რაში ადანაშაულებენ პარლამენტის თავმჯდომარის ნათესავ მოსამართლეს? : ინტერვიუ / ტერეზა საფაროვა ; ჩაიწერა დარეჯან მეფარიშვილმა // ალია . - თბილისი, 2009. - 10-11 ნოემბერი. - N131 (2416). - გვ.8[MFN: 56618 ]
ანოტაცია: ტერეზა საფაროვას ბრძოლა უსამართლობის წინააღმდეგ
პერსონალია: საფაროვა ტერეზა (საქართველოს მოქალაქე); გაბუნია მარინა (მოსამართლე).
საკვანძო სიტყვები: კანონდარღვევა ; სახლიდან გასახლება ; დევნა ეროვნული ნიშნით .
ჯიშკარიანი, ჯაბა
სააკაშვილის რა გეგმის ჩასაშლელად ემზადებიან ახალგაზრდა ოპოზიციონერები? : ინტერვიუ / ჯაბა ჯიშკარიანი ; ჩაიწერა დიტო ჩუბინიძემ // ალია . - თბილისი, 2009. - 10-11 ნოემბერი. - N131 (2416). - გვ.8[MFN: 56619 ]
ანოტაცია: ახალგაზრდა ოპოზიციონერებმა ხელისუფლებას სამპუნქტიანი ულტიმატუმი წაუყენეს
პერსონალია: ჯიშკარიანი ჯაბა ("მოძრაობა 7 ნოემბრის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები: პოლიტპატიმრები ; რეპრესიები ; მედიის თავისუფლება ; ტელევიზია ; სამართლიანი არჩევნები .
რა ექსპერიმენტს გეგმავს ხელისუფლება ეკონომიკაში? : ინტერვიუ / ლადო პაპავა ; ჩაიწერა გელა ზედელაშვილმა // ალია . - თბილისი, 2009. - 10-11 ნოემბერი. - N131 (2416). - გვ.9[MFN: 56620 ]
ფოტოები: პაპავა ლადო
პერსონალია: პაპავა ლადო (ეკონომიკის მეცნიერებათა დოქტორი).
საკვანძო სიტყვები: ბიუჯეტი ; სამინისტროს პროგრამა .
"სკოლებში უნდა გამოცხადდეს კარანტინი და ცალკეული საკლასო ოთახების კი არა, მთელი შენობის დეზინფიცირება უნდა მოხდეს..." : ინტერვიუ / მანანა ნიკოლაიშვილი ; ჩაიწერა ნელი თორდიამ // ალია . - თბილისი, 2009. - 10-11 ნოემბერი. - N131 (2416). - გვ.9[MFN: 56621 ]
ანოტაცია: სკოლებში დაფიქსირებული ინფექციური დაავადებების გამო
პერსონალია: ნიკოლაიშვილი მანანა ("განათლების ლიგის" პრეზიდენტი); გერსამია მარიკა (განათლების სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი); ფრუიძე კოკა (ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები: დაუდგენელი ვირუსი ; პანიკა სკოლებში ; ინფექციური მენინგიტი .
რატომ ტოვებს თორთლაძის ფრაქციას დიმიტრი ლორთქიფანიძე? : ინტერვიუ / დიმიტრი ლორთქიფანიძე, გია თორთლაძე, რომან მარსაგიშვილი ; ჩაიწერა გელა ზედელაშვილმა // ალია . - თბილისი, 2009. - 10-11 ნოემბერი. - N131 (2416). - გვ.10[MFN: 56622 ]