UDC:  656 + 629.422.7](479.22-25)
ანოტაცია:  სამარშრუტო ტაქსებისათვის გამოცხადებული ტენდერის შედეგები
მოხსენიებული პირები:  ჯოხაძე აკაკი (თბილისის ტრანსპორტის საქალაქო სამსახურის ხელმძღვანელი); ალასანია ლავრენტი (ტრანსპორტელთა პროფკავშირების თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია:  შპს "თბილ ლაინი"; შპს "კაპიტალ გრუპი"; შპს "თბილ ქარი"; შპს "ფაბლიქ ქარი".
თემატიკა:  საქალაქო ტრანსპორტი; ტენდერები.
უცხოელის მკვლელობა სასტუმრო "ქორთიარდ მარიოტში". საფრანგეთის მოქალაქის მკვლელობაში არასრულწლოვანია ეჭვმიტანილი // რეზონანსი. - , 2011. - 28 იანვარი. - N19. - გვ.3-4[MFN: 60139]
ანოტაცია:  საფრანგეთის მოქალაქის მკვლელობის საქმესთან დაკავშირებით.
პერსონალია:  კოჰი სტეფან (ფრანგულ კომპანია "სიტრას" ინჟინერი, მოკლული).
მოხსენიებული პირები:  კვარაცხელია ზაზა (სასტუმრო "ქორთიარდ მარიოტის" დაცვის სამსახურის უფროსი); ჯაფარიძე ნანუკა (მერიის პრესსამსახურის წარმომადგენელი); მუხაშავრია ლია (სამართლის ექსპერტი).
ორგანიზაცია:  სასტუმრო "ქორთიარდ მარიოტი".
1. ოგბაიძე, შალვა
"ეს 160 მილიონი ტყუილად გასროლილი გამოდის... მანქანების ეს რაოდენობა ეკოლოგიურ ეფექტს ვერ მოგვცემს..." : ინტერვიუ / შ. ოგბაიძე ; ესაუბრა ლ. ჩიხლაძე // ალია. - , 2011. - 1-2 თებერვალი. - N8. - გვ.10[MFN: 60140]
UDC:  656(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოში ელექტრომობილების შემოყვანასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ოგბაიძე შალვა (საავტომობილო ფედერაციის ყოფილი პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ელექტრომობილები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6009 | 6010 | 6011 | 6012 | 6013 | 6014 | 6015 | 6016 | 6017 | 6018 | 6019 |  შემდეგი »  ბოლო »»