"ქრონიკასა" და "ალიაში" გაშვებული ინტერვიუების შემდეგ ბევრი ფაქტით დაინტერესდა კონტროლის პალატაც და სამართალდამცავი უწყებაც..." : ინტერვიუ / რ.სამნიაშვილი ; ესაუბრა ნ.ვარდიაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2011. - 14-20 მარტი. - N11. - გვ.26[MFN: 64927]
ანოტაცია:  "ლეიბორისტული პარტიის" საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელ რამაზ სამნიაშვილის საუბარი მუნიციპალური განვითარების ფონდის მიერ რაიონებისთვის გამოყოფილი თანხების უკანონო ხარჯვაზე
გეოგ.დასახელება:  ქარელის რაიონი.
1. ჩავლეიშვილი, ირაკლი
"ვიღაცას ეს პარტია სერიოზულად აქვს ყელში გაჩხერილი"! : საუბარი / ირაკლი ჩავლეიშვილი, თინათინ ხიდაშელი ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია. - , 2011. - 23-24 მარტი. - N32(509). - გვ.4-5[MFN: 64928]
ხიდაშელი, თინათინ
ანოტაცია:  ისტორიკოსი ირაკლი ჩავლეიშვილი და რესპუბლიკური პარტიის ერთ-ერთი ლიდერი თინათინ ხიდაშელი რესპუბლიკურ პარტიასა და პარტიიდან გარიცხულ მურმან დუმბაძეზე
1. დავითაშვილი, დენის
ღია წერილი პრემიერ-მინისტრს ნიკა გილაურს და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს დიმიტრი შაშკინს // რეზონანსი. - , 2011. - 25 მარტი. - N75. - გვ.10[MFN: 64929]
ანოტაცია:  განათლების სისტემაში მიმდინარე პროცესებზე
პერსონალია:  დავითაშვილი დენის (პროფესიული განათლების პროფესიული კავშირის თავმჯდომარე).
მოხსენიებული პირები:  გილაური ნიკა (პრემიერ-მინისტრი); შაშკინი დიმიტრი (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი).
ვისი დაკვეთით უპირისპირდება სოზარ სუბარი ბაჩო ახალაიას? : ინტერვიუ / ს.სუბარი ; ესაუბრა თ.ქარჩავა // რეზონანსი. - , 2006. - 12 ივნისი. - N155. - გვ.1,4[MFN: 64930]
UDC:  343.261.1(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ სახალხო დამცველთან სასჯელაღსრულების სისტემაში არსებული კანონდარღვევების შესახებ.
პერსონალია:  ახალაია ბაჩო (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  სასჯელაღსრულების დაწესებულებები.
"ვილოცოთ, რომ სააკაშვილისა და პუტინის შეხვედრა დაგვიანებული არ აღმოჩნდეს" : ინტერვიუ / ს.ცინცაძე ; ესაუბრა ი. აბულაშვილი // რეზონანსი. - , 2006. - 12 ივნისი. - N155. - გვ.2[MFN: 64931]
ანოტაცია:  ინტერვიუ პოლიტოლოგთან 13 ივნისს პეტერბურგში დაგეგმილ პრეზიდენტების შეხვედრის მოსალოდნელ შედეგებზე.
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობა.
1. აფციაური, თეონა
ბინის გაქირავებით მიღებული შემოსავალი 20 პროცენტით დაიბეგრება. გაზრდილი გადასახადის გამო ბინების ფასი იზრდება // ბანკები და ფინანსები. - , 2011. - 23-29 მარტი. - N8. - გვ.13[MFN: 64932]
UDC:  339.187.62 + 336.22](479.22)
ანოტაცია:  ახალი საგადასახადო კოდექსით დაიბეგრება ბინის გაქირავებით მიღებული შემოსავალი
თემატიკა:  გაქირავება; გადასახადები.
1. თეზგორი, ერთან
"ჩვენი ყველა ნაბიჯი საქართველოსთან შეთანხმებული იქნება : ინტერვიუ / ე. თეზგორი ; ესაუბრა ე.გულუა // რეზონანსი. - , 2006. - 12 ივნისი. - N155. - გვ.5[MFN: 64933]
UDC:  327(479.22:560) + 323.1(479.22:479.224)
ანოტაცია:  ინტერვიუ თურქეთის ელჩთან აფხაზეთში ვიზიტის ირგვლივ.
თემატიკა:  საქართველო-თურქეთის ურთიერთობები; კონფლიქტური რეგიონები.
1. მინაშვილი, აკაკი
"თავისუფლების" ინსტიტუტი პრეზიდენტს აკრიტიკებს : ინტერვიუ / ა.მინაშვილი ; ესაუბრა ს. ზედელაშვილი // რეზონანსი. - , 2006. - 12 ივნისი. - N155. - გვ.6[MFN: 64934]
UDC:  340.130.53(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ "თავისუფლების" ინსტიტუტის აღმასრულებელ დირექტორთან "საარჩევნო კოდექსის" ხარვეზების შესახებ.
თემატიკა:  კოდექსები.
1. ბერეკაშილი, ნათია
ჯართის ექსპორტზე გადასახადი არა კანონით, არამედ მთავრობის მიერ დადგინდება // ბანკები და ფინანსები. - , 2011. - 23-29 მარტი. - N8. - გვ.13[MFN: 64935]
UDC:  621.745.44 + 336.22](479.22)
ანოტაცია:  მთავრობის პროექტზე, რომლითაც ჯართის ექსპორტის გადასახადს მთავრობა განსაზღვრავს
თემატიკა:  ჯართი; გადასახადები.
1. ვეზირიშვილი, ქეთევან
"გაზპრომი" საქართველოში კლანურად მოქმედებს : ინტერვიუ / ქ.ვეზირიშვილი ; ესაუბრა მ. ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - , 2006. - 12 ივნისი. - N155. - გვ.8[MFN: 64936]
UDC:  620.9(479.22) + 327(479.22:470)
ანოტაცია:  ინტერვიუ საქართველოში "გაზპრომის" წარმომადგენელთან კომპანიის მუშაობის შესახებ.
თემატიკა:  ენერგეტიკა; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6489 | 6490 | 6491 | 6492 | 6493 | 6494 | 6495 | 6496 | 6497 | 6498 | 6499 |  შემდეგი »  ბოლო »»