ანოტაცია: ინტერვიუ გიორგი ანდრიაძესთან
პერსონალია: ანდრიაძე გიორგი (ტელემაუწყებლობა "ივერიის" ხელმძღვანელი).
ორგანიზაცია: "ივერია" .
საკვანძო სიტყვები: ლიცენზიის მოთხოვნა ; საკაბელო მაუწყებლობა ; ხელისუფლების დაპირება .
ვაკეში ლუდის, მიდიების, მოლუსკებისა და კრევეტების მოყვარულთათვის "Fish Cafe" გაიხსნა // ალია . - თბილისი, 2009. - 10-11 მარტი. - N28(2312). - გვ.4[MFN: 53875 ]
UDC: 642(479.22.111)
ანოტაცია: აბაშიძის 22-ში კომპანია "ნატახტარის" მიერ გახსნილი კაფეს თაობაზე
პერსონალია: ჩაჩავა კონსტანტინე ("Food Chain"-ის გენერალური დირექტორი).
ორგანიზაცია: "ნატახტარი" .
თემატიკა: კვების დაწესებულებები .
საკვანძო სიტყვები: ახალი კაფე ; თევზის პროდუქტები ; იტალიური სამზარეულო .
ლომთაძე, მარიკა
"პე-ეს-პე" - 2008 წლის რჩეული ბრენდი / მარიკა ლომთაძე, ზვიად ფოჩხუა ; ჩაიწერა ანი გიორგობიანმა // ალია . - თბილისი, 2009. - 10-11 მარტი. - N28(2312). - გვ.5[MFN: 53876 ]
• ფოჩხუა, ზვიად ;
ანოტაცია: ინტერვიუ მარიკა ლომთაძესთან და ზვიად ფოჩხუასთან
პერსონალია: ლომთაძე მარიკა ("პე-ეს-პე ჯგუფის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის მენეჯერი); ფოჩხუა ზვიად ("FINANCIAL"-ის მთავარი რედაქტორი და დამფუძნებელი).
ორგანიზაცია: "პე-ეს-პე ჯგუფი" .
საკვანძო სიტყვები: გამარჯვებული კომპანია ; დაჯილდოება ; სტანდარტები ; ხარისხი .
ბესტავაშვილი, გიორგი
პრეზიდენტის ადმინისტრაციიდან ალასანიას პარტიაში მიიპარებიან?! / გიორგი ბესტავაშვილი, ალანა გაგლოევა ; ჩაიწერა ეკა სეხნიაშვილმა // ალია . - თბილისი, 2009. - 10-11 მარტი. - N28(2312). - გვ.5[MFN: 53877 ]
• გაგლოევა, ალანა ;
ანოტაცია: ინტერვიუ გიორგი ბესტავაშვილთან და ალანა გაგლოევასთან
პერსონალია: ბესტავაშვილი გიორგი (პრეზიდენტის ადმინისტრაციის თანამშრომელი); გაგლოევა ალანა (პრეზიდენტის პრესსამსახურის წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები: ოპოზიციაში გადასვლა ; მაღალჩინოსანი .
გაჩეჩილაძე, ეკა
ჩართული ავარიულებით გაჩერებულ მანქანას "შტრაფნოიზე" არ გადაიყვანენ? / ეკა გაჩეჩილაძე ; ჩაიწერა დიმიტრი ტიკარაძემ // ალია . - თბილისი, 2009. - 10-11 მარტი. - N28(2312). - გვ.5[MFN: 53878 ]
UDC: 656.1(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ ეკა გაჩეჩილაძესთან "სითი პარკის" ახალ ინიციატივასთან დაკავშირებით
პერსონალია: გაჩეჩილაძე ეკა ("სითი პარკის" იურისტი).
ორგანიზაცია: "სითი პარკი" .
თემატიკა: საგზაო მოძრაობის წესები .
საკვანძო სიტყვები: აკრძალული გაჩერება ; გადაყვანის ფასი ; კომპანიის გადაწყვეტილება .
ამაშუკელი, რეზო
რა ექსპრომტი მიუძღვნა რეზო ამაშუკელმა ნინო ბურჯანაძეს / რეზო ამაშუკელი ; ჩაიწერა დიტო ჩუბინიძემ // ალია . - თბილისი, 2009. - 10-11 მარტი. - N28(2312). - გვ.6[MFN: 53879 ]