ანოტაცია:  აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტის, დიკ ჩეინის საქართველოში ვიზიტის შეფასება პოლიტოლოგის მიერ
თემატიკა:  პოლიტიკა; საგარეო ურთიერთობები.
"იმედი, მაქვს დასავლეთი მეოთხე რეიხის არსებობას აღარ დაუშვებს!" ექსპერტი ვიტალი სკოიბედა ფაშისტებსა და კრემლს შორის ანალოგიებზე საუბრობს ; ესაუბრა ნათია ნოდია // ვერსია. - თბ., 2008. - 13-14 აგვისტო. - N94(149). - გვ.10[MFN: 5157]
დაპყრობა თანამეგობრობის ფორმატში! რატომ არ მოიწვია "ესენგემ" რუსეთის მიერ საქართველოს დაბომბვის შემდეგ საგანგებო სხდომა // ვერსია. - თბ., 2008. - 15-17 აგვისტო. - N95(150). - გვ.2[MFN: 5158]
ანოტაცია:  საქართველოში შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  დსთ.
1. ჭყოიძე, ვასილ
"ევროკავშირმა მისთვის დამახასიათებელი სამივე ნაკლი დასძლია" : ინტერვიუ / ვასილ ჭყოიძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 7 სექტემბერი. - N244. - გვ.7[MFN: 5159]
ანოტაცია:  ევროპული ინტეგრაციის კვლევის ცენტრის პრეზიდენტი საუბრობს საქართველოს მიმართ ევროკავშირის მხარდაჭერის შედეგიანობასა და რუსული ჯარის საქართველოდან გაყვანის შესაძლებლობაზე
თემატიკა:  პოლიტიკა; საერთაშორისო ურთიერთობები.
1. სვანიძე, ზაზა
"როდესაც აფხაზეთის ომი მოხდა, ძალიან პატარები ვიყავით" : ინტერვიუ / დავი; ზაზა სვანიძე ; ესაუბრა ეკა ლემონჯავა // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 7 სექტემბერი. - N244. - გვ.8[MFN: 5160]
დავი
ანოტაცია:  რეჟისორ ზაზა სვანიძისა და როკშემსრულებელ დავის ერთობლივი ნამუშევრის, საქართველოში მიმდინარე აგვისტოს მოვლენებთან დაკავშირებული სიმღერის "ხელები შორს" შექმნის იდეაზე
თემატიკა:  ხელოვნება; მუსიკა.
1. ხუციშვილი, დათო
"რუსთავი-2" - მა კლიპიდან ერთი კადრის ამოღება მოითხოვა : ინტერვიუ / პანჩო; დათო ხუციშვილი ; ესაუბრა ეკა ლემონჯავა // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 7 სექტემბერი. - N244. - გვ.9[MFN: 5161]