თემატიკა: ომი სამაჩაბლოში .
ოფიცრების დაპატიმრება დასტურდება // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 6 სექტემბერი. - N243. - გვ.1,5[MFN: 5111 ]
ანოტაცია: 30 ქართველი ოფიცრის დეზერტირობის ბრალდებით დაკავების ფაქტზე
პერსონალია: თარგამაძე გივი (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე); თავდგირიძე გიორგი ; სესიაშვილი ირაკლი (ექსპერტები სამხედრო საკითხებში).
თემატიკა: შეიარაღებული ძალები .
ლიახვის ხეობის მცხოვრებლები დაბინავებას ითხოვენ // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2008. - 11 აგვისტო. - 217. - გვ.9[MFN: 5112 ]
ანოტაცია: დევნილთა დროებითი თავშესაფრის შესახებ
მოსკოვში ცხოვრება ქართველებისათვის საშიში ხდება // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2008. - 11 აგვისტო. - 217. - გვ.9[MFN: 5113 ]
ანოტაცია: რუსეთში მცხოვრები ქართველები საუბრობენ რუსულ აგრესიაზე
თემატიკა: საქართველოს ოკუპაცია ; ქართულ-რუსული ურთიერთობები .
ალდამოვი, ხიზირ
"რუსეთმა მთელი კავკასია დააჩოქა, მხოლოდ ჩეჩნები და ქართველები ვერ გატეხა!" ხიზირ ალდამოვს ჩეჩნების თანადგომიჩს იმედი აქვს : ინტერვიუ / ხიზირ ალდამოვი ; ესაუბრა ნათია ნოდია // ვერსია . - თბ., 2008. - 11-12 აგვისტო. - N92(147). - გვ.7[MFN: 5114 ]
ფოტოები: ხიზირ ალდამოვი
გეოგ.დასახელება: რუსეთი ; ევროპა .
საბავშვო ბაღები შეიძლება სკოლების პირველ სართულებზე გადაიტანონ // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 6 სექტემბერი. - N243. - გვ.1,4[MFN: 5115 ]
ანოტაცია: საბავშვო ბაღებისთვის ახალი სასწავლო წლის აკადემიურად გამოცხადების ინფორმაცია
თემატიკა: საბავშვო ბაღები .
სარკოზის გეგმა. რა დახმარებას აღმოგვიჩენს ევროპა // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2008. - 11 აგვისტო. - 217. - გვ.10[MFN: 5116 ]