ანოტაცია: 5 აპრილს ქეთევან წამებულის N1-ში "ბაზისბანკის" ახალი სათავო ოფისის პრეზენტაციაზე
მოხსენიებული პირები:უგულავა გიგი (თბილისის მერი); ციხისთავი ზურაბ ("ბაზისბანკის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); ცაავა დავით ("ბაზისბანკის" გენერალური დირექტორი); გვასალია ზურაბ ("ბანკების ასოციაციის" პრეზიდენტი).
ელიზბარ ჯაველიძე: "ეკლესიასთან თამაშს არც ჩვენს ხელისუფლებას ვურჩევ და არც მოსკოვში მცხოვრებ ე.წ. ქართველს, რომლის ქართველობაშიც ეჭვი მეპარება" : ინტერვიუ / ელიზბარ ჯაველიძე, ვალერი კვარაცხელია ; ესაუბრა ფრიდონ დოჩია // ვერსია. - , 2011. - 6-7 აპრილი. - N38(515). - გვ.7 [MFN: 65844]
ანოტაცია: საუბარი მწერალ ელიზბარ ჯაველიძესა და ჟურნალისტ ვალერი კვარაცხელიასთან საქართველოში სომხური ეკლესიისთვის სამართლებრივი სტატუსის მინიჭებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:ხომერიკი ვლადიმერ (მოსკოვში მოღვაწე საქართველოს ხალხთა მსოფლიო კონგრესის ვიცე-პრეზიდენტი ).
უარი, რომელიც თბილისს მომგებიანი ჰგონია. გაეროს სასამართლომ რუსეთის წინააღმდეგ საქართველოს სარჩელის განხილვაზე უარი თქვა // რეზონანსი. - , 2011. - 2 აპრილი. - N83. - გვ.6,10[MFN: 65845]
ანოტაცია: ჰააგის მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლოს გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:კალანდაძე ნინო (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); მინაშვილი აკაკი (საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე); ბურჯალიანი თინა (საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე).
"ახლა სირცხვილად მიიჩნევა, მაგრამ ამბობენ, დათო მაღრაძეც იყო მხედრიონელიო, დღეს ვინ არის დათოსნაირი? მე ერთადერთი მინისტრი მახსოვს, რომელიც იმ პერიოდში თავისი ნებით გადადგა - ბიჭი კულტურის მინისტრი იყო..." : ინტერვიუ / ლ.შაკიაშვილი ; ესაუბრა გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2011. - 28 მარტი-3 აპრილი. - N13. - გვ.38-39[MFN: 65849]