ფოტოები: გაჩეჩილაძე ლევან
ანოტაცია: მათიას ოირშთან შეხვედრის გამო
პერსონალია: გაჩეჩილაძე ლევან ("დაიცავი საქართველოს" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები: საშინაო პოლიტიკა ; ოპოზიცია ; არჩევნები .
"მათიას იორში არის კორუმპირებული ევროჩინოვნიკი, რომელიც ფულს აკეთებს ჩვენს ხარჯზე და არის სააკაშვილის ლობისტი!.." / დიტო ჩუბინიძე // ალია . - თბილისი, 2010. - 23-24 მარტი. - N31 (2468). - გვ.6[MFN: 57897 ]
ანოტაცია: მათია იორშისა და ოპოზიციის შეხვედრის გამო
პერსონალია: გუგავა გიორგი ("ლეიბორისტული პარტიის" წევრი); დავითაშვილი კობა ("ხალხის პარტიის" ლიდერი); მამრაძე პეტრე ("სამართლიანი საქართველოსთვის" ერთ-ერთი ლიდერი); კუკავა კახა ("კონსერვატიული პარტიის" ერთ-ერთი ლიდერი); კუსიანი რომან ("დემოკრატიული საქართველოს" ერთ-ერთი ლიდერი); მელაშვილი ირაკლი ("ეროვნული ფორუმის" ერთ-ერთი ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები: შეხვედრა ოპოზიციასთან ; არჩევნები ; ოპოზიცია .
"დიდი ოპოზიციური შეხვედრის" კულუარული დეტალები / გელა ზედელაშვილი // ალია . - თბილისი, 2010. - 23-24 მარტი. - N31 (2468). - გვ.9-10[MFN: 57898 ]
ფოტოები: ნათელაშვილი შალვა; ხაინდრავა გოგა; თოფაძე გოგი; გაჩეჩილაძე ლევან; მელაშვილი ირაკლი; ზურაბიშვილი სალომე; ბურჯანაძე ნინო
ანოტაცია: ოპოზიციის დახურული შეხვედრა
პერსონალია: მელაშვილი ირაკლი ("ეროვნული ფორუმის" ლიდერი); ლალიაშვილი ნიკა ("ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის" ლიდერი); საგანელიძე დავით ("ალიანსის" წევრი); აბაშიძე ზურაბ ("ალიანსის" წევრი).
რესპუბლიკური საავადმყოფოს გაყიდვას კიდევ ერთხელ ეცდებიან : ახალი ამბები // ალია . - თბილისი, 2010. - 23-24 მარტი. - N31 (2468). - გვ.11[MFN: 57899 ]
UDC: 338.242.4.025.88+614(479.22.111)
პერსონალია: პოლოლიკაშვილი ზურაბ (ეკონომიკის მინისტრი).
თემატიკა: პრივატიზაცია ; საავადმყოფოები .
გიორგი ვაშაძე იუსტიციის მინისტრის მოადგილედ დაინიშნა : ახალი ამბები // ალია . - თბილისი, 2010. - 23-24 მარტი. - N31 (2468). - გვ.12[MFN: 57900 ]
პერსონალია: ვაშაძე გიორგი (სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს თავმჯდომარე).
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5785 | 5786 | 5787 | 5788 | 5789 | 5790 | 5791 | 5792 | 5793 | 5794 | 5795 | შემდეგი » ბოლო »»