რაში ადანაშაულებენ პარლამენტის თავმჯდომარის ნათესავ მოსამართლეს? : ინტერვიუ / ტერეზა საფაროვა ; ჩაიწერა დარეჯან მეფარიშვილმა // ალია. - თბილისი, 2009. - 10-11 ნოემბერი. - N131 (2416). - გვ.8[MFN: 56618]
ანოტაცია:  ტერეზა საფაროვას ბრძოლა უსამართლობის წინააღმდეგ
პერსონალია:  საფაროვა ტერეზა (საქართველოს მოქალაქე); გაბუნია მარინა (მოსამართლე).
საკვანძო სიტყვები:  კანონდარღვევა; სახლიდან გასახლება; დევნა ეროვნული ნიშნით.
სააკაშვილის რა გეგმის ჩასაშლელად ემზადებიან ახალგაზრდა ოპოზიციონერები? : ინტერვიუ / ჯაბა ჯიშკარიანი ; ჩაიწერა დიტო ჩუბინიძემ // ალია. - თბილისი, 2009. - 10-11 ნოემბერი. - N131 (2416). - გვ.8[MFN: 56619]
ანოტაცია:  ახალგაზრდა ოპოზიციონერებმა ხელისუფლებას სამპუნქტიანი ულტიმატუმი წაუყენეს
პერსონალია:  ჯიშკარიანი ჯაბა ("მოძრაობა 7 ნოემბრის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტპატიმრები; რეპრესიები; მედიის თავისუფლება; ტელევიზია; სამართლიანი არჩევნები.
რა ექსპერიმენტს გეგმავს ხელისუფლება ეკონომიკაში? : ინტერვიუ / ლადო პაპავა ; ჩაიწერა გელა ზედელაშვილმა // ალია. - თბილისი, 2009. - 10-11 ნოემბერი. - N131 (2416). - გვ.9[MFN: 56620]
ფოტოები:  პაპავა ლადო
პერსონალია:  პაპავა ლადო (ეკონომიკის მეცნიერებათა დოქტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ბიუჯეტი; სამინისტროს პროგრამა.
"სკოლებში უნდა გამოცხადდეს კარანტინი და ცალკეული საკლასო ოთახების კი არა, მთელი შენობის დეზინფიცირება უნდა მოხდეს..." : ინტერვიუ / მანანა ნიკოლაიშვილი ; ჩაიწერა ნელი თორდიამ // ალია. - თბილისი, 2009. - 10-11 ნოემბერი. - N131 (2416). - გვ.9[MFN: 56621]
ანოტაცია:  სკოლებში დაფიქსირებული ინფექციური დაავადებების გამო
პერსონალია:  ნიკოლაიშვილი მანანა ("განათლების ლიგის" პრეზიდენტი); გერსამია მარიკა (განათლების სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი); ფრუიძე კოკა (ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  დაუდგენელი ვირუსი; პანიკა სკოლებში; ინფექციური მენინგიტი.
რატომ ტოვებს თორთლაძის ფრაქციას დიმიტრი ლორთქიფანიძე? : ინტერვიუ / დიმიტრი ლორთქიფანიძე, გია თორთლაძე, რომან მარსაგიშვილი ; ჩაიწერა გელა ზედელაშვილმა // ალია. - თბილისი, 2009. - 10-11 ნოემბერი. - N131 (2416). - გვ.10[MFN: 56622]