ფოტოები:  ბენდუქიძე კახა; გაჩეჩილაძე გია
ანოტაცია:  ახალი კანონპროექტი ტყის პივატიზაციასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  გაჩეჩილაძე გია ("მწვანეთა პარტიის" ლიდერი); კუბლაშვილი პავლე (კანონპროექტის ერთ-ერთი ავტორი).
საკვანძო სიტყვები:  კანონპროექტი; ტყის გასხვისება; განადგურებული ჯიშები; გარემოს დაცვა; ხელისუფლება.
1. თავდგირიძე, გიორგი
ირანი აზერბაიჯანსა და საქართველოს დაბომბავს? : ინტერვიუ / გიორგი თავდგირიძე ; ესაუბრა გელა ზედელაშვილი // ალია. - თბილისი, 2010. - 29-30 ივნისი. - N67 (2504). - გვ.6[MFN: 58684]
ფოტოები:  თავდგირიძე გიორგი
ანოტაცია:  აშშ და ისრაელის შესაძლო სამხედრო ოპერაციის განხორციელება ირანის წინააღმდეგ საქართველოსა და აზერბაიჯანის ტერიტორიების გამოყენებით
პერსონალია:  თავდგირიძე გიორგი (სამხედრო ექსპერტი).
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო სამზადისი; ცრუ ინფორმაციები; საჰაერო დარტყმები; საქართველოს აეროდრომები.
"ეს იდეა თავად პედაგოგებისგან მაშინ წამოვიდა, როცა განათლების სამინისტროსთან აქციებს ვატარებთ..." : როგორ აპირებენ "ლეიბორისტები" შაშკინის წინააღმდეგ ბრძოლას? : ინტერვიუ / გიორგი გუგავა ; ჩაიწერა ნელი ვარდიაშვილმა // ალია. - თბილისი, 2010. - 29-30 ივნისი. - N67 (2504). - გვ.6[MFN: 58685]
ფოტოები:  შაშკინი დიმიტრი; გუგავა გიორგი
პერსონალია:  გუგავა გიორგი ("ლეიბორისტული პარტიის" წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  დახურული სკოლები; გაყიდული შენობები; დათხოვნილი პედაგოგები; შაშკინის დიქტატორობა; მანდატურები სკოლებში; საპროტესტო აქცია; სარჩელი სასამართლოში.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5864 | 5865 | 5866 | 5867 | 5868 | 5869 | 5870 | 5871 | 5872 | 5873 | 5874 |  შემდეგი »  ბოლო »»