თემატიკა:  ომი სამაჩაბლოში.
ოფიცრების დაპატიმრება დასტურდება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 6 სექტემბერი. - N243. - გვ.1,5[MFN: 5111]
ანოტაცია:  30 ქართველი ოფიცრის დეზერტირობის ბრალდებით დაკავების ფაქტზე
პერსონალია:  თარგამაძე გივი (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე); თავდგირიძე გიორგი; სესიაშვილი ირაკლი (ექსპერტები სამხედრო საკითხებში).
ლიახვის ხეობის მცხოვრებლები დაბინავებას ითხოვენ // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 11 აგვისტო. - 217. - გვ.9[MFN: 5112]
ანოტაცია:  დევნილთა დროებითი თავშესაფრის შესახებ
მოსკოვში ცხოვრება ქართველებისათვის საშიში ხდება // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 11 აგვისტო. - 217. - გვ.9[MFN: 5113]
ანოტაცია:  რუსეთში მცხოვრები ქართველები საუბრობენ რუსულ აგრესიაზე
თემატიკა:  საქართველოს ოკუპაცია; ქართულ-რუსული ურთიერთობები.
1. ალდამოვი, ხიზირ
"რუსეთმა მთელი კავკასია დააჩოქა, მხოლოდ ჩეჩნები და ქართველები ვერ გატეხა!" ხიზირ ალდამოვს ჩეჩნების თანადგომიჩს იმედი აქვს : ინტერვიუ / ხიზირ ალდამოვი ; ესაუბრა ნათია ნოდია // ვერსია. - თბ., 2008. - 11-12 აგვისტო. - N92(147). - გვ.7[MFN: 5114]
ფოტოები:  ხიზირ ალდამოვი
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; ევროპა.
საბავშვო ბაღები შეიძლება სკოლების პირველ სართულებზე გადაიტანონ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 6 სექტემბერი. - N243. - გვ.1,4[MFN: 5115]
ანოტაცია:  საბავშვო ბაღებისთვის ახალი სასწავლო წლის აკადემიურად გამოცხადების ინფორმაცია
სარკოზის გეგმა. რა დახმარებას აღმოგვიჩენს ევროპა // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 11 აგვისტო. - 217. - გვ.10[MFN: 5116]
ანოტაცია:  სამპუნქტიანი გეგმის შესახებ, რომელიც ცეცხლის შეწყვეტას ეხება
პერსონალია:  სარკოზი ნიკოლა (საფრანგეთის პრეზიდენტი); კუშნერი ბერნარდ (საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს ოკუპაცია; ევროკავშირი.
ვეფხვაძე: "ახლებს" და რესპუბლიკელებს ხელის მოწერა "გაუტყდათ" : ინტერვიუ / ლევან ვეფხვაძე ; ესაუბრა რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 6 სექტემბერი. - N243. - გვ.2[MFN: 5117]
ანოტაცია:  პარლამენტის წევრი საუბრობს ხელისუფლებისა და რამდენიმე ოპოზიციური პარტიის მიერ ხელმოწერილ "საქართველოს პოლიტიკურ ძალთა ქარტიის" ირგვლივ
"21-ე საუკუნეში საქართველოს დაბომბვა მთელი მსოფლიოს დაბომბვის ტოლფასია!" : ინტერვიუ / ირაკლი წერეთელი ; ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია. - თბ., 2008. - 11-12 აგვისტო. - N92(147). - გვ.8[MFN: 5118]