თემატიკა:  სასამართლო გადაწყვეტილებები.
Самоубийцы-2 // Свободная Грузия. - , 2011. - 3 марта. - N7. - С.7[MFN: 63388]
UDC:  343.326(470) + 327(479.22:470)
ანოტაცია:  Точка зрения политического обозревателя на заявления заместителя Совета Федерации РФ Александра Торшина о причастности Грузии к теракту в Домодедово.
თემატიკა:  ტერაქტები; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
1. თომაძე, გია
სახელმწიფო წელიწადში 10 თირკმლის გადანერგვას აფინანსებს : ინტერვიუ / გ.თომაძე ; ესაუბრა თ.ჯანიაშვილი // რეზონანსი. - , 2006. - 14 მაისი. - N126. - გვ.8[MFN: 63389]
UDC:  616(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ქირურგთან საქართველოში ჩატარებულ ურთულეს ქირურგიულ ოპერაციებზე.
თემატიკა:  ქირურგია.
"თბილისის 10 ათასზე მეტი ძველი ფოტო მაქვს... უიშვიათესი ფოტოებია... "ალიასთვის" გამონაკლისს გავაკეთებ და მოგცემთ..." : ინტერვიუ / ა. ელისაშვილი ; ესაუბრა თ. ოქრუაშვილი // ალია. - , 2011. - 3-7 მარტი. - N17. - გვ.20[MFN: 63390]
UDC:  070.422 + 77](479.22)
ანოტაცია:  ძველი თბილისის ფოტოების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ელისაშვილი ალექსანდრე (ჟურნალისტი).
თემატიკა:  ჟურნალისტები; ფოტოგრაფია.
1. Цинцадзе, Сосо
Сосо Цинцадзе - Сегодняшнюю европейскую политику в отношении России нельзя считать предположением реал-политики Бисмарка : Интервью / Сосо Цинцадзе ; Записал Коба Бенделиани // Свободная Грузия. - , 2011. - 3 марта. - N7. - С.7[MFN: 63391]
UDC:  327(470) + 320(479.22:520)
ანოტაცია:  О европейской политике в отношении РФ, о политике России и чего можно ожидать от сотрудничества Грузии и Японии в вопросе оккупированных территорий беседует политолог.
თემატიკა:  რუსეთის პოლიტიკა; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
"ის სქემა, რომელიც ხელისუფლებამ აირჩია, შეიძლება შეიძლება სირაქლემას პოზას შევადაროთ" : ინტერვიუ / გ. ხუხაშვილი ; ესაუბრა მეგი მარაბდელი // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2007. - 25 იანვარი-1 თებერვალი. - N004(420). - გვ.7[MFN: 63392]
UDC:  336.22 + 53.084.83](479.22)
ანოტაცია:  ეკონომიკის ექსპერტის საუბარი ბუნებრივ აირზე გადასახედების გაზრდის შესახებ.
ორგანიზაცია:  კომპანია "გაზპრომი".
თემატიკა:  გადასახადები; გაზმომარაგება.
"ლეიბორისტულმა პარტიამ" "მილიონერ მაჟორიტართა სია" წარმოადგინა // ვერსია. - , 2011. - 7-8 მარტი. - N25(502). - გვ.5[MFN: 63393]
ანოტაცია:  მაჟორიტარ დეპუტატებზე
პერსონალია:  ნაყოფია კობა (ბოლნისის მაჟორიტარი დეპუტატი); ოქრიაშვილი კახა (ადიგენის მაჟორიტარი დეპუტატი); გეგენავა არჩილ (მთაწმინდის მაჟორიტარი დეპუტატი); ლიპარტელიანი გოგი (ლენტეხის მაჟორიტარი დეპუტატი); კოხოძე თემურ (ბაღდადის მაჟორიტარი დეპუტატი); ბუკია გოდერძი (ხობის მაჟორიტარი დეპუტატი).
თემატიკა:  დეპუტატები.