საკვანძო სიტყვები:  რუსული სიმღერების შესრულება.
Китайцы отказались от сахара? // Свободная Грузия. - , 2011. - 3 февраля. - N2. - С.4[MFN: 60760]
UDC:  330.567.222(479.22) + 338.5(479.22)
ანოტაცია:  По поводу подорожания продуктов в Грузии.
მოხსენიებული პირები:  Саакашвили Михаил (президент Грузии).
თემატიკა:  პროდუქტები; ფასები.
"ვნახოთ, ვნახოთ" - ანუ მრგვალი მაგიდა მედიის ფინანსურ გამჭვირვალობაზე // რეზონანსი. - , 2011. - 4 თებერვალი. - N26. - გვ.1-2[MFN: 60761]
UDC:  070(479.22) + 342.537(479.22)
ანოტაცია:  სასტუმრო "ქორთიარდ მარიოტში"გაიმართა მრგვალი მაგიდა მაუწყებლობის მფლობელობისა და ფინანსური გამჭვირვალობის შესახებ კანონმდებლობაში ცვლილებების შეტანასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  სვონი ბარბარა (მედიის სამართლის ექსპერტი); რაფებერგი ჯო (საერთაშორისო კვლევისა და გაცვლების საბჭოს წარმომადგენელი); ტუღუში ლაშა (გაზეთ "რეზონანსის" მთავარი რედაქტორი); კუბლაშვილი პავლე (საქართველოს პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე); ყურაშვილი კახა (მარეგულირებელი კომისიის მთავარი იურისტი); ჩუგოშვილი თამარ (საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე); ვეფხვაძე ლევან (საქართველოს პარლამენტის უმცირესობის წევრი); ხმალაძე ვახტანგ (ექსპერტების მიერ შემუშავებული კანონპროექტის ერთ-ერთი ავტორი); შავერდაშვილი შორენა (ჟურნალ "ლიბერალის" რედაქტორი).
თემატიკა:  მედია; კანონპროექტები.
საკვანძო სიტყვები:  მედიამფლობელები; ფინანსური გამჭვირვალობა; სარეკლამო ბაზარი.
1. ილია ჭავჭავაძე 170 // ქართული თეატრის დღე. - , 2008. - 27 მარტი. - გვ.4[MFN: 60762]
UDC:  821.353.1(092) + 792(479.22)
ანოტაცია:  ილია ჭავჭავაძე და თეატრი.
პერსონალია:  ჭავჭავაძე ილია (მწერალი და საზოგადო მოღვაწე).
თემატიკა:  მწერლები; თეატრი.
საიდუმლო წერილი აშშ-დან, რომელიც კახა ლომაიას და გიორგი ხუბუას გამოუგზავნეს! // კვირის ქრონიკა. - , 2006. - 6-12 ნოემბერი. - N41. - გვ4[MFN: 60763]
UDC:  37 + 378.4(479.22)
ანოტაცია:  მსოფლიოს 96 წამყვანი უნივერსიტეტის წარმომადგენლების წერილი საქართველოს განათლების მინისტრს და უნივერსიტეტის რექტორს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ამერიკანისტიკის ფაკულტეტის დახურვასთან დაკავშირებით /თანდართულია წერილი ინგლისურ ენაზე/
პერსონალია:  ლომაია კახა (განათლების მინისტრი); ხუბუა გიორგი (თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი); კაჭარავა ვასილ (ამერიკანისტიკის ფაკულტეტის ყოფილი ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  განათლება; უნივერსიტეტები.
1. ჰენრიკ იბსენი 180 // ქართული თეატრის დღე. - , 2008. - 27 მარტი. - გვ.6[MFN: 60764]
UDC:  792(479.22) + 821.113.5(095)
ანოტაცია:  ნორვეგიული ლიტერატურა ქართული თეატრის სცენაზე.
პერსონალია:  იბსენი ჰენრიკ (მწერალი).
თემატიკა:  ქართული თეატრი; ნორვეგიული ლიტერატურა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6072 | 6073 | 6074 | 6075 | 6076 | 6077 | 6078 | 6079 | 6080 | 6081 | 6082 |  შემდეგი »  ბოლო »»