თბილისში "ალდაგი ბისიაის" კიდევ ერთი კლინიკა გაიხსნა / ნიკოლოზ გამყრელიძე, ალექსანდრე კვიტაშვილი ; ესაუბრა ანი გიორგობიანი // ალია. - თბ., 2008. - 21-22 ოქტომბერი. - N129(2254). - გვ.4[MFN: 51378]
UDC:  368(479.22)
კვიტაშვილი, ალექსანდრეგიორგობიანი, ანი (კორესპ.);
პერსონალია:  გამყრელიძე ნიკოლოზ ("ალდაგი ბისიაის" გენერალური დირექტორი); კვიტაშვილი ალექსანდრე (შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  მედიცინა; საავადმყოფო; ტექნიკა; ექიმები; ოჯახი.
1. ხადური, თამუნა
"ბაზისბანკი" ადგილობრივი მწარმოებლების მხარდაჭერას განაგრძობს / თამუნა ხადური // ალია. - თბ., 2008. - 30-31 ოქტომბერი. - N133(2258). - გვ.6[MFN: 51379]
ანოტაცია:  ინტერვიუ თამუნა ხადურთან
პერსონალია:  ხადური თამუნა ("ბაზისბანკის" საზოგადოებასთან ურთიაერთობის განყოფილების უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ჩაის ფესტივალი; დაფინანსება; პროექტი.
მშვიდი ცხოვრების მოლოდინი აღარც უნდა გვქონდეს / რამაზ საყვარელიძე ; ესაუბრა კობა ბენდელიანი // ალია. - თბ., 2008. - 21-22 ოქტომბერი. - N129(2254). - გვ.4[MFN: 51380]
ბენდელიანი, კობა (კორესპ.);
ანოტაცია:  რამაზ საყვარელიძის პროგნოზი 7 ნოემბრისთვის დაგეგმილ აქციაზე
საკვანძო სიტყვები:  პროტესტი; დემოკრატია; მიტინგი.
გოცირიძეს თელავის უნივერსიტეტი თავისი ჰგონია? // ალია. - თბ., 2008. - 30-31 ოქტომბერი. - N133(2258). - გვ.7[MFN: 51381]
ანოტაცია:  "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" მიერ თელავის იაკობ გოგებაშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის გიორგი გოცირიძის მიმართ წაყენებულ ბრალდებაზე
საკვანძო სიტყვები:  კანონდარღვევა.
თურქეთთან სავაჭრო ბრუნვა 937,1 მლნ დოლარამდე გაიზარდა // ალია. - თბ., 2008. - 30-31 ოქტომბერი. - N133(2258). - გვ.7[MFN: 51382]
თემატიკა:  ვაჭრობა.
საკვანძო სიტყვები:  ექსპორტი; ნავთობი; სასაქონლო ჯგუფების იმპორტი.
1. გალში "ბაგრამიანის" ბატალიონი შეიყვანეს // ალია. - თბ., 2008. - 30-31 ოქტომბერი. - N133(2258). - გვ.7[MFN: 51383]
გეოგ.დასახელება:  სომხეთი.
საკვანძო სიტყვები:  შეიარაღებული სამხედროები; ბლოკსაგუშაგოები; აფხაზი სეპარატისტები.
6 ქართველში 2 ოსს ცვლიან // ალია. - თბ., 2008. - 30-31 ოქტომბერი. - N133(2258). - გვ.8[MFN: 51384]
საკვანძო სიტყვები:  ოსი სეპარატისტები; ქართველი მძევლები.
"ნოღაიდელი როგორ აიყვანეს, ამის მოწმეები არსებობენ, ხოლო თუ იმაზეა გამწარებული, რომ მას ფული "აახიეს", ესეც თქვას" : რა კითხვები აქვს მელაშვილს ბურჯანაძესთან და ნოღაიდელთან? / ირაკლი მელაშვილი ; ესაუბრა დიტო ჩუბინიძე // ალია. - თბ., 2008. - 21-22 ოქტომბერი. - N129(2254). - გვ.5[MFN: 51385]
ჩუბინიძე, დიტო (კორესპ.);
ანოტაცია:  საქართველოს ხელისუფლების პოლიტიკური კურსის კრიტიკა
პერსონალია:  მელაშვილი ირაკლი ("ეროვნული ფორუმის" ერთ-ერთი ლიდერი).
მოხსენიებული პირები:  ნოღაიდელი ზურაბ (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის ყოფილი თავმჯდომარე); გაჩეჩილაძე ლევან (გაერთიანებული ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია; ხელისუფლება; დემოკრატია; კრიზისი.
ზოგს მინისტრობა აღარ სურდა, ზოგი "თანამდებობის შეუფერებელი" იყო // ალია. - თბ., 2008. - 30-31 ოქტომბერი. - N133(2258). - გვ.8[MFN: 51386]
UDC:  331(479.22)
ანოტაცია:  პარლამენტარ გოკა გაბაშვილის კომენტარი მთავრობაში განხორციელებულ საკადრო ცვლილებებზე
პერსონალია:  ვაშაძე გრიგოლ (კულტურის მინისტრი); გვარამია ნიკა (განათლების მინისტრი).
1. ავალიანი, დავით
რისთვის აჯარიმებს მერია მშენებლებს / დავით ავალიანი ; ესაუბრა დიმიტრი ტიკარაძე // ალია. - თბ., 2008. - 21-22 ოქტომბერი. - N129(2254). - გვ.6[MFN: 51387]
UDC:  69 + 352(479.22.111)
ტიკარაძე, დიმიტრი (კორესპ.);
ანოტაცია:  მშენებარე ობიექტების შემოწმება
პერსონალია:  ავალიანი დავით (მერიის ზედამხედველობის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა:  მშენებლობა; თბილისის მერია.
საკვანძო სიტყვები:  შემოწმება; კონტროლი; გადასახადი; დარღვევა; ფასადი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5134 | 5135 | 5136 | 5137 | 5138 | 5139 | 5140 | 5141 | 5142 | 5143 | 5144 |  შემდეგი »  ბოლო »»