ქართული ღვინო რუსეთში, რუსეთი - მსო-ში // რეზონანსი . - , 2007. - 12 ივნისი. - N153. - გვ.1,4[MFN: 64060 ]
UDC: 327(479.22:470) + 339.5
ანოტაცია: რუსეთის მსო-ში შესაძლო გაწევრიანების შესახებ.
მოხსენიებული პირები: კაციტაძე მამუკა ("ახალი მემარჯვენეების" წევრი); ხუხაშვილი გია (ეკონომიკის ექსპერტი).
თემატიკა: რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები ; საგარეო სავაჭრო პოლიტიკა .
საქართველოში მოღვაწე მილიონერი კომპანიებისა და მათი ხელმძღვანელების სია // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2007. - 15-22 მარტი. - N011(427). - გვ.7[MFN: 64061 ]
UDC: 334-044.42(479.22)
თემატიკა: ბიზნესი ; რეიტინგი .
ვინ ცდილობს პლატონ მამარდაშვილის მოკვლას?. სასამართლოს შემდეგ ბაჩო ახალაიამ სკანდალური პატიმარი გააქრო ; მოამზადა ნათია ბერსენაძემ // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2007. - 15-22 მარტი. - N011(427). - გვ.8[MFN: 64062 ]
UDC: 342.7 + 343.91](479.22)
ანოტაცია: პატიმარ პლატონ მამარდაშვილის საქმესთან დაკავშირებით (აქვეა ნაწყვეტები პატიმრის ჩვენებიდან).
პერსონალია: ახალაია ბაჩო (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
მოხსენიებული პირები: აფციაური ლალი (ადვოკატი); გიგინეიშვილი დარეჯან (პატიმარ პლატონ მამარდაშვილის მეუღლე); მამარდაშვილი მარიამ (პატიმარ პლატონ მამარდაშვილის დედა); თევდორაძე ელენე (ადამიანის უფლებათა დაცვის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: პატიმართა უფლებები .
შსს-ს მაღალჩინოსნების აღვირახსნილობების ექსკლუზიური ფაქტები!!! ამბავი კახეთის გზაზე "მოდრიფტავე" ძალოვნებისა // ალია . - , 2011. - 17-21 მარტი. - N21. - გვ.2[MFN: 64063 ]
UDC: 342.56(479.22)
ანოტაცია: საპატრულო პოლიციაში არსებულ დარღვევებზე
მოხსენიებული პირები: მარსაგიშვილი მაიკო (საპატრულო პოლიციის თანამშრომელი); თევდორაშვილი ნინო (საპატრულო პოლიციის თანამშრომელი).
თემატიკა: სამართალდამცავი ორგანოები .