თემატიკა:  დანაშაული; ნარკოტრანზიტი.
სილამაზის სამყაროში // ახალი განათლება. - , 2011. - 24 თებერვალი - 2 მარტი. - N8. - გვ.10[MFN: 62731]
UDC:  7.071.1(479.22)(092) + 069.9(479.22)
ანოტაცია:  ჯემალ კუხალაშვილის საიუბილეო პერსონალური გამოფენა გალერეა "შარდენში"
პერსონალია:  კუხალაშვილი ჯემალ (მხატვარი).
ორგანიზაცია:  გალერეა "შარდენი".
თემატიკა:  ქართველი მხატვრები; გამოფენები.
მხატვრები და ალექსანდრე ყაზბეგის კავკასიური საგა // რეზონანსი. გალაკტიონი. - , 2011. - 27 თებერვალი. - N7. - გვ.5[MFN: 62732]
UDC:  821.353.1(092) + 069.9(479.22)
ანოტაცია:  გიორგი ლეონიძის სახელობის ქართული ლიტერატურის მუზეუმში გაიმართა ქართველი მხატვრების გამოფენა - კავკასიური საგა - მიძღვნილი ალექსანდრე ყაზბეგის შემოქმედებისადმი.
მოხსენიებული პირები:  ჩხეიძე როსტომ (მწერალი, გამოფენის ორგანიზატორი); ზაალიშვილი ნინო (მხატვარი, ხელოვნებათმცოდნე); ვახანია ნინო (სოხუმის უნივერსიტეტის პროფესორი); აბზიანიძე ზაზა (მწერალი).
ორგანიზაცია:  ალექსანდრე ორბელიანის საზოგადოება; ჟურნალი "ჩვენი მწერლობა".
თემატიკა:  ქართველი მწერლები; გამოფენები.
1. კაციტაძე, კახა
საქართველოს ხელისუფლების პოლიტიკური პრინციპები ხუთ დოლარად გაიყიდა : ინტერვიუ / კ. კაციტაძე ; ესაუბრა აზა ბერაია // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2006-2007. - 28 დეკემბერი-4 იანვარი. - N052(416). - გვ.4[MFN: 62733]
ანოტაცია:  პოლიტოლოგის საუბარი საქართველოს 2006 წლის საგარეო და საშინაო პოლიტიკაზე.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6269 | 6270 | 6271 | 6272 | 6273 | 6274 | 6275 | 6276 | 6277 | 6278 | 6279 |  შემდეგი »  ბოლო »»