თბილისში "ალდაგი ბისიაის" კიდევ ერთი კლინიკა გაიხსნა / ნიკოლოზ გამყრელიძე, ალექსანდრე კვიტაშვილი ; ესაუბრა ანი გიორგობიანი // ალია . - თბ., 2008. - 21-22 ოქტომბერი. - N129(2254). - გვ.4[MFN: 51378 ]
UDC: 368(479.22)
• კვიტაშვილი, ალექსანდრე ; გიორგობიანი, ანი (კორესპ.);
პერსონალია: გამყრელიძე ნიკოლოზ ("ალდაგი ბისიაის" გენერალური დირექტორი); კვიტაშვილი ალექსანდრე (შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი).
თემატიკა: სადაზღვევო კომპანიები .
საკვანძო სიტყვები: მედიცინა ; საავადმყოფო ; ტექნიკა ; ექიმები ; ოჯახი .
ხადური, თამუნა
"ბაზისბანკი" ადგილობრივი მწარმოებლების მხარდაჭერას განაგრძობს / თამუნა ხადური // ალია . - თბ., 2008. - 30-31 ოქტომბერი. - N133(2258). - გვ.6[MFN: 51379 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ თამუნა ხადურთან
პერსონალია: ხადური თამუნა ("ბაზისბანკის" საზოგადოებასთან ურთიაერთობის განყოფილების უფროსი).
საკვანძო სიტყვები: ქართული ჩაის ფესტივალი ; დაფინანსება ; პროექტი .
საყვარელიძე, რამაზ
მშვიდი ცხოვრების მოლოდინი აღარც უნდა გვქონდეს / რამაზ საყვარელიძე ; ესაუბრა კობა ბენდელიანი // ალია . - თბ., 2008. - 21-22 ოქტომბერი. - N129(2254). - გვ.4[MFN: 51380 ]
• ბენდელიანი, კობა (კორესპ.);
ანოტაცია: რამაზ საყვარელიძის პროგნოზი 7 ნოემბრისთვის დაგეგმილ აქციაზე
პერსონალია: საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი).
საკვანძო სიტყვები: პროტესტი ; დემოკრატია ; მიტინგი .
გოცირიძეს თელავის უნივერსიტეტი თავისი ჰგონია? // ალია . - თბ., 2008. - 30-31 ოქტომბერი. - N133(2258). - გვ.7[MFN: 51381 ]
ანოტაცია: "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" მიერ თელავის იაკობ გოგებაშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის გიორგი გოცირიძის მიმართ წაყენებულ ბრალდებაზე
თემატიკა: უმაღლესი სასწავლებლები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: კანონდარღვევა .
თურქეთთან სავაჭრო ბრუნვა 937,1 მლნ დოლარამდე გაიზარდა // ალია . - თბ., 2008. - 30-31 ოქტომბერი. - N133(2258). - გვ.7[MFN: 51382 ]
თემატიკა: ვაჭრობა .
საკვანძო სიტყვები: ექსპორტი ; ნავთობი ; სასაქონლო ჯგუფების იმპორტი .
გალში "ბაგრამიანის" ბატალიონი შეიყვანეს // ალია . - თბ., 2008. - 30-31 ოქტომბერი. - N133(2258). - გვ.7[MFN: 51383 ]
გეოგ.დასახელება: სომხეთი .
საკვანძო სიტყვები: შეიარაღებული სამხედროები ; ბლოკსაგუშაგოები ; აფხაზი სეპარატისტები .
6 ქართველში 2 ოსს ცვლიან // ალია . - თბ., 2008. - 30-31 ოქტომბერი. - N133(2258). - გვ.8[MFN: 51384 ]
საკვანძო სიტყვები: ოსი სეპარატისტები ; ქართველი მძევლები .
მელაშვილი, ირაკლი
"ნოღაიდელი როგორ აიყვანეს, ამის მოწმეები არსებობენ, ხოლო თუ იმაზეა გამწარებული, რომ მას ფული "აახიეს", ესეც თქვას" : რა კითხვები აქვს მელაშვილს ბურჯანაძესთან და ნოღაიდელთან? / ირაკლი მელაშვილი ; ესაუბრა დიტო ჩუბინიძე // ალია . - თბ., 2008. - 21-22 ოქტომბერი. - N129(2254). - გვ.5[MFN: 51385 ]
• ჩუბინიძე, დიტო (კორესპ.);
ანოტაცია: საქართველოს ხელისუფლების პოლიტიკური კურსის კრიტიკა
პერსონალია: მელაშვილი ირაკლი ("ეროვნული ფორუმის" ერთ-ერთი ლიდერი).
მოხსენიებული პირები: ნოღაიდელი ზურაბ (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის ყოფილი თავმჯდომარე); გაჩეჩილაძე ლევან (გაერთიანებული ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები: ოპოზიცია ; ხელისუფლება ; დემოკრატია ; კრიზისი .
ზოგს მინისტრობა აღარ სურდა, ზოგი "თანამდებობის შეუფერებელი" იყო // ალია . - თბ., 2008. - 30-31 ოქტომბერი. - N133(2258). - გვ.8[MFN: 51386 ]
ანოტაცია: პარლამენტარ გოკა გაბაშვილის კომენტარი მთავრობაში განხორციელებულ საკადრო ცვლილებებზე
პერსონალია: ვაშაძე გრიგოლ (კულტურის მინისტრი); გვარამია ნიკა (განათლების მინისტრი).
ავალიანი, დავით
რისთვის აჯარიმებს მერია მშენებლებს / დავით ავალიანი ; ესაუბრა დიმიტრი ტიკარაძე // ალია . - თბ., 2008. - 21-22 ოქტომბერი. - N129(2254). - გვ.6[MFN: 51387 ]
UDC: 69 + 352(479.22.111)
• ტიკარაძე, დიმიტრი (კორესპ.);
ანოტაცია: მშენებარე ობიექტების შემოწმება
პერსონალია: ავალიანი დავით (მერიის ზედამხედველობის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა: მშენებლობა ; თბილისის მერია .
საკვანძო სიტყვები: შემოწმება ; კონტროლი ; გადასახადი ; დარღვევა ; ფასადი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5134 | 5135 | 5136 | 5137 | 5138 | 5139 | 5140 | 5141 | 5142 | 5143 | 5144 | შემდეგი » ბოლო »»