ქართული ენისა და ლიტერატურის საგამოცდო პროგრამა 2009 წლის სავალდებულო გამოცდისათვის // ახალი განათლება. - თბ., 2008. - 25 სექტემბერი-1 ოქტომბერი. - N29. - გვ.5-6[MFN: 5972]
ხელჩაქნეული საქართველო - აგვისტოს მოვლენების შემდეგ : ინტერვიუ / სოსო ცინცაძე; რამაზ საყვარელიძე ; ესაუბრა მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 1 ოქტომბერი. - N268. - გვ.4[MFN: 5973]
რატომ არ ჰყავს საქართველოს ეროვნულ ბანკს პრეზიდენტი? // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 27 სექტემბერი. - N264. - გვ.11. - გაგრძელება იხილეთ:რეზონანსი. - 29 სექტემბერი. - N266. - გვ.14[MFN: 5975]
"ჩემს ხალხს იარაღი არ დაუყრია". სანაკოევის ადმინისტრაციის ბედი "უახლოეს მომავალში" გადაწყდება : ინტერვიუ / დიმიტრი სანაკოევი ; ესაუბრა გიორგი ფუტკარაძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 1 ოქტომბერი. - N268. - გვ.5[MFN: 5979]
ანოტაცია: სამხრეთ ოსეთის დროებითი ადმინისტრაციის ყოფილი ხელმძღვანელი საუბრობს ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონაში განვითარებული მოვლენების მიზეზებსა და მომხდარი ომის თავიდან აცილების შანსებზე
მოხსენიებული პირები:კოკოითი ედუარდ (სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი).
მეგაპროგრამამ, საქართველოს სკოლების დიდი ნაწილი მოიცვა / ინტერვიუ ე. ტუღუშთან ; ესაუბრა თ. ჭანტურია // ახალი განათლება. - თბ., 2008. - 25 სექტემბერი-1 ოქტომბერი. - N29. - გვ.8[MFN: 5980]
ანოტაცია: "იაკობ გოგებაშვილი - საქართველოს საჯარო სკოლების რეაბილიტაცია" პროგრამის შესახებ, რომელიც 2005 წელს დაიწყო და 2011 წლამდე გაგრძელდება
პერსონალია:ტუღუში ეკა (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინფრასტრუქტურის განვითარების დეპარტამენტის უფროსი).