თემატიკა:  ქართველი პოლიტიკოსები.
"...დაგროვილი სხვას გაუზიარო" // ქართული თეატრის დღე. - , 2011. - 14 იანვარი. - გვ.71[MFN: 59132]
ანოტაცია:  მსახიობ მურმან ჯინორიას შემოქმედების შესახებ.
პერსონალია:  ჯინორია მურიან (მსახიობი).
"რუსთავი 2"-დან ჟურნალისტების გაქცევის რეალური მიზეზები // კვირის ქრონიკა. - , 2006. - 11-17 სექტემბერი. - N33. - გვ.21[MFN: 59133]
პერსონალია:  ტაბატაძე ნიკა ("რუსთავი-2"-ის ყოფილი გენერალური დირექტორი); ხოფერია ეკა (ტელეწამყვანი); ლაზაშვილი ნათია (ტელეწამყვანი); გოგოტიშვილი თენგო (ჟურნალისტი); ღვინიანიძე თამარ (ჟურნალისტი); რუხაძე თამარ (საინფორმაციო სამსახურის ყოფილი უფროსი).
1. დადიანი, სესე
"საქართველოს ბანკი"-ს პროექტი LOVE. BOG. GE დასრულდა // რეზონანსი. - , 2011. - 18 იანვარი. - N9. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N2. - გვ.7[MFN: 59134]
UDC:  78(479.22) + 7.092(479.22)
ანოტაცია:  "საქართველოს ბანკი"-ს საახალწლო მუსიკალური კონკურსის გამარჯვებულები.
მოხსენიებული პირები:  აბშილავა გივი (კონკურსში პირველი ადგილის მფლობელი ვიდეოს ავტორი); გეგეჭკორი ბიკენტი (მეორე ადგილზე გასული ვიდეოს ავტორი); გეგეშიძე ვიქტორ (ნომინაცია "ხალხის რჩეული"-ს გამარჯვებული); ბაღდავაძე სოფო ("საქართველოს ბანკი"-ს წარმომადგენელი).
თემატიკა:  მუსიკა; კონკურსები.
1. ანთაძე, საბა
"შინამანიკანი" გაიშიფრა!!! ქუთაისური რიმტიტარო დუნდუკლარულ მოტივებზე // კვირის ქრონიკა. - , 2006. - 11-17 სექტემბერი. - N33. - გვ.23[MFN: 59135]
ანოტაცია:  მომღერალ ნინო ძოწენიძის სიმღერის შესახებ
პერსონალია:  ძოწენიძე ნინო (ესტრადის მომღერალი).
თემატიკა:  ესტრადის მომღერლები.
ჭეშმარიტება ყველაფერს ერევა! : ინტერვიუ / ქ.დოლიძე ; ესაუბრა ხათუნა წულაძე // ქართული თეატრის დღე. - , 2011. - 14 იანვარი. - გვ.72[MFN: 59136]
ანოტაცია:  რეჟისორის საუბარი საკუთარი შემოქმედების შესახებ.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5909 | 5910 | 5911 | 5912 | 5913 | 5914 | 5915 | 5916 | 5917 | 5918 | 5919 |  შემდეგი »  ბოლო »»