ცოტნე გამსახურდია სასამართლოს საჯაროობას მოითხოვს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 13 სექტემბერი. - N250. - გვ.16[MFN: 5381]
ანოტაცია: საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას ვაჟის, ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებული ცოტნე გამსახურდიასა და სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლების შეხვედრის დეტალები
რუსეთი ოკუპირებულ საქართველოს აოხრებს. ზოგიერთ სოფელში ერთი სახლიც აღარ გადარჩენილა. ყველაფერი ბოროტულად გაანადგურესდა გადაწვეს // ვერსია. - თბ., 2008. - 27-28 აგვისტო. - N100(156). - გვ.5[MFN: 5382]
არარსებული ხელშეკრულების ამბავი. რუსეთი ბუფერული ზონების შექმნასა და 18 ბლოკ-პოსტის გახსნას იურიდიულად ვერ ასაბუთებს // ვერსია. - თბ., 2008. - 27-28 აგვისტო. - N100(156). - გვ.8[MFN: 5383]
"დედიკოს იქ რომ დავეტოვებინე, მეც ვიომებდი და რუსებს გავყრიდი". ბავშვების თვალით დანახული ომი // ვერსია. - თბ., 2008. - 27-28 აგვისტო. - N100(156). - გვ.9[MFN: 5384]
ვინ არის ამერიკის მედროშე ჰოლივუდიდან? ქართველები ოლიმპიადაზე-წინ ლონდონისკენ, ჩვენ ბევრი შეგვძლებია! // ვერსია. - თბ., 2008. - 27-28 აგვისტო. - N100(156). - გვ.11[MFN: 5385]
საქართველომ რუსეთს ჰააგის სასამართლოშიც უნდა უჩივლოს. პაატა დავითაიას გეგმა, რომელსაც ხელისუფლება მხარს უჭერს : ინტერვიუ / პაატა დავითაია ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია. - თბ., 2008. - 27-28 აგვისტო. - N100(156). - გვ.12[MFN: 5386]