თემატიკა: დანაშაული ; ნარკოტრანზიტი .
სილამაზის სამყაროში // ახალი განათლება . - , 2011. - 24 თებერვალი - 2 მარტი. - N8. - გვ.10[MFN: 62731 ]
UDC: 7.071.1(479.22)(092) + 069.9(479.22)
ანოტაცია: ჯემალ კუხალაშვილის საიუბილეო პერსონალური გამოფენა გალერეა "შარდენში"
პერსონალია: კუხალაშვილი ჯემალ (მხატვარი).
ორგანიზაცია: გალერეა "შარდენი" .
თემატიკა: ქართველი მხატვრები ; გამოფენები .
საბაშვილი, ნინო
მხატვრები და ალექსანდრე ყაზბეგის კავკასიური საგა // რეზონანსი. გალაკტიონი . - , 2011. - 27 თებერვალი. - N7. - გვ.5[MFN: 62732 ]
UDC: 821.353.1(092) + 069.9(479.22)
ანოტაცია: გიორგი ლეონიძის სახელობის ქართული ლიტერატურის მუზეუმში გაიმართა ქართველი მხატვრების გამოფენა - კავკასიური საგა - მიძღვნილი ალექსანდრე ყაზბეგის შემოქმედებისადმი.
მოხსენიებული პირები: ჩხეიძე როსტომ (მწერალი, გამოფენის ორგანიზატორი); ზაალიშვილი ნინო (მხატვარი, ხელოვნებათმცოდნე); ვახანია ნინო (სოხუმის უნივერსიტეტის პროფესორი); აბზიანიძე ზაზა (მწერალი).
ორგანიზაცია: ალექსანდრე ორბელიანის საზოგადოება ; ჟურნალი "ჩვენი მწერლობა" .
თემატიკა: ქართველი მწერლები ; გამოფენები .
საქართველოს ხელისუფლების პოლიტიკური პრინციპები ხუთ დოლარად გაიყიდა : ინტერვიუ / კ. კაციტაძე ; ესაუბრა აზა ბერაია // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2006-2007. - 28 დეკემბერი-4 იანვარი. - N052(416). - გვ.4[MFN: 62733 ]
ანოტაცია: პოლიტოლოგის საუბარი საქართველოს 2006 წლის საგარეო და საშინაო პოლიტიკაზე.
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6269 | 6270 | 6271 | 6272 | 6273 | 6274 | 6275 | 6276 | 6277 | 6278 | 6279 | შემდეგი » ბოლო »»