• ჩაფიძე, გულიკო ; შატბერაშვილი, სოსო ; მელია, ანზორ ;
ფოტოები: ბაქრაძე დავით; ნათელაშვილი შალვა
ანოტაცია: პარლამენტის თავმჯდომარის მკურნალობა ავსტრიაში
პერსონალია: თოიძე ოთარ (პარლამენტის ჯანდაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე); ჩაფიძე გულიკო (კარდიოლოგიური კლინიკის დირექტორი); შატბერაშვილი სოსო ("ლეიბორისტული პარტიის" გენერალური მდივანი); მელია ანზორ (კარდიოლოგიური კლინიკა "გულის" დირექტორი); ბაქრაძე დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე); ნათელაშვილი შალვა ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი).
ორგანიზაცია: "გული" .
თემატიკა: საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე .
საკვანძო სიტყვები: მკურნალობა ; ჯანმრთელობა ; გამოკვლევები .
როგორ გააპროტესტებს ქართული მედია კახეთში გაზეთ "იმედის" დახურვას? : ინტერვიუ / მამუკა ღლონტი, ნინო ჯანგირაშვილი, გელა მთივლიშვილი ; ჩაიწერა ნანა არჩვაძემ // ალია . - თბილისი, 2009. - 30 ივნისი-1 ივლისი. - N75(2360). - გვ.7[MFN: 55373 ]
• ჯანგირაშვილი, ნინო ; მთივლიშვილი, გელა ;
ანოტაცია: გაზეთის "იმედის" სარედაქციო კოლეგიის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება, გამოცემის შეწყვეტასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ღლონტი მამუკა ("მაესტროს" ხელმძღვანელი); ჯანგირაშვილი ნინო (ტელეკომპანია "კავკასიის" დირექტორი); მთივლიშვილი გელა (გაზეთ "იმედის" რედაქტორი).
საკვანძო სიტყვები: ზეწოლა ჟურნალისტზე ; რეკლამის აკრძალვა ; ადგილობრივი ხელისუფლება .
"ლეიბორისტებმა" უგულავას ახალი "აფიორა" გაუშიფრეს?! : ინტერვიუ / კახა ძაგანია, თამუნა დვალი ; ჩაიწერა ეკა სეხნიაშვილმა // ალია . - თბილისი, 2009. - 30 ივნისი-1 ივლისი. - N75(2360). - გვ.7[MFN: 55374 ]
UDC: 352(479.22)(092)
• დვალი, თამუნა ;
ანოტაცია: გიგი უგულავას სამშენებლო ბიზნესში წილების გამო
პერსონალია: ძაგანია კახა ("ლეიბორისტული პარტიის" წევრი); დვალი თამუნა (მერიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის წარმომადგენელი); უგულავა გიგი (თბილისის მერი).
თემატიკა: თბილისის მერი .
საკვანძო სიტყვები: პრესკონფერენცია ; უგულავას ბიზნესი ; ბრალდება .
"მოკლედ, "ალია" ძალიან შევაწუხე ამ ექსკლუზივებით, მაგრამ..." : ინტერვიუ / შალვა ნათელაშვილი ; ესაუბრა დიტო ჩუბინიძე // ალია . - თბილისი, 2009. - 30 ივნისი-1 ივლისი. - N75(2360). - გვ.8-9[MFN: 55375 ]