"ქრონიკასა" და "ალიაში" გაშვებული ინტერვიუების შემდეგ ბევრი ფაქტით დაინტერესდა კონტროლის პალატაც და სამართალდამცავი უწყებაც..." : ინტერვიუ / რ.სამნიაშვილი ; ესაუბრა ნ.ვარდიაშვილი // კვირის ქრონიკა . - , 2011. - 14-20 მარტი. - N11. - გვ.26[MFN: 64927 ]
ანოტაცია: "ლეიბორისტული პარტიის" საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელ რამაზ სამნიაშვილის საუბარი მუნიციპალური განვითარების ფონდის მიერ რაიონებისთვის გამოყოფილი თანხების უკანონო ხარჯვაზე
გეოგ.დასახელება: ქარელის რაიონი .
თემატიკა: ადგილობრივი თვითმმართველობები .
ჩავლეიშვილი, ირაკლი
"ვიღაცას ეს პარტია სერიოზულად აქვს ყელში გაჩხერილი"! : საუბარი / ირაკლი ჩავლეიშვილი, თინათინ ხიდაშელი ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია . - , 2011. - 23-24 მარტი. - N32(509). - გვ.4-5[MFN: 64928 ]
• ხიდაშელი, თინათინ ;
ანოტაცია: ისტორიკოსი ირაკლი ჩავლეიშვილი და რესპუბლიკური პარტიის ერთ-ერთი ლიდერი თინათინ ხიდაშელი რესპუბლიკურ პარტიასა და პარტიიდან გარიცხულ მურმან დუმბაძეზე
დავითაშვილი, დენის
ღია წერილი პრემიერ-მინისტრს ნიკა გილაურს და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს დიმიტრი შაშკინს // რეზონანსი . - , 2011. - 25 მარტი. - N75. - გვ.10[MFN: 64929 ]
ანოტაცია: განათლების სისტემაში მიმდინარე პროცესებზე
პერსონალია: დავითაშვილი დენის (პროფესიული განათლების პროფესიული კავშირის თავმჯდომარე).
მოხსენიებული პირები: გილაური ნიკა (პრემიერ-მინისტრი); შაშკინი დიმიტრი (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი).
ვისი დაკვეთით უპირისპირდება სოზარ სუბარი ბაჩო ახალაიას? : ინტერვიუ / ს.სუბარი ; ესაუბრა თ.ქარჩავა // რეზონანსი . - , 2006. - 12 ივნისი. - N155. - გვ.1,4[MFN: 64930 ]
UDC: 343.261.1(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ სახალხო დამცველთან სასჯელაღსრულების სისტემაში არსებული კანონდარღვევების შესახებ.
პერსონალია: ახალაია ბაჩო (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: სასჯელაღსრულების დაწესებულებები .
"ვილოცოთ, რომ სააკაშვილისა და პუტინის შეხვედრა დაგვიანებული არ აღმოჩნდეს" : ინტერვიუ / ს.ცინცაძე ; ესაუბრა ი. აბულაშვილი // რეზონანსი . - , 2006. - 12 ივნისი. - N155. - გვ.2[MFN: 64931 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ პოლიტოლოგთან 13 ივნისს პეტერბურგში დაგეგმილ პრეზიდენტების შეხვედრის მოსალოდნელ შედეგებზე.
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი).
აფციაური, თეონა
ბინის გაქირავებით მიღებული შემოსავალი 20 პროცენტით დაიბეგრება. გაზრდილი გადასახადის გამო ბინების ფასი იზრდება // ბანკები და ფინანსები . - , 2011. - 23-29 მარტი. - N8. - გვ.13[MFN: 64932 ]
UDC: 339.187.62 + 336.22](479.22)
ანოტაცია: ახალი საგადასახადო კოდექსით დაიბეგრება ბინის გაქირავებით მიღებული შემოსავალი
თემატიკა: გაქირავება ; გადასახადები .
თეზგორი, ერთან
"ჩვენი ყველა ნაბიჯი საქართველოსთან შეთანხმებული იქნება : ინტერვიუ / ე. თეზგორი ; ესაუბრა ე.გულუა // რეზონანსი . - , 2006. - 12 ივნისი. - N155. - გვ.5[MFN: 64933 ]
UDC: 327(479.22:560) + 323.1(479.22:479.224)
ანოტაცია: ინტერვიუ თურქეთის ელჩთან აფხაზეთში ვიზიტის ირგვლივ.
თემატიკა: საქართველო-თურქეთის ურთიერთობები ; კონფლიქტური რეგიონები .
მინაშვილი, აკაკი
"თავისუფლების" ინსტიტუტი პრეზიდენტს აკრიტიკებს : ინტერვიუ / ა.მინაშვილი ; ესაუბრა ს. ზედელაშვილი // რეზონანსი . - , 2006. - 12 ივნისი. - N155. - გვ.6[MFN: 64934 ]
UDC: 340.130.53(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ "თავისუფლების" ინსტიტუტის აღმასრულებელ დირექტორთან "საარჩევნო კოდექსის" ხარვეზების შესახებ.
თემატიკა: კოდექსები .
ბერეკაშილი, ნათია
ჯართის ექსპორტზე გადასახადი არა კანონით, არამედ მთავრობის მიერ დადგინდება // ბანკები და ფინანსები . - , 2011. - 23-29 მარტი. - N8. - გვ.13[MFN: 64935 ]
UDC: 621.745.44 + 336.22](479.22)
ანოტაცია: მთავრობის პროექტზე, რომლითაც ჯართის ექსპორტის გადასახადს მთავრობა განსაზღვრავს
თემატიკა: ჯართი ; გადასახადები .
ვეზირიშვილი, ქეთევან
"გაზპრომი" საქართველოში კლანურად მოქმედებს : ინტერვიუ / ქ.ვეზირიშვილი ; ესაუბრა მ. ხარაზიშვილი // რეზონანსი . - , 2006. - 12 ივნისი. - N155. - გვ.8[MFN: 64936 ]
UDC: 620.9(479.22) + 327(479.22:470)
ანოტაცია: ინტერვიუ საქართველოში "გაზპრომის" წარმომადგენელთან კომპანიის მუშაობის შესახებ.
თემატიკა: ენერგეტიკა ; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6489 | 6490 | 6491 | 6492 | 6493 | 6494 | 6495 | 6496 | 6497 | 6498 | 6499 | შემდეგი » ბოლო »»