ირაკლი ალასანიას ლევან ვასაძე აფინანსებს?! / ეკა სეხნიაშვილი // ალია. - თბილისი, 2009. - 9-10 ივლისი. - N79(2364). - გვ.17[MFN: 55660]
ფოტოები:  ალასანია ირაკლი; ვასაძე ლევან
ანოტაცია:  პოლიტიკური სიტუაცია საქართველოში
პერსონალია:  ალასანია ირაკლი (ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  "დიდი რვიანის" სამიტი; მოსალოდნელი პროვოკაცია ყაზბეგში; პატრიარქის რეზიდენცია; ოპოზიციის დაფინანსება; ხელისუფლებაში განხეთქილება.
1. მაჭავარიანი, მიხეილ
რა მისწერა "იმეილით" ირაკლი ალასანიამ მიხეილ მაჭავარიანს? : ინტერვიუ / მიხეილ მაჭავარიანი ; ესაუბრა ნინო სამხარაძე // ალია. - თბილისი, 2009. - 7-8 ივლისი. - N78(2363). - გვ.2[MFN: 55661]
ანოტაცია:  საკონსტიტუციო და საარჩევნო ცვლილებებზე არასაპარლამენტო ოპოზიციასთან ერთად ოპოზიციაც უნდა მუშაობდეს
პერსონალია:  მაჭავარიანი მიხეილ (ვიცე-სპიკერი); ალასანია ირაკლი (ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი); აბაშიძე ზურაბ ("ალიანსის პარტიის" წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  ბიუროს სხდომა; კომისიის მუშაობა; განსახილველი საკითხები; ოპოზიცია; ხელისუფლება.
რატომ ხვდება დღეს ოპოზიცია დიპკორპუსს? : ინტერვიუ / ეკა ბესელია ; ჩაიწერა ბაჩო სვანიძემ // ალია. - თბილისი, 2009. - 7-8 ივლისი. - N78(2363). - გვ.2[MFN: 55662]
ანოტაცია:  დაგეგმილი შეხვედრის გამო
პერსონალია:  ბესელია ეკა ("ერთიანი საქართველოსთვის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  საკონსტიტუციო ცვლილებები; მანიფესტაციები; ხელისუფლების დიქტატურა.
რა რადიკალურ ქმედებებს აპირებენ "კონსერვატორები"? : ინტერვიუ / ლაშა ჩხარტიშვილი ; ჩაიწერა ეკა სეხნიაშვილმა // ალია. - თბილისი, 2009. - 7-8 ივლისი. - N78(2363). - გვ.2[MFN: 55663]
ანოტაცია:  ოპოზიციის გადაწყვეტილების თაობაზე
პერსონალია:  ჩხარტიშვილი ლაშა ("კონსერვატიული პარტიის" წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  საპროტესტო აქციები; პროტესტი კანონმდებლობას; ხელისუფლების დიქტატურა.
1. სახვაძე, მიხეილ
"ჯეოსელის" საუკუნის პროექტი გრძელდება / მიხეილ სახვაძე // ალია. - თბილისი, 2009. - 7-8 ივლისი. - N78(2363). - გვ.3[MFN: 55664]