ანოტაცია:  რა დასკვნები უნდა გამოვიტანოთ რუსეთ-საქართველოს ომიდან და რა გამოსავალი აქვს ქვეყანას
სკოლები უნივერსიტეტების მსგავსად აკრედიტაციას გაივლიან. თუკი რომელიმე სკოლამ ვერ მიიღო დადებითი შეფასება, მას მდგომარეობის გამოსასწორებლად 3-4 წელი ექნება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 3 ოქტომბერი. - N270. - გვ.54[MFN: 6299]
ანოტაცია:  სკოლებში აკრედიტაციის დაწყების პროცესის ვადებსა და იმ სტანდარტებზე , რომელსაც უნდა აკმაყოფილებდეს სკოლა აკრედიტაციის მისაღებად
პერსონალია:  ჩუბინიძე ნინო (საქართველოს აკრედიტაციის ეროვნული საბჭოს თავმჯდომარე); ჩუბინიძე თამილა (151-ე საჯარო სკოლის დირექტორის მოადგილე).
თემატიკა:  ზოგადი განათლება; სკოლები.
საკვანძო სიტყვები:  დებულების პროექტი; მისია და მიზნები; ურთიერთობის კულტურა; სასწავლო გეგმა; რესურსები.
1. იამადაევი, სულიმ
"ვოსტოკის" მეთაურის სენსაციური აღიარება / ინტერვიუ ს. იამადაევთან ; მოამზადა მაკა კალაძემ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 24 აგვისტო. - N231. - გვ.7. - "უტრო.რუსთვის" მიცემული ინტერვიუს თარგმანი[MFN: 6300]
ანოტაცია:  ცხინვალში მიმდინარე საომარი მოქმედებების შესახებ
პერსონალია:  იამადაევი სულიმ ("ვოსტოკის" მეთაური, პოლკოვნიკი).
1. ბბურჯანაძე, ნინო
"დემოკრატიული განვითარების ფონდის" პრეზიდენტის, ნინო ბურჯანაძის შეკითხვები ხელისუფლებას: // ვერსია. - თბ., 2009. - 3-5 ოქტომბერი. - N116(171). - გვ.5[MFN: 6301]
ანოტაცია:  რუსეთ-საქართველოს ომთან დაკავშირებით
"ამ ქვეყანაში არის ცენზურა". "რამდენიმე ათეული კაცისგან შემდგარ ჯგუფს სურს იბატონოს მთელ ქვეყანაზე" : ინტერვიუ / მ.ღლონტი ; ესაუბრა თ.დადეშელი // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 7-13 ოქტ.. - N16. - გვ.8[MFN: 6302]
UDC:  654.1 + 070.13(479.22)
ანოტაცია:  სტუდია "მაესტროს" დირექტორი სიტყვის თავისუფლებაზე
პერსონალია:  ღლონტი მამუკა (სტუდია "მაესტროს" დირექტორი).
თემატიკა:  ტელევიზია; სიტყვის თავისუფლება.
1. კუბლაშვილი, კოტე
კოტე კუბლაშვილი: "ჩვენ ყველაზე კარგად ვიცით, რა პრობლემები აქვს სასამართლოს". ნაფიც მსაჯულთა გადაწყვეტილებებზე პასუხისმგებლობა საზოგადოებას დაეკისრება და არა, სასამართლოს : ინტერვიუ / კოტე კუბლაშვილი ; ესაუბრა ლალი როზომაშვილი // ვერსია. - თბ., 2009. - 3-5 ოქტომბერი. - N116(171). - გვ.7[MFN: 6303]
ფოტოები:  კოტე კუბლაშვილი
1. საქართველო მსოფლიოს 180 ქვეყანას შორის კორუფციის ინდექსის მიხედვით 68-ე ადგილზეა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 7-13 ოქტ.. - N16. - გვ.8[MFN: 6304]
UDC:  328.185(479.22)
ანოტაცია:  კვლევითი ორგანიზაცია "Transparency International"-ის რეიტინგის შედეგები
თემატიკა:  კორუფცია; რეიტინგი.
1. ჩეკურიშვილი, ბელა
სისხლის კიბო მარცხდება. ახალი პრეპარატი, "მაბტერა" საქართველოშიც დამკვიდრდა // ვერსია. - თბ., 2009. - 3-5 ოქტომბერი. - N116(171). - გვ.8[MFN: 6305]
პერსონალია:  ღირდილაძე მანანა (მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი).
თემატიკა:  მედიცინა; დაავადება; პრეპარატი.
ზამთრის მოახლოებასან ერთად რუსეთის აგრესია პიკს აღწევს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 3 ოქტომბერი. - N270. - გვ.55[MFN: 6306]
ანოტაცია:  ქართველი ექსპერტების შეფასებები რუსეთის საქართველოზე ეკონომიკური ზეწოლის ბერკეტებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ხუხაშვილი გია (ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში); ორველაშვილი ნიკო (ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში); ნარმანია დათო (ექსპერტი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; საქართველო.
თემატიკა:  ეკონომიკური ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროენერგია; გაზი; ტარიფები; ფასების ზრდა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 626 | 627 | 628 | 629 | 630 | 631 | 632 | 633 | 634 | 635 | 636 |  შემდეგი »  ბოლო »»