1. კოსოვოს პრემიერ-მინისტრს ქართველი მრჩეველი ჰყავს : ინფორმაცია // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 2 აპრ.. - N088. - გვ.2[MFN: 5655]
UDC:  328.13 + 325.2(496.5:479.22)
ანოტაცია:  ლონდა ესაძე - კოსოვოს პრემიერ-მინისტრის მრჩევლი კორუფციასთან და ტრეფიკინგთან ბრძოლის საკითხებში
გეოგ.დასახელება:  კოსოვო.
თემატიკა:  მთავრობა; ქართველები საზღვარგარეთ.
1. სოსიაშვილი, გიორგი
ჩვენი ქალაქი მალე ცხოვრების ჩვეულ რიტმს დაუბრუნდება / გ. სოსიაშვილი ; მოამზადა ლ. თვალაბეიშვილი // ახალი განათლება. - თბ., 2008. - 18-24 საქტემბერი. - N27-28. - გვ.7[MFN: 5656]
ანოტაცია:  გორის რაიონის სკოლებში არსებული მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  სოსიაშვილი გიორგი (გორის საგანმანათლებლო რესურსების უფროსი).
მოსალოდნელია თუ არა შემოდგომაზე კრიზისი : ინტერვიუ / დემურ გიორხელიძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 7 აგვისტო. - N213. - გვ.5[MFN: 5657]
ანოტაცია:  ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში საუბრობს შემოდგომაზე საქართველოში მოსალოდნელ ეკონომიკურ და სხვა მიმართულებებით განვითარებულ მოვლენებზე
საკვანძო სიტყვები:  ინვესტიციები; ინფლაცია; ფასები.
აფხაზი "ნარკობარონები" კურიერებად გალელ ქართველებს იყენებენ // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 21 სექტემბერი. - N258. - გვ.4[MFN: 5658]
ანოტაცია:  ნარკოტიკებით ვაჭრობის ფაქტები აფხაზეთის ტერიტორიაზე
პერსონალია:  ბუთბა ვაიმერ (აფხაზეთის ლეგიტიმური მთავრობის წარმომადგენელი).
თემატიკა:  ნარკობიზნესი.
ხაინდრავა: "ქეიმ "იმედის" 49 პროცენტი გადაუფორმა ფირმას, რომელიც მერაბიშვილს ეკუთვნის" : ინტერვიუ / გ.ხაინდრავა ; ესაუბრა ლ.ბერიძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 2 აპრ.. - N088. - გვ.4[MFN: 5659]
UDC:  654.1 + 32 + 340(479.22)
ანოტაცია:  ტელეკომპანია "იმედის" მფლობელობის კანონიერებაზე
პერსონალია:  პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი); ქეი ჯოზეფ (ბიზნესმენი).
თემატიკა:  ტელეკომპანია "იმედი"; პოლიტიკა; სამართალი.
1. "ქართუ ჯგუფის" პრესსამსახური
"ალია-ჰოლდინგის" თვითლუსტრაცია წარმატებით გრძელდება ანუ როგორ ესადაგება "ალია-ქრონიკის" მეთოდები 37 წელს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 7 აგვისტო. - N213. - გვ.6[MFN: 5660]
ანოტაცია:  "ალიასა" და "კვირის ქრონიკაში" დამკვიდრებული მეთოდები, ბიზნესმენ ბიძინა ივანიშვილის წინააღმდეგ მიმართულ კამპანიასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  მედია; ქართველი ბიზნესმენები.
ანოტაცია:  XII კლასში სასწავლო გეგმებისა და სიახლეების შესახებ
თემატიკა:  განათლება; საჯარო სკოლები; სასწავლო გეგმა.
ვის აწუხებს პრეზიდენტობის ამბიცია : ინტერვიუ / პაატა ზაქარეიშვილი ; ესაუბრა მაკა ქობალია // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 21 სექტემბერი. - N258. - გვ.4[MFN: 5662]
ანოტაცია:  პოლიტოლოგის მოსაზრება
მოხსენიებული პირები:  ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის ყოფილი თავმჯდომარე); ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); ალასანია ირაკლი (საქართველოს წარმომადგენელი გაეროში).