UDC: 94(479.22)"2008" + 347.9(479.22)
ფოტოები: სიხარულიძე დავით
ანოტაცია: ინტერვიუ შალვა ხაჭაპურიძესთან
პერსონალია: ხაჭაპურიძე შალვა (ადვოკატი); სიხარულიძე დავით (თავდაცვის მინისტრი).
თემატიკა: საქართველო რუსეთის ომი ; ქართველი ადვოკატები .
საკვანძო სიტყვები: ადვოკატთა მოთხოვნა ; კომისია ; გამოძიება ; დაღუპულთა რაოდენობა ; გარდაცვლილი ჯარისკაცები .
პატარკაციშვილის ქონებით "ბი-ბი-სიც" დაინტერესდა : ახალი ამბები // ალია . - თბილისი, 2009. - 12-13 მარტი. - N29(2313). - გვ.9[MFN: 53831 ]
ფოტოები: პატარკაციშვილი ბადრი
პერსონალია: პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი); გუდავაძე ინა (პატარკაციშვილის ქვრივი).
ორგანიზაცია: "ბი-ბი-სი" .
სტატისტიკის დეპარტამენტმა ინვესტიციები უნდა მოიზიდოსო : ახალი ამბები // ალია . - თბილისი, 2009. - 12-13 მარტი. - N29(2313). - გვ.9[MFN: 53832 ]
ფოტოები: გილაური ნიკა
საკვანძო სიტყვები: იაფი კრედიტები ; სტუდენტთა მაგისტრატურა .
მოსამართლეობის მსურველებს იუსტიციის უმაღლესი სკოლის დამთავრებაც ევალებათ : ინფორმაცია // ალია . - თბილისი, 2009. - 12-13 მარტი. - N29(2313). - გვ.11[MFN: 53833 ]
საკვანძო სიტყვები: მუშაობის ნებართვა ; კვალიფიკაცია ; იურიდიული განათლება .
შავნაბადაზე ამერიკელი ინსტრუქტორები 4500-კაციან სპეცდანიშნულების ბრიგადებს 9 აპრილის აქციების დასარბევად წვრთნიან?! : დასასრული. დასაწყისი "ალია" N28 / კახა კაციტაძე, დავით ზურაბიშვილი ; ჩაიწერა ეკა სეხნიაშვილმა // ალია . - თბილისი, 2009. - 12-13 მარტი. - N29(2313). - გვ.10[MFN: 53834 ]
• ზურაბიშვილი, დავით ;
ანოტაცია: ინტერვიუ კახა კაციტაძესთან და დავით ზურაბიშვილთან
პერსონალია: კაციტაძე კახა (სამხედრო ექსპერტი); ზურაბიშვილი დავით ("რესპუბლიკური" პარტიის წევრი).
საკვანძო სიტყვები: ამერიკელი ინსტრუქტორები ; გავრცელებული ინფორმაცია ; დაგეგმილი აქცია ; მოსალოდნელი პროვოკაცია ; ხელისუფლების პოზიცია .
"ვენაში ოპოზიციის შეკრების ინიციატორი ლევან პირველია, რომელსაც საქართველოს პრეზიდენტობა უნდა" : ვინ შეარიგა სააკაშვილი მედვედევს? / თემურ შაშიაშვილი ; ჩაიწერა დიტო ჩუბინიძემ // ალია . - თბილისი, 2009. - 12-13 მარტი. - N29(2313). - გვ.10[MFN: 53835 ]