ფოტოები: ადამია კლარა; შევარდნაძე ედუარდ; ჟვანია ზურაბ; სანაია გიორგი; ბარამიძე გია; საჯაია ნუგზარ
ანოტაცია: წიგნში გადმოცემული სკანდალური ინფორმაციების გამო
პერსონალია: აბრამია კლარა (ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები: რუსეთის მოქალაქე ; მკვლელობის ფაქტები ; დამნაშავეები .
საბავშვო ბაღიდან 5 წლის ბავშვები გაიპარნენ! / ნელი თორდია // ალია . - თბილისი, 2009. - 17-18 სექტემბერი. - N108 (2393). - გვ.13[MFN: 55986 ]
UDC: 372(479.22)
ანოტაცია: ინციდენტი მე-100 საბავშვო ბაგა-ბაღში
პერსონალია: მარღანია მეგი (მე-100 ბაგა-ბაღის დირექტორი); ბეშიტაშვილი მარინა (ბაგა-ბაღის აღმზრდელი).
ორგანიზაცია: მე-100 ბაგა-ბაღი .
თემატიკა: ბაგა-ბაღები .
საკვანძო სიტყვები: აღმზრდელის უყურადღებობა ; ბავშვთა რაოდენობა ; ინციდენტი .
"ხომ ვეუბნებოდი, მიტინგზე არ იარო-მეთქი, მისი მოხსნა ზევიდან იყო მითითებული და ახლა წავიდეს და ახლა წავიდეს და გაჩეჩილაძემ უშველოს" : მასწავლებელი სკოლიდან ირინა ენუქიძესთან ნათესაობის გამო გაუშვეს? / ნელი თორდია // ალია . - თბილისი, 2009. - 17-18 სექტემბერი. - N108 (2393). - გვ.14[MFN: 55987 ]
UDC: 37(479.22)(092)
ანოტაცია: ხათუნა ენუქიძის სკოლიდან უკანონო განთავისუფლების გამო
პერსონალია: ენუქიძე ხათუნა (76-ე სკოლის პედაგოგი); ჯაგაშვილი დავით (76-ე სკოლის დირექტორი); გედევანიშვილი ვასილ (განათლების სამინისტროს გენერალური ინსპექციის უფროსი); ღურჭუმელიძე მანანა (პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირების პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: განათლების სისტემა ; პოლიტიკური მოღვაწეობა ; მიტინგებზე გამოსვლა ; საჩივარი .
საქართველოს ნაკრების მწვრთნელად თემურ ქეცბაია ინიშნება? / ბაჩო სვანიძე // ალია . - თბილისი, 2009. - 17-18 სექტემბერი. - N108 (2393). - გვ.15[MFN: 55988 ]