ამერიკული ბაზარი გაიღო, ევროკავშირისა კვლავ მიუვალია. რა უშლის ხელს ქართული პროდუქციის ევრობაზარზე შესვლას // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 11 ოქტომბერი. - N269. - გვ.9[MFN: 6189]
ანოტაცია: საქართველოს სავაჭრო ურთიერთობები აშშ-თან და ევროკავშირთან
გაზსადენის შემდეგ, ოსებს რკინიგზასაც დაპირდნენ. ურთულესი რელიეფური პირობების გამო, ცხინვალსა და ვლადიკავკაზის დამაკავშირებელი სარკინიგზო ხაზი ვერ აიგება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 2 ოქტომბერი. - N269. - გვ.9[MFN: 6191]
ანოტაცია: რუსეთის ინიციატივა სამხრეთ და ჩრდილოეთ ოსეთის დამაკავშირებელი სარკინიგზი მაგისტრალის მშენებლობისა და ძაურიკაუ-ცხინვალის გაზსადენის გაყვანის საკითხებთან დაკავშირებით
მამამ შვილი მოკლა. "მხოლოდ ის მახსოვს, რომ იარაღი მეჭირა ხელში და ტყვია გავარდნილი იყო // ვერსია. - თბ., 2008. - 29-30 სექტემბერი. - N114(169). - გვ.5[MFN: 6192]
რუსი სამშვიდობოები ყველანაირი სამართლებრივი სტატუსის გარეშე დარჩნენ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 10 ოქტომბერი. - N277. - გვ.3[MFN: 6193]
ანოტაცია: 9 ოქტომბერს, ბიშკეკში გამართულ მინისტრთა საბჭოს სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილება დსთ-ში საქართველოს წევრობის შეწყვეტისა და აფხაზეთის კონფლიქტის ზონაში დსთ-ს კოლექტიური სამშვიდობო ძალების მანდატის გაუქმების თაობაზე
"მიხეილ სააკაშვილს პრაქტიკულად სიტყვაზე ვიჭერთ" // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 10 ოქტომბერი. - N277. - გვ.4[MFN: 6197]
ანოტაცია: სპეცნაზის მიერ საკუთარ ავტომობილში ჩაცხრილული ზურაბ ვაზაგაშვილის მშობლებისა და ადვოკატების მიერ, გენერალურ პროკურატურაში შეტანილი სარჩელი, შსს-სა და პროკურატურის გარკვეული თანამდებობის პირების სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიცემის მოთხოვნით