რას იხსენებენ ლიახვის ხეობიდან დევნილები. დაბრუნების იმედი, რომელიც სიცოცხლეზე ძვირფასია // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 4 ოქტომბერი. - N271. - გვ.6[MFN: 6402]
ბრიტანეთი ანტირუსულ კოალიციას ქმნის // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 27 აგვისტო. - N233. - გვ.4[MFN: 6404]
ფოტოები: სოსო ცინცაძე; გია ხუხაშვილი; რამაზ საყვარელიძე; დევიდ მილიბენდი
ანოტაცია: ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი დევიდ მილიბენდი ფართო კოალიციის შექმნის იდეით გამოდის, რომელიც საქართველოს მიმართ რუსეთის აგრესიის წინააღმდეგ იქნება მმართული
უკრაინა რუსეთს მსო-ში გაწევრიანებას ჰპირდება. საქართველო და აშშ ამ საკითხს არც განიხილავს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 4 ოქტომბერი. - N271. - გვ.7[MFN: 6405]
ანოტაცია: უკრაინის, აშშ-სა და საქართველოს დამოკიდებულება რუსეთის მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციაში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით
საქართველოს პარლამენტის აწ უკვე ექსთავმჯდომარეს ქალბატონ ნინო ბურჯანაძეს! // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 4 ოქტომბერი. - N271. - გვ.7[MFN: 6406]
ანოტაცია: საქართველოს ტერიტორული მთლიანობისათვის დაღუპული ორი მებრძოლის მამის წერილი დაღუპული შვილის ბავშვებისათვის მარჩენალდაკარგულის პენსიის მოხსნასთან დაკავშირებით
რუსეთი დარჩენილი ქართველი ტყვეების გადმოცემაზე უარს ამბობს / მ. არეშიძე და ე. თევდორაძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 27 აგვისტო. - N233. - გვ.5[MFN: 6407]