ გავლენას ნელ-ნელა ჩამოშორდება!" : ინტერვიუ / დავით დარჩმაშვილი ; ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია. - თბ., 2008. - 1-3 აგვისტო. - N89(144). - გვ.2[MFN: 4970]
19 წლის დავით ქურდაძეს საფეხბურთო კლუბ "მილანში" უნდა ეთამაშა. 7 ნოემბერს ნუცუბიძეზე მომხდარი მკვლელობის მოტივს გარდაცვლილის მამა არ იზიარებს // ვერსია. - თბ., 2008. - 1-3 აგვისტო. - N89(144). - გვ.5[MFN: 4976]
მსოფლიო რუსეთის ამბიციების მოთოკვის მოლოდინში : ინტერვიუ / დემურ გიორხელიძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 2 სექტემბერი. - N239. - გვ.4[MFN: 4978]
ანოტაცია: ევროკავშირისა და აშშ-ს მხრიდან დაწესებული სანქციების ქმედითობასა და რუსეთის მიერ მათი შემაკავებელი ბერკეტების ფლობასთან დაკავშირებით საუბრობს დამოუკიდებელი ექსპერტი და ანალიტიკოსი
"რაღაც ფორმით ომი გათამაშდება, რომელიც საქართველოს ხელისუფლებამ უნდა წააგოს!' რა ფარულ მოლაპარაკებებს აწარმოებდა აშშ სეპარატისტებთან : ინტერვიუ / ირინა სარიშვილი ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია. - თბ., 2008. - 1-3 აგვისტო. - N89(144). - გვ.4[MFN: 4979]