საქართველომ შეასრულა MCC-ს კომპაქტით აღებული პირობა // რეზონანსი. - , 2011. - 23 აპრილი. - N94. - გვ.4[MFN: 67265]
ანოტაცია:  კომპანია MCC-ს მიერ დაფინანსებულ სამცხე-ჯავახეთის გზის რეაბილიტაციისა და აგრობიზნესის საგრანტე პროგრამის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  იოჰანესი დანიელ (ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მთავარი აღმასრულებელი ოფიცერი).
1. სუბარი, სოზარი
დარღვევები იმდენია და ისეთია, რაც ცივილიზებული ქვეყნისთვის წარმოუდგენელია : ინტერვიუ / ს. სუბარი ; ესაუბრა დალი ბჟალავა // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2007. - 2-9 აგვისტო. - N032(447). - გვ.5[MFN: 67266]
ანოტაცია:  სახალხო დამცველის საუბარი მოქალაქეთა უფლებების დარღვევასა და სიცოცხლის ხელყოფის ფაქტებთან დაკავშირებით.
საქალაქთაშორისო მარშრუტებზე არნახული ხალხმრავლობაა. დასავლეთის მიმართულებით მგზავრებს წინასწარ რიგში დგომა უწევთ // რეზონანსი. - , 2011. - 21 აპრილი. - N92. - გვ.8[MFN: 67267]
UDC:  656 + 656.03](479.22)
ანოტაცია:  საქალაქთაშორისო ტრანსპორტის გაძლიერებულ რეჟიმში მუშაობასა და ტარიფების ცვლილებებთან დაკავშირებით.
თემატიკა:  ტრანსპორტი; ტარიფები.
1. რუსეთ-ისრაელის დაახლოება საქართველოს ინტერესებზე გავლით // რეზონანსი. - , 2011. - 23 აპრილი. - N94. - გვ.4[MFN: 67268]
UDC:  32 + 327(479:569.4)
ანოტაცია:  რუსეთ-ისრაელის ურთიერთობებზე
მოხსენიებული პირები:  ვოლსკი გიორგი (ექსპერტი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; რუსეთ-ისრაელის ურთიერთობები.
არსად გავრბივარ, მზად ვარ საბრძოლველად : ინტერვიუ / გ. თოფაძე ; ესაუბრა ნინო ყიფშიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2007. - 2-9 აგვისტო. - N032(447). - გვ.5[MFN: 67269]
UDC:  324 + 329.052](479.22)
ანოტაცია:  "მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს" პარტიის ლიდერის საუბარი საპრეზიდენტო მზადების შესახებ.
1. ხუციშვილი, თამარ
ჟურნალისტიკის ფაკულტეტზე სტუდენტებს, ნიკო ნიკოლაძის ცხოვრების დეტალების გარდა, ლექტორების ბიოგრაფიებსაც აზეპირებინებენ // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2007. - 2-9 აგვისტო. - N032(447). - გვ.6[MFN: 67270]
ანოტაცია:  თსუ ჟურნალისტიკის ფაკულტეტზე სწავლების პრობლემების შესახებ.
თემატიკა:  უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებები.
სარწყავი სისტემების და მათზე დამოკიდებული გლეხების ბედი გაურკვეველია. სარწყავი კომპანიების გაყიდვას საშველი არ დაადგა, შესაბამისად, არავინ იცის ზაფხულში რა მოხდება // რეზონანსი . - , 2011. - 21 აპრილი. - N92. - გვ.9[MFN: 67271]
UDC:  626.81/84(479.22)
ანოტაცია:  სარწყავი სისტემების რებილიტაციის პრობლემებთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  კვეზერელი ბაკურ (საქართველოს სოფლის მეურნეობის მინისტრი); ბოლქვაძე თეა (ეკონომიკის სამინისტროს საზოგადოებასტან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი); კოღუაშვილი პაატა (ექსპერტი სოფლის მეურნეობის საკითხებში).
თემატიკა:  სარწყავი სისტემები.
საკვანძო სიტყვები:  სარწყავი კომპანიები; პრივატიზაცია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6723 | 6724 | 6725 | 6726 | 6727 | 6728 | 6729 | 6730 | 6731 | 6732 | 6733 |  შემდეგი »  ბოლო »»