ყიდულობს თუ არა ხალხი რუსულ პროდუქციას // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 21 სექტემბერი. - N258. - გვ.1,5[MFN: 5664]
ანოტაცია:  მოსახლეობის დამოკიდებულება რუსეთიდან შემოსული პროდუქტის მიმართ
თემატიკა:  რუსული პროდუქცია.
1. სანაკოევი, დიმიტრი
"კულუარულ საუბრებში ისინი დევნილების დაბრუნებაზე თანახმანი არიან" : ინტერვიუ / დიმიტრი სანაკოევი ; ესაუბრა ნინო ფრანგიშვილი // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 21 სექტემბერი. - N258. - გვ.1,5[MFN: 5665]
ანოტაცია:  საქართველოში განვითარებული აგვისტოს მოვლენების შემდეგ, ცხინვალის რეგიონში შექმნილ ვითარებაზე საუბრობს სამხრეთ ოსეთის ოლქის დროებითი ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი
თემატიკა:  საქართველოს ოკუპაცია; კონფლიქტის ზონა.
სარწყავი წყლის პრობლემა ვერც პრეზიდენტმა მოაგვარა. მიხეილ სააკაშვილის სიტყვა, მისი გუნდის წევრებისათვის არაფერს ნიშნავს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 7 აგვისტო. - N213. - გვ.8[MFN: 5666]
ანოტაცია:  კასპის რაიონის სოფლებში სარწყავი წყლით მომარაგების პრობლემების შესახებ
თემატიკა:  წყალმომარაგება; სარწყავი წყალი.
1. მთივლიშვილი, ბელა
პროკურატურა საარჩევნო დარღვევებს იძიებს, მაგრამ გამყალბებლებს არ სჯის // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 2 აპრ.. - N088. - გვ.6[MFN: 5667]
ანოტაცია:  დარღვევები 2008 წლის 5 იანვრის საპრეზიდენტო არჩევნებზე კახეთში
საკვანძო სიტყვები:  საპრეზიდენტო არჩევნები.
კლიმიაშვილი: სააკაშვილს არსად არ იწვევენ : ინტერვიუ / რამაზ კლიმიაშვილი ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 7 აგვისტო. - N213. - გვ.10[MFN: 5668]
ანოტაცია:  საუბარი პოლიტოლოგთან საქართველოს პრეზიდენტის იმიჯზე საზღვარგარეთ და "ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერის წინააღმდეგ აგორებული კამპანიის მიზეზებზე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ნათელაშვილი შალვა ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი).
1. საბაშვილი, ნინო
ფოთში ჩაღვრილი 48 ტონა ნავთობი აჭარისკენ არ წასული // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 21 სექტემბერი. - N258. - გვ.6[MFN: 5669]
ანოტაცია:  რუსი აგრესორების მიერ ფოთის პორტისათვის მიყენებულ ზარალზე
პერსონალია:  მაჭარაშვილი ირაკლი (ასოციაცია მწვანე ალტერნატივის ბიომრავალფეროვნების პროგრამის კოორდინატორი).
თემატიკა:  რუსეთის აგრესია.