"ვისოლმა" ქუთაისში კიდევ ერთი თანამედროვე ავტოგასამართი სადგური გახსნა // რეზონანსი. - , 2011. - 24 თებერვალი. - N46. - გვ.9[MFN: 62432]
UDC:  625.748.54(479.22)
მოხსენიებული პირები:  მაქაცარია ლაშა (ქ. ქუთაისის მერი); ფხაკაძე სოსო (კომპანია "ვისოლის" სამეთვალყურეო საბჭოს ხელმძღვანელი); ფხაკაძე ლევან (კლუბ "ტორპედო ქუთაისის" პრეზიდენტი, "ვისოლი" ჯგუფის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე).
თემატიკა:  ბენზინგასამართი სადგურები.
"ეროვნულ ბანკს ძალიან ცუდად ესმის, რას ნიშნავს სტაბილურობა" : ინტერვიუ / ნ.ჯავახიშვილი ; ესაუბრა ნ.ბერუაშვილი // ბანკები და ფინანსები. - , 2011. - 23 თებერვალი - 2 მარტი. - N5. - გვ.9[MFN: 62433]
ანოტაცია:  ეროვნული ბანკის ყოფილი პრეზიდენტის საუბარი ინფლაციის მოსათოკად სებ-ის მიერ გატარებულ ღონისძიებებზე
ორგანიზაცია:  სებ-ი - საქართველოს ეროვნული ბანკი.
საკვანძო სიტყვები:  სავალუტო აუქციონი.
1. ლორთქიფანიძე, მაგდა
როგორ პირობებს გვთავაზობენ ბანკები იპოთეკური სესხის აღებისას // ბანკები და ფინანსები. - , 2011. - 23 თებერვალი - 2 მარტი. - N5. - გვ.9[MFN: 62434]
UDC:  336.77(479.22)
ანოტაცია:  იპოთეკური სესხების პირობები ქართულ ბანკებში
თემატიკა:  კრედიტები.
საკვანძო სიტყვები:  იპოთეკური სესხები.
1. ოქროპირიძე, სერგო
მინდა ვწერო, ან უბრალოდ ცას ვაშტერდებოდე : ინტერვიუ / სერგო ოქროპირიძე ; ესაუბრა ლელა ოჩიაური // რეზონანსი. გალაკტიონი. - , 2011. - 20 თებერვალი. - N6. - გვ.3-4[MFN: 62435]
UDC:  821.353.1-1(092) + 81'255.2(479.22)(092)
ანოტაცია:  პოეტი და მთარგმნელი საუბრობს საკუთარი პოეტური შემოქმედებისა და მთარგმნელობითი მოღვაწეობის შესახებ.
თემატიკა:  ქართველი პოეტები; ქართველი მთარგმნელები.
1. სადაზღვევო ბაზარზე ახალი მოთამაშე შევიდა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2011. - 23 თებერვალი - 2 მარტი. - N5. - გვ.10[MFN: 62436]
ანოტაცია:  არა სიცოცხლის დაზღვევისათვის შექმნილი შპს "უნისონის" დამფუძნებელი "აბსოლუტ ჰოლდინგია"
ორგანიზაცია:  "უნისონი" - შპს, არა სიცოცხლის დაზღვევის კომპანია.
ეს არის სასამართლოს სამართლიანობა?! რატომ და რაში ვუხდით კუბლაშვილს 500 ლარს // ალია. - , 2011. - 24-28 თებერვალი. - N15. - გვ.2[MFN: 62437]
ანოტაცია:  სასამართლო ხელისუფლებისა და სარჩელის განხილვისას დაწესებული ბაჟის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  გეგეჭკორი გიორგი (საპატრულო პოლიციის ყოფილი უფროსი); ცერცვაძე შალვა (პრეზიდენტობის ყოფილი კანდიდატი).
თემატიკა:  სასამართლო ხელისუფლება.
1. ჭაბაშვილი, კახა
უკანასკნელი 100 გრამი სოხუმიდან : [მოთხრობა] // რეზონანსი. გალაკტიონი. - , 2011. - 20 თებერვალი. - N6. - გვ.4[MFN: 62438]