"ბიპი"-ს აღარც "გაზპრომი" უნდა და აღარც "შელი" // რეზონანსი . - , 2007. - 26 ივლისი. - N197. - გვ.9[MFN: 67293 ]
UDC: 665.6/7(410)
ანოტაცია: ბრიტანულ "ბრიტიშ პეტროლიუმსა" და რუსულ "გაზპრომს" შორის ჩაშლილი მოლაპარაკებების შესახებ.
მოხსენიებული პირები: ჰეივარდი ტონი ("ბიპის" ხელმძღვანელი); მედვედევი დიმიტრი ("გაზპრომის" დირექტორთა საბჭოს წარმომადგენელი).
თემატიკა: ნავთობკომპანიები .
საკვანძო სიტყვები: "ბრიტიშ პეტროლიუმი" ; "გაზპრომი" .
ამერიკას რუსეთი მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციაში სჭირდება // ბანკები და ფინანსები . - , 2011. - 20 აპრილი. - N11. - გვ.17[MFN: 67294 ]
UDC: 339.923(73:470)
ანოტაცია: აშშ-ის ინტერესზე შეიყვანოს რუსეთი მსო-ში - მ.მაკფოლის კომენტარი
მოხსენიებული პირები: მაკფოლი მაიკლ (თეთრი სახლის მრჩეველი უსაფრთხოების საკითხებში).
ორგანიზაცია: მსო - მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაცია .
თემატიკა: საერთაშორისო ეკონომიკური ორგანიზაციები .
სამნიაშვილი, ნინო
მადამ კიწმარიშვილის გემოვნებამ უკვე მერამდენედ მოგვჭრა თავი // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2007. - 9-16 აგვისტო. - N032(447). - გვ.7[MFN: 67295 ]
UDC: 7.01-055.2(079)(479.22)
ანოტაცია: სამოდელო სააგენტო "იმიჯ ცენტრის" ხელმძღვანელის საქმიანობის შესახებ.
პერსონალია: კიწმარიშვილი ია (სამოდელო სააგენტო "იმიჯ ცენტრის ხელმძღვანელი); ლიკუჩოვა ნინო ("მის საქართველო-2007").
"რუსული სამკუთხედი" დიპლომატიურ კორპუსს უჩვენეს // რეზონანსი . - , 2007. - 26 ივლისი. - N197. - გვ.10[MFN: 67296 ]
ანოტაცია: კინოთეატრ "ამირანში" საქართველოში აკრედიტებული საელჩოებისა და ჟურნალისტებისათვის ფილმის "რუსული სამკუთხედი" ჩვენების შესახებ.
მოხსენიებული პირები: ცაბაძე ალეკო (ფილმის რეჟისორი); კორინთელი ლევან (პროდუსერი); გელოვანი არჩილ (პროდუსერი); რჩეულიშვილი გუკა (პროდუსერი); კახიძე ვახტანგ (კომპოზიტორი).
თემატიკა: მხატვრული ფილმები .
საკვანძო სიტყვები: კინოსტუტდია "რემკა" .
66 პროცენტი "არსებობისთვის იბრძვის", 24 პროცენტისთვის კი "ცხოვრება ტანჯვაა". ცხოვრებით საქართველოს მოსახლეობის მხოლოდ 10 პროცენტია კმაყოფილი // რეზონანსი . - , 2011. - 22 აპრილი. - N93. - გვ.1,3[MFN: 67297 ]
UDC: 303.4(479)
ანოტაცია: საერთაშორისო კვლევით ცენტრ "გელაპის" გამოკითხვის შედეგები სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში არსებული სოციალური მდგომარეობის შესახებ. ქართველი ექსპერტების კომენტარები.
მოხსენიებული პირები: საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); ცისკარიშვილი სოსო (ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში).
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; აზერბაიჯანი ; სომხეთი .
თემატიკა: სოციოლოგიური კვლევები .
რუსი ისლამისტი ბოკერიას ალიევის დამხობის ორგანიზებას აბრალებს // რეზონანსი . - , 2011. - 29 აპრილი. - N108. - გვ.4[MFN: 67298 ]
UDC: 327(470:479.22:479.24)
ანოტაცია: რუსეთის ისლამისტური კომიტეტის ხელმძვანელის ჰეიდარ ჯამალის განცხადება აშშ-ის დაკვეთით საქართველოს მიერ აზერბაიჯანში სახელმწიფო გადატრიალების მზადებასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: ბოკერია გიგა (უშიშროების საბჭოს მდივანი); მინაშვილი აკაკი (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე); დარჩიაშვილი დავით (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი); ლალიაშვილი ნიკა ("ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის" წევრი); საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); არეშიძე მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში).
თემატიკა: რუსეთ-საქართველო-აზერბაიჯანის ურთიერთობები .
ბარამიძე, ბარამ
ვაჟა აზარაშვილი: პრეზიდენტმა მითხრა, თქვენი სიმღერები მიყვარსო და ჩემი ოთხი დისკიც ვაჩუქე : ინტერვიუ / ბ. ბარამიძე; ვ. აზარაშვილი ; ესაუბრა ნინო სამნიაშვილი // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2007. - 9-16 აგვისტო. - N032(447). - გვ.7[MFN: 67299 ]
UDC: 78.071.1(479.22) + 061(479.22)
• აზარაშვილი, ვაჟა ;
ანოტაცია: მუსიკალური ფონდის დირექტორის ბარამ ბარამიძისა და კომპოზიტორთა კავშირის თავმჯდომარის ვაჟა აზარაშვილის საუბარი ბორჯომში კომპოზიტორთა შემოქმედებით სახლზე შექმნილი პრობლემების შესახებ.
თემატიკა: კომპოზიტორთა კავშირი .
კრიზისი: საქართველო-ისრაელის ურთიერთობები დაიძაბა // ბანკები და ფინანსები . - , 2011. - 20 აპრილი. - N11. - გვ.18[MFN: 67300 ]
UDC: 327(479.22:569.4)
ანოტაცია: პრობლემები საქართველო-ისრაელის ურთიერთობებში
თემატიკა: საქართველო-ისრაელის ურთიერთობები .
ჯიშკარიანი, ჯაბა
სახალხო კრება 2 მაისს აქციების გეგმას გაახმოვანებს, "სამოქალაქო ფრონტი" კი გამოსვლებს იწყებს : ინტერვიუ / ჯ. ჯიშკარიანი ; ესაუბრა თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი . - , 2011. - 29 აპრილი. - N108. - გვ.5[MFN: 67301 ]
UDC: 32 + 323.233(479.22)
ანოტაცია: საუბარი "სამოქალაქო ფრონტის" ლიდერთან ამავე მოძრაობისა და "სახალხო კრების" მიერ დაგეგმილ საპროტესტო აქციებზე
მოხსენიებული პირები: გაფრინდაშვილი ნონა ("სახალხო კრების" ლიდერი).
თემატიკა: საშინაო პოლიტიკა ; საპროტესტო აქციები .
აღდგომისწინა რელიგიური ექსპანსია ცხინვალში // რეზონანსი . - , 2011. - 22 აპრილი. - N93. - გვ.1-2[MFN: 67302 ]
UDC: 27(470:479.22) + 323.173(479.22:479.224:479.225)
ანოტაცია: რუსი არქიეპისკოპოსის არაოფიციალური ვიზიტის მიზეზები ცხინვალში და რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის გააქტიურებით გამოწვეული საფრთხეები სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის ტერიტორიებზე არსებული ეკლესიების მიმართ.
მოხსენიებული პირები: ზოსიმე (ვლადიკავკაზისა და მახაჩყალის არქიეპისკოპოსი); კირილე (რუსეთის პატრიარქი); გაგუა მარიამ (საქართველოს საპატრიარქოს პრესსამსახურის წარმომადგენელი); არეშიძე მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი).
თემატიკა: ქრისტიანობა ; ოკუპირებული ტერიტორიები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6726 | 6727 | 6728 | 6729 | 6730 | 6731 | 6732 | 6733 | 6734 | 6735 | 6736 | შემდეგი » ბოლო »»