ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფცია თუ ფარატინა ქაღალდი : ინტერვიუები / გ. ჩახვაძე; პ. კოღუაშვილი ; ესაუბრა თ. ჭიტაძე // ბანკები და ფინანსები . - , 2011. - 20 აპრილი. - N11. - გვ.3[MFN: 66876 ]
UDC: 330 + 338.439(479.22)
• კოღუაშვილი, პაატა ;
ანოტაცია: ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციის ეკონომიკური და სასურსათო ნაწილის შესახებ - პარლამენტარისა და მეცნიერის მოსაზრება
მოხსენიებული პირები: ჩახვაძე გურამ (პარლამენტარი); კოღუაშვილი პაატა (ექსპერტი).
თემატიკა: ეკონომიკა ; სურსათი .
საკვანძო სიტყვები: ეროვნული უსაფრთხოება .
კლინტონი "ხელისუფლების სრულყოფილ გადაცემას" ითხოვს // რეზონანსი . - , 2011. - 20 აპრილი. - N91. - გვ.1-2[MFN: 66877 ]
UDC: 327(479.22) + 327.5 + 324(479.22)
ანოტაცია: ნატო-საქართველოს საბჭოს სხდომაზე აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის მიერ გაკეთებულ განცხადებაზე საქართველოში საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესების შესახებ.
მოხსენიებული პირები: კლინტონი ჰილარი (აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი); აპატურაი ჯეიმს (ნატოს გენმდივნის საგანგებო წარმომადგენელი კავკასიაში); საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); ალასანია ირაკლი ("თავისუფალი დემოკრატების" ლიდერი).
თემატიკა: ნატო-საქართველოს ურთიერთობები ; არჩევნები .
"მედიანიუსი"
მიხეილ სააკაშვილი: საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებებს ყველამ პატივი უნდა სცეს // ვერსია . - , 2011. - 21-22 აპრილი. - N44(521}. - გვ.2[MFN: 66878 ]
UDC: 342.565.2(479.22)
ანოტაცია: საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების შესახებ
მოხსენიებული პირები: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); მანჯგალაძე მანანა (საქართველოს პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის პრეს-სპიკერი).
თემატიკა: საკონსტიტუციო სასამართლო .
საკვანძო სიტყვები: საპროტესტო აქციები ; მანიფესტაციები .
აჭარაში დასვენება ჯერ კიდევ ხელმისაწვდომია // რეზონანსი . - , 2006. - 22 ივლისი. - N195. - გვ.8[MFN: 66879 ]
UDC: 711.455(479.22)
ანოტაცია: სომხების სიმრავლე აჭარის კურორტებზე.
თემატიკა: კურორტები .
ორველაშვილი, ნიკო
ნიკო ორველაშვილი: საზოგადოება "ჩვენიანებად" და "დანარჩენებად" დაიყო : ინტერვიუ / ნიკო ორველაშვილი ; ესაუბრა ეკა ბასილაია // რეზონანსი . - , 2007. - 15 ივლისი. - N186. - გვ.1,3[MFN: 66880 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ პოლიტიკოს ნიკო ორველაშვილთან.
ცვლილებები სისხლის სამართლის კოდექში // ვერსია . - , 2011. - 18-19 აპრილი. - N43(520). - ჩანართი: სამართალი. - 18 აპრილი. - N57. - გვ.4[MFN: 66881 ]
UDC: 340.130.53 + 343 + 342.9](479.22)
ანოტაცია: სისხლის სამართლის კოდექსსა და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შესატან ცვლილებებზე
თემატიკა: კანონები ; სისხლის სამართალი ; ადმინისტრაციული სამართალი .
ბათიაშვილი, ირაკლი
ირაკლი ბათიაშვილი: საქართველოში დემოკრატიის გამარჯვება გარდაუვალია! : ინტერვიუ / ირაკლი ბათიაშვილი ; ესაუბრა ქეთი ნებიერიძე // რეზონანსი . - , 2007. - 15 ივლისი. - N186. - გვ.4[MFN: 66882 ]
UDC: 323(479.22) + 343.91(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ პატიმრობაში მყოფ პოლიტიკოსთან.
თემატიკა: პოლიტიკა ; პატიმრები .
საქართველოში ფასები ამერიკულ ნიშნულს მიუახლოვდა // რეზონანსი . - , 2006. - 22 ივლისი. - N195. - გვ.9[MFN: 66883 ]
UDC: 338.5(479.22)
თემატიკა: ფასების ზრდა .