"ბაზისბანკი" - თანამედროვე სტანდარტები და ტრადიციული იერსახე // რეზონანსი. - , 2011. - 7 აპრილი. - N88. - გვ.7[MFN: 65843]
ანოტაცია:  5 აპრილს ქეთევან წამებულის N1-ში "ბაზისბანკის" ახალი სათავო ოფისის პრეზენტაციაზე
მოხსენიებული პირები:  უგულავა გიგი (თბილისის მერი); ციხისთავი ზურაბ ("ბაზისბანკის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); ცაავა დავით ("ბაზისბანკის" გენერალური დირექტორი); გვასალია ზურაბ ("ბანკების ასოციაციის" პრეზიდენტი).
ელიზბარ ჯაველიძე: "ეკლესიასთან თამაშს არც ჩვენს ხელისუფლებას ვურჩევ და არც მოსკოვში მცხოვრებ ე.წ. ქართველს, რომლის ქართველობაშიც ეჭვი მეპარება" : ინტერვიუ / ელიზბარ ჯაველიძე, ვალერი კვარაცხელია ; ესაუბრა ფრიდონ დოჩია // ვერსია. - , 2011. - 6-7 აპრილი. - N38(515). - გვ.7 [MFN: 65844]
UDC:  271.72(479.22)
კვარაცხელია, ვალერი
ანოტაცია:  საუბარი მწერალ ელიზბარ ჯაველიძესა და ჟურნალისტ ვალერი კვარაცხელიასთან საქართველოში სომხური ეკლესიისთვის სამართლებრივი სტატუსის მინიჭებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ხომერიკი ვლადიმერ (მოსკოვში მოღვაწე საქართველოს ხალხთა მსოფლიო კონგრესის ვიცე-პრეზიდენტი ).
თემატიკა:  სომხური ეკლესიები.
უარი, რომელიც თბილისს მომგებიანი ჰგონია. გაეროს სასამართლომ რუსეთის წინააღმდეგ საქართველოს სარჩელის განხილვაზე უარი თქვა // რეზონანსი. - , 2011. - 2 აპრილი. - N83. - გვ.6,10[MFN: 65845]
UDC:  341 + 327(470:479.22)
ანოტაცია:  ჰააგის მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლოს გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  კალანდაძე ნინო (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); მინაშვილი აკაკი (საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე); ბურჯალიანი თინა (საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე).
ორგანიზაცია:  ჰააგის მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლო.
თემატიკა:  საერთაშორისო სამართალი; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები.