"ავერსმა" თბილისში მსოფლიო დონის კლინიკა გახსნა : მაღალი ტექნოლოგიები, მაღალპროფესიონალი კადრი და გულისხმიერი დამოკიდებულება / პაატა კურტანიძე, დიმიტრი ჯორბენაძე, ალექსანდრე კვიტაიშვილი ; ესაუბრა მიხეილ სახვაძე // ალია . - თბ., 2008. - 25-26 ნოემბერი. - N144(2269). - გვ.5[MFN: 51664 ]
UDC: 615
• ჯორბენაძე, დიმიტრი ; კვიტაშვილი, ალექსანდრე ; სახვაძე, მიხეილ (კორესპ.);
ანოტაცია: ინტერვიუ პ. კურტანიძესთან, დ. ჯორბენაძესთან და ა. კვიტაშვილთან
პერსონალია: კურტანიძე პაატა ("ავერსის" დამფუძნებელი); ჯორბენაძე დიმიტრი ("ავერსის" კლინიკის გენერალური დირექტორი); კვიტაშვილი ალექსანდრე (საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრი).
თემატიკა: ფარმაცევტული კომპანიები .
საკვანძო სიტყვები: სამედიცინო აპარატურა ; ლაბორატორიები ; მომსახურეობა ; კომფორტი ; მედიკამენტები .
ფელგენგაუერი, პაველ
"საქართველოში აგვისტოს მოვლენების გამეორებას არ გამოვრიცხავ" / პაველ ფელგენგაუერი // ალია . - თბ., 2008. - 25-26 ნოემბერი. - N144(2269). - გვ.6[MFN: 51665 ]
ფოტოები: ფელგენგაუერი პაველ
ანოტაცია: "ინტერპრესნიუსის" მიერ მომზადებული ინტერვიუ პაველ ფელგენგაუერთან ნატოს 54-ე საპარლამენტო ასამბლეის მიერ რუსეთთან დაკავშირებით მიღებულ რეზოლუციაზე, საქართველოს მისამართით რუსეთის თავდაცვისა და საგარეო უწყებების მუქარებზე და საქართველოში აგვისტოს მოვლენების გამეორების ალბათობაზე
პერსონალია: ფელგენგაუერი პაველ (სამხედრო ექსპერტი).
საკვანძო სიტყვები: ურთიერთობები ; ნატოს საპარლამენტო ასამბლეა ; ეკონომიკური კრიზისი .
"თავს მოვიკლავ და დავწერ" / ნელი ვარდიაშვილი // ალია . - თბ., 2008. - 27-28 ნოემბერი. - N145 (2270). - გვ.14-15[MFN: 51666 ]
ანოტაცია: პარლამენტში საშვთა ბიუროსთან მოწყობილი "რეიდი"
მოხსენიებული პირები: არსენიშვილი გია (ადამიანთა უფლებების დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე); თორთლაძე გია (პარლამენტარი).
საკვანძო სიტყვები: სამართალი ; ადამიანის უფლებები ; მოსახლეობა ; დახმარება ; ზრუნვა .
ბერძენიშვილი, ლევან
დარწმუნებულები ვართ, გაისად პარლამენტს ავირჩევთ და პრეზიდენტს გამოვცვლით / ლევან ბერძენიშვილი // ალია . - თბ., 2008. - 25-26 ნოემბერი. - N144(2269). - გვ.6[MFN: 51667 ]