სპექტაკლი - დღესასწაული // ქართული თეატრის დღე . - , 2009. - 14 იანვარი. - გვ.43[MFN: 60133 ]
ანოტაცია: ვაკის სარდაფის სცენაზე განხორციელებული სპექტაკლ "ნეაპოლი - მილიონერთა ქალაქის" შესახებ. ედუარდ დე ფილიპოს ნაწარმოების მიხედვით.
პერსონალია: კობიძე შოთა (რეჟისორი).
მეორე ნახევრის არჩევნები // რეზონანსი . - , 2007. - 19 მარტი. - N70. - გვ.2[MFN: 60134 ]
UDC: 324 + 323.173(479.22:479.224)
ანოტაცია: აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტის არჩევნების მეორე ტურის შესახებ.
პერსონალია: ქიშმარია რუსლან (ბაღაფშის წარმომადგენელი გალის რაიონში); ტაბაღუა რუსლან (აფხაზეთის დე ფაქტო ცესკ-ოს თავმჯდომარე).
თემატიკა: არჩევნები ; კონფლიქტური რეგიონები .
გაიპარაშვილი, ზურაბ
უნივერსიტეტის წიგნსაცავის იდეური "მცველი" : ინტერვიუ / ზ.გაიპარაშვილი ; ჩაიწერა თ.დადიანმა // თბილისის უნივერსიტეტი . - , 2011. - 26 იანვარი. - N1. - გვ.2[MFN: 60135 ]
UDC: 027.7(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ თსუ-ის უნივერსიტეტის ბიბლიოთეკის დირექტორთან, ისტორიის დოქტორ ზ.გაიპარაშვილთან თსუ-ის ბიბლიოთეკის შესახებ
თემატიკა: საუნივერსიტეტო ბიბლიოთეკები .
Война России и Грузии // Независимая газета . - , 2011. - 25 января. - N13. - С.9-10[MFN: 60136 ]
UDC: 94(479.22)"2008.08"
ანოტაცია: По поводу русско-грузинской войны 2008 года.
პერსონალია: Саакашвили Михаил (президент Грузии); Медведев Дмитрий (президент РФ); Саркози Николя (президент Франции).
მოხსენიებული პირები: Кулахметов Марат (командующий миротворческими войсками РФ ).
თემატიკა: რუსეთ-საქართველოს ომი .
მერია ერთი ურჩი გადამხდელის გამო მთელ კორპუსს დასჯის // რეზონანსი . - , 2007. - 19 მარტი. - N70. - გვ.3[MFN: 60137 ]
UDC: 627(479.22)
ანოტაცია: გლდანში წყლის კოლექტიური მრიცხველების დამონტაჟების შესახებ.
პერსონალია: ქელბაქიანი გეგი ("თბილისის წყლის" გენერალური დირექტორი).
თემატიკა: წყალი .
საკვანძო სიტყვები: კოლექტიური მრიცხველები .
ჯოხაძე, აკაკი
კერძო "მარშრუტკები" ხაზზე ვეღარ ივლიან!!! რა ბედი ელით მძღოლებს?! : ინტერვიუ / ა. ჯოხაძე; ლ. ალასანია ; ესაუბრა ლ. ჩიხლაძე // ალია . - , 2011. - 1-2 თებერვალი. - N8. - გვ.10[MFN: 60138 ]
UDC: 656 + 629.422.7](479.22-25)
• ალასანია, ლავრენტი ;
ანოტაცია: სამარშრუტო ტაქსებისათვის გამოცხადებული ტენდერის შედეგები
მოხსენიებული პირები: ჯოხაძე აკაკი (თბილისის ტრანსპორტის საქალაქო სამსახურის ხელმძღვანელი); ალასანია ლავრენტი (ტრანსპორტელთა პროფკავშირების თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია: შპს "თბილ ლაინი" ; შპს "კაპიტალ გრუპი" ; შპს "თბილ ქარი" ; შპს "ფაბლიქ ქარი" .
თემატიკა: საქალაქო ტრანსპორტი ; ტენდერები .
უცხოელის მკვლელობა სასტუმრო "ქორთიარდ მარიოტში". საფრანგეთის მოქალაქის მკვლელობაში არასრულწლოვანია ეჭვმიტანილი // რეზონანსი . - , 2011. - 28 იანვარი. - N19. - გვ.3-4[MFN: 60139 ]
ანოტაცია: საფრანგეთის მოქალაქის მკვლელობის საქმესთან დაკავშირებით.
პერსონალია: კოჰი სტეფან (ფრანგულ კომპანია "სიტრას" ინჟინერი, მოკლული).
მოხსენიებული პირები: კვარაცხელია ზაზა (სასტუმრო "ქორთიარდ მარიოტის" დაცვის სამსახურის უფროსი); ჯაფარიძე ნანუკა (მერიის პრესსამსახურის წარმომადგენელი); მუხაშავრია ლია (სამართლის ექსპერტი).
ორგანიზაცია: სასტუმრო "ქორთიარდ მარიოტი" .
ოგბაიძე, შალვა
"ეს 160 მილიონი ტყუილად გასროლილი გამოდის... მანქანების ეს რაოდენობა ეკოლოგიურ ეფექტს ვერ მოგვცემს..." : ინტერვიუ / შ. ოგბაიძე ; ესაუბრა ლ. ჩიხლაძე // ალია . - , 2011. - 1-2 თებერვალი. - N8. - გვ.10[MFN: 60140 ]
UDC: 656(479.22)
ანოტაცია: საქართველოში ელექტრომობილების შემოყვანასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: ოგბაიძე შალვა (საავტომობილო ფედერაციის ყოფილი პრეზიდენტი).
თემატიკა: ელექტრომობილები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6009 | 6010 | 6011 | 6012 | 6013 | 6014 | 6015 | 6016 | 6017 | 6018 | 6019 | შემდეგი » ბოლო »»