ფოტოები: ბენდუქიძე კახა; გაჩეჩილაძე გია
ანოტაცია: ახალი კანონპროექტი ტყის პივატიზაციასთან დაკავშირებით
პერსონალია: გაჩეჩილაძე გია ("მწვანეთა პარტიის" ლიდერი); კუბლაშვილი პავლე (კანონპროექტის ერთ-ერთი ავტორი).
თემატიკა: ტყის უკანონო ჩეხვა .
საკვანძო სიტყვები: კანონპროექტი ; ტყის გასხვისება ; განადგურებული ჯიშები ; გარემოს დაცვა ; ხელისუფლება .
თავდგირიძე, გიორგი
ირანი აზერბაიჯანსა და საქართველოს დაბომბავს? : ინტერვიუ / გიორგი თავდგირიძე ; ესაუბრა გელა ზედელაშვილი // ალია . - თბილისი, 2010. - 29-30 ივნისი. - N67 (2504). - გვ.6[MFN: 58684 ]
ფოტოები: თავდგირიძე გიორგი
ანოტაცია: აშშ და ისრაელის შესაძლო სამხედრო ოპერაციის განხორციელება ირანის წინააღმდეგ საქართველოსა და აზერბაიჯანის ტერიტორიების გამოყენებით
პერსონალია: თავდგირიძე გიორგი (სამხედრო ექსპერტი).
საკვანძო სიტყვები: სამხედრო სამზადისი ; ცრუ ინფორმაციები ; საჰაერო დარტყმები ; საქართველოს აეროდრომები .
"ეს იდეა თავად პედაგოგებისგან მაშინ წამოვიდა, როცა განათლების სამინისტროსთან აქციებს ვატარებთ..." : როგორ აპირებენ "ლეიბორისტები" შაშკინის წინააღმდეგ ბრძოლას? : ინტერვიუ / გიორგი გუგავა ; ჩაიწერა ნელი ვარდიაშვილმა // ალია . - თბილისი, 2010. - 29-30 ივნისი. - N67 (2504). - გვ.6[MFN: 58685 ]
ფოტოები: შაშკინი დიმიტრი; გუგავა გიორგი
საკვანძო სიტყვები: დახურული სკოლები ; გაყიდული შენობები ; დათხოვნილი პედაგოგები ; შაშკინის დიქტატორობა ; მანდატურები სკოლებში ; საპროტესტო აქცია ; სარჩელი სასამართლოში .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5864 | 5865 | 5866 | 5867 | 5868 | 5869 | 5870 | 5871 | 5872 | 5873 | 5874 | შემდეგი » ბოლო »»