საქართველომ შეასრულა MCC-ს კომპაქტით აღებული პირობა // რეზონანსი . - , 2011. - 23 აპრილი. - N94. - გვ.4[MFN: 67265 ]
ანოტაცია: კომპანია MCC-ს მიერ დაფინანსებულ სამცხე-ჯავახეთის გზის რეაბილიტაციისა და აგრობიზნესის საგრანტე პროგრამის თაობაზე
მოხსენიებული პირები: იოჰანესი დანიელ (ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მთავარი აღმასრულებელი ოფიცერი).
სუბარი, სოზარი
დარღვევები იმდენია და ისეთია, რაც ცივილიზებული ქვეყნისთვის წარმოუდგენელია : ინტერვიუ / ს. სუბარი ; ესაუბრა დალი ბჟალავა // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2007. - 2-9 აგვისტო. - N032(447). - გვ.5[MFN: 67266 ]
ანოტაცია: სახალხო დამცველის საუბარი მოქალაქეთა უფლებების დარღვევასა და სიცოცხლის ხელყოფის ფაქტებთან დაკავშირებით.
საქალაქთაშორისო მარშრუტებზე არნახული ხალხმრავლობაა. დასავლეთის მიმართულებით მგზავრებს წინასწარ რიგში დგომა უწევთ // რეზონანსი . - , 2011. - 21 აპრილი. - N92. - გვ.8[MFN: 67267 ]
UDC: 656 + 656.03](479.22)
ანოტაცია: საქალაქთაშორისო ტრანსპორტის გაძლიერებულ რეჟიმში მუშაობასა და ტარიფების ცვლილებებთან დაკავშირებით.
თემატიკა: ტრანსპორტი ; ტარიფები .
რუსეთ-ისრაელის დაახლოება საქართველოს ინტერესებზე გავლით // რეზონანსი . - , 2011. - 23 აპრილი. - N94. - გვ.4[MFN: 67268 ]
UDC: 32 + 327(479:569.4)
ანოტაცია: რუსეთ-ისრაელის ურთიერთობებზე
მოხსენიებული პირები: ვოლსკი გიორგი (ექსპერტი).
თემატიკა: პოლიტიკა ; რუსეთ-ისრაელის ურთიერთობები .
თოფაძე, გოგი
არსად გავრბივარ, მზად ვარ საბრძოლველად : ინტერვიუ / გ. თოფაძე ; ესაუბრა ნინო ყიფშიძე // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2007. - 2-9 აგვისტო. - N032(447). - გვ.5[MFN: 67269 ]
UDC: 324 + 329.052](479.22)
ანოტაცია: "მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს" პარტიის ლიდერის საუბარი საპრეზიდენტო მზადების შესახებ.
თემატიკა: არჩევნები ; პოლიტიკური პარტიები .
ხუციშვილი, თამარ
ჟურნალისტიკის ფაკულტეტზე სტუდენტებს, ნიკო ნიკოლაძის ცხოვრების დეტალების გარდა, ლექტორების ბიოგრაფიებსაც აზეპირებინებენ // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2007. - 2-9 აგვისტო. - N032(447). - გვ.6[MFN: 67270 ]
ანოტაცია: თსუ ჟურნალისტიკის ფაკულტეტზე სწავლების პრობლემების შესახებ.
თემატიკა: უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებები .
სარწყავი სისტემების და მათზე დამოკიდებული გლეხების ბედი გაურკვეველია. სარწყავი კომპანიების გაყიდვას საშველი არ დაადგა, შესაბამისად, არავინ იცის ზაფხულში რა მოხდება // რეზონანსი . - , 2011. - 21 აპრილი. - N92. - გვ.9[MFN: 67271 ]
UDC: 626.81/84(479.22)
ანოტაცია: სარწყავი სისტემების რებილიტაციის პრობლემებთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები: კვეზერელი ბაკურ (საქართველოს სოფლის მეურნეობის მინისტრი); ბოლქვაძე თეა (ეკონომიკის სამინისტროს საზოგადოებასტან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი); კოღუაშვილი პაატა (ექსპერტი სოფლის მეურნეობის საკითხებში).
ორგანიზაცია: კონტროლის პალატა .
თემატიკა: სარწყავი სისტემები .
საკვანძო სიტყვები: სარწყავი კომპანიები ; პრივატიზაცია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6723 | 6724 | 6725 | 6726 | 6727 | 6728 | 6729 | 6730 | 6731 | 6732 | 6733 | შემდეგი » ბოლო »»