სკოლები უნივერსიტეტების მსგავსად აკრედიტაციას გაივლიან. თუკი რომელიმე სკოლამ ვერ მიიღო დადებითი შეფასება, მას მდგომარეობის გამოსასწორებლად 3-4 წელი ექნება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 3 ოქტომბერი. - N270. - გვ.54[MFN: 6299]
ანოტაცია: სკოლებში აკრედიტაციის დაწყების პროცესის ვადებსა და იმ სტანდარტებზე , რომელსაც უნდა აკმაყოფილებდეს სკოლა აკრედიტაციის მისაღებად
პერსონალია:ჩუბინიძე ნინო (საქართველოს აკრედიტაციის ეროვნული საბჭოს თავმჯდომარე); ჩუბინიძე თამილა (151-ე საჯარო სკოლის დირექტორის მოადგილე).
"ამ ქვეყანაში არის ცენზურა". "რამდენიმე ათეული კაცისგან შემდგარ ჯგუფს სურს იბატონოს მთელ ქვეყანაზე" : ინტერვიუ / მ.ღლონტი ; ესაუბრა თ.დადეშელი // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 7-13 ოქტ.. - N16. - გვ.8[MFN: 6302]
კოტე კუბლაშვილი: "ჩვენ ყველაზე კარგად ვიცით, რა პრობლემები აქვს სასამართლოს". ნაფიც მსაჯულთა გადაწყვეტილებებზე პასუხისმგებლობა საზოგადოებას დაეკისრება და არა, სასამართლოს : ინტერვიუ / კოტე კუბლაშვილი ; ესაუბრა ლალი როზომაშვილი // ვერსია. - თბ., 2009. - 3-5 ოქტომბერი. - N116(171). - გვ.7[MFN: 6303]
საქართველო მსოფლიოს 180 ქვეყანას შორის კორუფციის ინდექსის მიხედვით 68-ე ადგილზეა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 7-13 ოქტ.. - N16. - გვ.8[MFN: 6304]
როგორ აფასებს ქართული საბანკო სისტემის მდგომარეობას ბანკი "რესპუბლიკას" გენერალური დირექტორი ჟილბერ ი : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 7-13 ოქტ.. - N16. - გვ.10[MFN: 6307]
"ჩვენთვის არავის უთქვამს-ოსები ხართ, ადექით და წადით აქედანო". ქართულ-ოსურ სოფლებში რუსეთ-საქართველოს ომს არაფერი შეუცვლია // ვერსია. - თბ., 2009. - 3-5 ოქტომბერი. - N116(171). - გვ.9[MFN: 6308]