მობილურზე საუბრის ხანგრძლივობა შესამჩნევად გაიზარდა // რეზონანსი. - , 2011. - 13 აპრილი. - N94. - გვ.7[MFN: 66133]
ანოტაცია: ფიჭურ კავშირგაბმულობაში მოქმედი ტარიფების შემცირებასთან დაკავშირებით
თემატიკა: ფიჭური კავშირგაბმულობა.
საქართველოში ქველმოქმედების შესახებ პირველი ქართული წიგნი გამოიცა // ბანკები და ფინანსები. - , 2011. - 13-19 აპრილი. - N10. - გვ.2[MFN: 66134]
UDC: 061.27(479.22)
ანოტაცია: ექვთიმე თაყაიშვილის ფონდის ინიციატივით გამოქვეყნებული ზ.სიორიძის წიგნის "ქველმოქმედება და ქართული გაგება" პრეზენტაციაზე
მოხსენიებული პირები: სიორიძე ზაზა (ბიზნესმენი, ე.თაყაიშვილის სახელობის საქველმოქმედო ფონდის დამფუძნებელი).
თემატიკა: ქველმოქმედება.
შინაურული ტყუილები საგარეო ვალებთან დაკავშირებით. ევროობლიგაციებთან დაკავშირებით ცრუ ინფორმაციების ნიაღვარი წამოვიდა // რეზონანსი. - , 2011. - 13 აპრილი. - N94. - გვ.8[MFN: 66135]
UDC: 336.763.33(479.22:4)
ანოტაცია: ევრობონდების ემისიასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: ნარმანია დავით (ეკონომიკური ექსპერტი); გილაური ნიკა (პრემიერ-მინისტრი); ბაქრაძე დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: სახელმწიფო ობლიგაციები.
ჭიჭინაძე, ნოდარ
რატომ არ მცირდება ფასები ლარის გამყარების ფონზე // ბანკები და ფინანსები. - , 2011. - 13-19 აპრილი. - N10. - გვ.3[MFN: 66136]
ანოტაცია: ლარის გამყარების შედეგებზე
საკვანძო სიტყვები: ლარის კურსი.
მოლდოვური ღვინო რუსეთის ბაზარზე ბრუნდება // რეზონანსი. - , 2007. - 23 ივნისი. - N164. - გვ.1,3[MFN: 66137]
UDC: 327(470:498.3) + 339(470:498.3)
ანოტაცია: მოლდოვურ ღვინოზე რუსული ემბარგოს შესაძლო მოხსნის შესახებ.
პერსონალია: პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი); ვორონინი ვლადიმირ (მოლდოვის პრეზიდენტი); არპერტინი გიორგი (მოლდოვას ენოლოგთა კავშირის პრეზიდენტი).
თემატიკა: რუსეთ-მოლდოვას ურთიერთობები; ვაჭრობა.
3 თვეში 3 მსხვილი თაღლითობა საქართველოს საბანკო სისტემაში // რეზონანსი. - , 2011. - 12 აპრილი. - N93. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N14. - გვ.5,8[MFN: 66138]
პერსონალია: გრიგორიანი ამაიკ (ბრალდებული, "ტაოპრივატბანკის" აგენტი); ზამბახიძე ირაკლი (ბრალდებული, "კორ-სტანდარტ ბანკის" ბათუმის ფილიალის მმართველი); ლომიძე ლალი (ბრალდებული, "საქართველოს ბანკის" თანამშრომელი).
მოხსენიებული პირები: გვასალია ზურაბ (საბანკო ასოციაციის პრეზიდენტი); ხადური ნოდარ (ეკონმიკის ექსპერტი).
ჭიტაძე, თეონა
ბიუჯეტის ცვლილებები მთავრობის პოპულისტური პოლიტიკის ნაწილია // ბანკები და ფინანსები. - , 2011. - 13-19 აპრილი. - N10. - გვ.3[MFN: 66139]
ანოტაცია: 2011 წლის ბიუჯეტის ცვლილებების მიზეზებზე - ეკონომიკის ექსპერტების კომენტარები
მოხსენიებული პირები: ხადური ნოდარ (ეკონომიკის ექსპერტი); ნარმანია დავით (ეკონომიკის ექსპერტი); მურღულია შოთა (ეკონომიკის ექსპერტი).
თემატიკა: სახელმწიფო ბიუჯეტი.
სასამართლოს უპატივცემულობისთვის ადვოკატი დააპატიმრეს // რეზონანსი. - , 2006. - 12 ივლისი. - N185. - გვ.3[MFN: 66140]
UDC: 347.945(475.22)
ანოტაცია: ადვოკატ ონისე მებონიას დაპატიმრება მოსამართლე ხვიჩა კიკილაშვილის მიერ.
თემატიკა: ადვოკატები.
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6609 | 6610 | 6611 | 6612 | 6613 | 6614 | 6615 | 6616 | 6617 | 6618 | 6619 | შემდეგი » ბოლო »» |