ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფცია თუ ფარატინა ქაღალდი : ინტერვიუები / გ. ჩახვაძე; პ. კოღუაშვილი ; ესაუბრა თ. ჭიტაძე // ბანკები და ფინანსები. - , 2011. - 20 აპრილი. - N11. - გვ.3[MFN: 66876]
UDC:  330 + 338.439(479.22)
კოღუაშვილი, პაატა
ანოტაცია:  ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციის ეკონომიკური და სასურსათო ნაწილის შესახებ - პარლამენტარისა და მეცნიერის მოსაზრება
მოხსენიებული პირები:  ჩახვაძე გურამ (პარლამენტარი); კოღუაშვილი პაატა (ექსპერტი).
თემატიკა:  ეკონომიკა; სურსათი.
საკვანძო სიტყვები:  ეროვნული უსაფრთხოება.
კლინტონი "ხელისუფლების სრულყოფილ გადაცემას" ითხოვს // რეზონანსი. - , 2011. - 20 აპრილი. - N91. - გვ.1-2[MFN: 66877]
UDC:  327(479.22) + 327.5 + 324(479.22)
ანოტაცია:  ნატო-საქართველოს საბჭოს სხდომაზე აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის მიერ გაკეთებულ განცხადებაზე საქართველოში საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  კლინტონი ჰილარი (აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი); აპატურაი ჯეიმს (ნატოს გენმდივნის საგანგებო წარმომადგენელი კავკასიაში); საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); ალასანია ირაკლი ("თავისუფალი დემოკრატების" ლიდერი).
თემატიკა:  ნატო-საქართველოს ურთიერთობები; არჩევნები.
1. "მედიანიუსი"
მიხეილ სააკაშვილი: საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებებს ყველამ პატივი უნდა სცეს // ვერსია. - , 2011. - 21-22 აპრილი. - N44(521}. - გვ.2[MFN: 66878]
UDC:  342.565.2(479.22)
ანოტაცია:  საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); მანჯგალაძე მანანა (საქართველოს პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის პრეს-სპიკერი).
თემატიკა:  საკონსტიტუციო სასამართლო.
საკვანძო სიტყვები:  საპროტესტო აქციები; მანიფესტაციები.
აჭარაში დასვენება ჯერ კიდევ ხელმისაწვდომია // რეზონანსი. - , 2006. - 22 ივლისი. - N195. - გვ.8[MFN: 66879]
UDC:  711.455(479.22)
ანოტაცია:  სომხების სიმრავლე აჭარის კურორტებზე.
1. ორველაშვილი, ნიკო
ნიკო ორველაშვილი: საზოგადოება "ჩვენიანებად" და "დანარჩენებად" დაიყო : ინტერვიუ / ნიკო ორველაშვილი ; ესაუბრა ეკა ბასილაია // რეზონანსი. - , 2007. - 15 ივლისი. - N186. - გვ.1,3[MFN: 66880]
ანოტაცია:  ინტერვიუ პოლიტიკოს ნიკო ორველაშვილთან.
1. ცვლილებები სისხლის სამართლის კოდექში // ვერსია. - , 2011. - 18-19 აპრილი. - N43(520). - ჩანართი: სამართალი. - 18 აპრილი. - N57. - გვ.4[MFN: 66881]
UDC:  340.130.53 + 343 + 342.9](479.22)
ანოტაცია:  სისხლის სამართლის კოდექსსა და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შესატან ცვლილებებზე
თემატიკა:  კანონები; სისხლის სამართალი; ადმინისტრაციული სამართალი.
ირაკლი ბათიაშვილი: საქართველოში დემოკრატიის გამარჯვება გარდაუვალია! : ინტერვიუ / ირაკლი ბათიაშვილი ; ესაუბრა ქეთი ნებიერიძე // რეზონანსი. - , 2007. - 15 ივლისი. - N186. - გვ.4[MFN: 66882]
UDC:  323(479.22) + 343.91(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ პატიმრობაში მყოფ პოლიტიკოსთან.
თემატიკა:  პოლიტიკა; პატიმრები.
საქართველოში ფასები ამერიკულ ნიშნულს მიუახლოვდა // რეზონანსი. - , 2006. - 22 ივლისი. - N195. - გვ.9[MFN: 66883]
UDC:  338.5(479.22)
თემატიკა:  ფასების ზრდა.