საფინანსო სისტემა მყარია, დახმარების მსურველები - ბევრი. მთელი მთავრობა და ფინანსთა მინისტრი "სისტემურ თავმოწონებას" განაგრძობენ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 4 ოქტომბერი. - N271. - გვ.8[MFN: 6410]
ანოტაცია:  საქართველოს ფინანსური სისტემის სტაბილიზაციისა და რუსული აგრესიის შემდეგ შექმნილი კრიზისული მდგომარეობის აღმოსაფხვრელად, მსოფლიო ბანკის მიერ კრედიტების გამოყოფის მზადყოფნასთან დაკავშირებით
1. "საქართველოს ბანკი" ზრუნავს საქართველოს ეკოსისტემის აღდგენაზე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 27 აგვისტო. - N233. - გვ.5[MFN: 6411]
ანოტაცია:  საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროსათვის "იამაჰას" მარკის ოთხი კვადროციკლის გადაცემის შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს ბანკი; ქველმოქმედება.
რა მოხდა ათონელის ქუჩაზე. დაჭერილები უკვე გაუშვეს, დაზარალებულები კი საავადმყოფოდან გაწერეს / კ. კუკავა; ს. სუბარი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 27 აგვისტო. - N233. - გვ.6[MFN: 6412]