სიღნაღელებს საცხოვრებელ სახლებსაც ართმევენ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 1 ოქტომბერი. - N268. - გვ.6[MFN: 5988]
ანოტაცია:  ქალაქ სიღნაღში საკუთრების ხელყოფის ფაქტებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  მილაშვილი ბადურ (ქ. სიღნაღში, ივ.ლოლაშვილის ქ 31-ში მდებარე სახლის მესაკუთრე); სუბარი სოზარ (ომბუდსმენი).
თემატიკა:  სამოქალაქო კოდექსი; საკუთრება.
საკვანძო სიტყვები:  ჩუქების ხელშეკრულება; სახელმწიფო; მესაკუთრის იძულება; ბათილობის მოთხოვნა.
საფინანსო კრიზისი ნელ-ნელა მთელ მსოფლიოს მოედო. რუსეთი და ამერიკა ჩიხში შევიდნენ // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 1 ოქტომბერი. - N268. - გვ.8-9[MFN: 5989]
ანოტაცია:  ეკონომიკური კრიზისის მიზეზები რუსეთსა და აშშ-ში
საკვანძო სიტყვები:  საფონდო ბირჟები; რუსული აქციები; ფასების დაცემა; უცხოური ინვესტიციები; ინვესტიციების შემცირება; ფინანსური კრიზისი; საბანკო სექტორი; სამშენებლო სექტორი.
1. ბერაია, ნათია
ნათია ბერაია: "პროკრედიტ ბანკი" ძალისხმევას არ დაიშურებს იმისთვის, რომ თითოეულ ადამიანს დაგროვების სურვილი გაუჩნდეს" : ინტერვიუ / ნათია ბერაია ; ესაუბრა მარიამ ხიდაშელი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 1 ოქტომბერი. - N268. - გვ.9[MFN: 5990]
ანოტაცია:  "პროკრედიტ ბანკის" საცალო ბიზნესის განვითარების განყოფილების უფროსი საუბრობს ბანკში არსებული ანაბრების ტიპებსა და საპროცენტო განაკვეთებზე
საკვანძო სიტყვები:  დეპოზიტის გახსნა; დეპოზიტის დარღვევა; ჯარიმები; თანხის დაზოგვა.
სუბარი თარხნიშვილის პასუხისმგებლობის საკითხს აყენებს. უბანზე, სადაც ვიდეოთვალმა 519 ამომრჩეველი დააფიქსირა, მიხეილ სააკაშვილმა 1518 ხმა მიიღო // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 5 აპრ.. - N091. - გვ.1,6[MFN: 5991]
UDC:  324 + 343.36(479.22)
ანოტაცია:  სახალხო დამცველმა საპრეზიდენტო არჩევნებში მომხდარი დარღვევების ამსახველი ვიდეო მასალებისადმი მიძღვნილი პრესკონფერენცია გამართა
მოხსენიებული პირები:  თარხნიშვილი ლევან (ცესკოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  არჩევნები; დარღვევები.
საკვანძო სიტყვები:  ვიდეოთვალი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 595 | 596 | 597 | 598 | 599 | 600 | 601 | 602 | 603 | 604 | 605 |  შემდეგი »  ბოლო »»