ანოტაცია: პარლამენტის თავმჯდომარე ნინო ბურჯანაძის ოჯახის წევრების კავშირები პურპროდუქტების საწარმოებთან, კაფე "დელ-მარისთან" და ბათუმში, ხიმშიაშვილის ქუჩის ერთ-ერთი კორპუსიდან გამოსახლებულ მაცხოვრებლებთან
მოსკოვის ტერაქტის შემდეგ მედვედევი ინვესტორების დამშვიდებას ცდილობს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2011. - 2-8 თებერვალი. - N2. - გვ.19[MFN: 60758]
"თხოვნით" აკრძალული რუსული სიმღერები. კულტურის მინისტრი უარყოფს, რესტორნების მეპატრონეები კი ადასტურებენ // რეზონანსი. - , 2011. - 8 თებერვალი. - N30. - გვ.4[MFN: 60759]
ანოტაცია: ქართულ რესტორნებში რუსული სიმღერების აკრძალვასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:რურუა ნიკა (კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრი); ცხაკაია გიორგი (ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის უფროსი); შატბერაშვილი სოსო ("ლეიბორისტული პარტიის" წევრი); შათირიშვილი ზაზა (კულტურის ანთროპოლოგი).
ანოტაცია: სასტუმრო "ქორთიარდ მარიოტში"გაიმართა მრგვალი მაგიდა მაუწყებლობის მფლობელობისა და ფინანსური გამჭვირვალობის შესახებ კანონმდებლობაში ცვლილებების შეტანასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:სვონი ბარბარა (მედიის სამართლის ექსპერტი); რაფებერგი ჯო (საერთაშორისო კვლევისა და გაცვლების საბჭოს წარმომადგენელი); ტუღუში ლაშა (გაზეთ "რეზონანსის" მთავარი რედაქტორი); კუბლაშვილი პავლე (საქართველოს პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე); ყურაშვილი კახა (მარეგულირებელი კომისიის მთავარი იურისტი); ჩუგოშვილი თამარ (საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე); ვეფხვაძე ლევან (საქართველოს პარლამენტის უმცირესობის წევრი); ხმალაძე ვახტანგ (ექსპერტების მიერ შემუშავებული კანონპროექტის ერთ-ერთი ავტორი); შავერდაშვილი შორენა (ჟურნალ "ლიბერალის" რედაქტორი).
ანოტაცია: მსოფლიოს 96 წამყვანი უნივერსიტეტის წარმომადგენლების წერილი საქართველოს განათლების მინისტრს და უნივერსიტეტის რექტორს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ამერიკანისტიკის ფაკულტეტის დახურვასთან დაკავშირებით /თანდართულია წერილი ინგლისურ ენაზე/
პერსონალია:ლომაია კახა (განათლების მინისტრი); ხუბუა გიორგი (თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი); კაჭარავა ვასილ (ამერიკანისტიკის ფაკულტეტის ყოფილი ხელმძღვანელი).