"როდესაც აფხაზეთის ომი მოხდა, ძალიან პატარები ვიყავით" : ინტერვიუ / დავი; ზაზა სვანიძე ; ესაუბრა ეკა ლემონჯავა // რეზონანსი. კვირის . - თბ., 2008. - 7 სექტემბერი. - N244. - გვ.8[MFN: 5160 ]
• დავი ;
ანოტაცია: რეჟისორ ზაზა სვანიძისა და როკშემსრულებელ დავის ერთობლივი ნამუშევრის, საქართველოში მიმდინარე აგვისტოს მოვლენებთან დაკავშირებული სიმღერის "ხელები შორს" შექმნის იდეაზე
თემატიკა: ხელოვნება ; მუსიკა .
ხუციშვილი, დათო
"რუსთავი-2" - მა კლიპიდან ერთი კადრის ამოღება მოითხოვა : ინტერვიუ / პანჩო; დათო ხუციშვილი ; ესაუბრა ეკა ლემონჯავა // რეზონანსი. კვირის . - თბ., 2008. - 7 სექტემბერი. - N244. - გვ.9[MFN: 5161 ]
• პანჩო ;
ანოტაცია: საქართველოში მიმდინარე აგვისტოს მოვლენებთან დაკავშირებით შექმნილი სიმღერის - "დღეს" ირგვლივ
თემატიკა: მუსიკა ; მედია ; საქართველოს ოკუპაცია .
სირაძე, ანი
წავლენ თუ არა ქართველები საბავშვო "ახალ ტალღაზე" : ინტერვიუ / ანი სირაძე ; ესაუბრა ეკა ლემონჯავა // რეზონანსი. კვირის . - თბ., 2008. - 7 სექტემბერი. - N244. - გვ.10[MFN: 5162 ]
ანოტაცია: საბავშვო "ახალი ტალღისთვის" მზადების დეტელებზე საუბრობს ამავე კონკურსის ფინალურ ეტაპზე გასული ახალგაზრდა შემსრულებელი
თემატიკა: მუსიკალური კონკურსები .
ნადირაშვილი, გენო
გენო ნადირაშვილი: პრინციპულად არ ჩავალთ რუსეთში : ინტერვიუ / გენო ნადირაშვილი ; ესაუბრა "კვირის რეზონანსის" კორესპონდენტი // რეზონანსი. კვირის . - თბ., 2008. - 7 სექტემბერი. - N244. - გვ.16[MFN: 5163 ]
ანოტაცია: ანსამბლ "ორერას" ერთ-ერთი წევრი საუბრობს საქართველოში განვითარებულ აგვისტოს მოვლენებთან დაკავშირებით
თემატიკა: საქართველოს ოკუპაცია ; საზოგადოების აზრი .