"ბიპი"-ს აღარც "გაზპრომი" უნდა და აღარც "შელი" // რეზონანსი. - , 2007. - 26 ივლისი. - N197. - გვ.9[MFN: 67293]
UDC:  665.6/7(410)
ანოტაცია:  ბრიტანულ "ბრიტიშ პეტროლიუმსა" და რუსულ "გაზპრომს" შორის ჩაშლილი მოლაპარაკებების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  ჰეივარდი ტონი ("ბიპის" ხელმძღვანელი); მედვედევი დიმიტრი ("გაზპრომის" დირექტორთა საბჭოს წარმომადგენელი).
თემატიკა:  ნავთობკომპანიები.
საკვანძო სიტყვები:  "ბრიტიშ პეტროლიუმი"; "გაზპრომი".
1. ამერიკას რუსეთი მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციაში სჭირდება // ბანკები და ფინანსები. - , 2011. - 20 აპრილი. - N11. - გვ.17[MFN: 67294]
UDC:  339.923(73:470)
ანოტაცია:  აშშ-ის ინტერესზე შეიყვანოს რუსეთი მსო-ში - მ.მაკფოლის კომენტარი
მოხსენიებული პირები:  მაკფოლი მაიკლ (თეთრი სახლის მრჩეველი უსაფრთხოების საკითხებში).
ორგანიზაცია:  მსო - მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაცია.
თემატიკა:  საერთაშორისო ეკონომიკური ორგანიზაციები.
1. სამნიაშვილი, ნინო
მადამ კიწმარიშვილის გემოვნებამ უკვე მერამდენედ მოგვჭრა თავი // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2007. - 9-16 აგვისტო. - N032(447). - გვ.7[MFN: 67295]
UDC:  7.01-055.2(079)(479.22)
ანოტაცია:  სამოდელო სააგენტო "იმიჯ ცენტრის" ხელმძღვანელის საქმიანობის შესახებ.
პერსონალია:  კიწმარიშვილი ია (სამოდელო სააგენტო "იმიჯ ცენტრის ხელმძღვანელი); ლიკუჩოვა ნინო ("მის საქართველო-2007").
"რუსული სამკუთხედი" დიპლომატიურ კორპუსს უჩვენეს // რეზონანსი. - , 2007. - 26 ივლისი. - N197. - გვ.10[MFN: 67296]
ანოტაცია:  კინოთეატრ "ამირანში" საქართველოში აკრედიტებული საელჩოებისა და ჟურნალისტებისათვის ფილმის "რუსული სამკუთხედი" ჩვენების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  ცაბაძე ალეკო (ფილმის რეჟისორი); კორინთელი ლევან (პროდუსერი); გელოვანი არჩილ (პროდუსერი); რჩეულიშვილი გუკა (პროდუსერი); კახიძე ვახტანგ (კომპოზიტორი).
საკვანძო სიტყვები:  კინოსტუტდია "რემკა".
66 პროცენტი "არსებობისთვის იბრძვის", 24 პროცენტისთვის კი "ცხოვრება ტანჯვაა". ცხოვრებით საქართველოს მოსახლეობის მხოლოდ 10 პროცენტია კმაყოფილი // რეზონანსი. - , 2011. - 22 აპრილი. - N93. - გვ.1,3[MFN: 67297]
UDC:  303.4(479)
ანოტაცია:  საერთაშორისო კვლევით ცენტრ "გელაპის" გამოკითხვის შედეგები სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში არსებული სოციალური მდგომარეობის შესახებ. ქართველი ექსპერტების კომენტარები.
მოხსენიებული პირები:  საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); ცისკარიშვილი სოსო (ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; აზერბაიჯანი; სომხეთი.
რუსი ისლამისტი ბოკერიას ალიევის დამხობის ორგანიზებას აბრალებს // რეზონანსი. - , 2011. - 29 აპრილი. - N108. - გვ.4[MFN: 67298]
UDC:  327(470:479.22:479.24)
ანოტაცია:  რუსეთის ისლამისტური კომიტეტის ხელმძვანელის ჰეიდარ ჯამალის განცხადება აშშ-ის დაკვეთით საქართველოს მიერ აზერბაიჯანში სახელმწიფო გადატრიალების მზადებასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ბოკერია გიგა (უშიშროების საბჭოს მდივანი); მინაშვილი აკაკი (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე); დარჩიაშვილი დავით (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი); ლალიაშვილი ნიკა ("ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის" წევრი); საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); არეშიძე მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში).
თემატიკა:  რუსეთ-საქართველო-აზერბაიჯანის ურთიერთობები.
1. ბარამიძე, ბარამ
ვაჟა აზარაშვილი: პრეზიდენტმა მითხრა, თქვენი სიმღერები მიყვარსო და ჩემი ოთხი დისკიც ვაჩუქე : ინტერვიუ / ბ. ბარამიძე; ვ. აზარაშვილი ; ესაუბრა ნინო სამნიაშვილი // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2007. - 9-16 აგვისტო. - N032(447). - გვ.7[MFN: 67299]
UDC:  78.071.1(479.22) + 061(479.22)
აზარაშვილი, ვაჟა
ანოტაცია:  მუსიკალური ფონდის დირექტორის ბარამ ბარამიძისა და კომპოზიტორთა კავშირის თავმჯდომარის ვაჟა აზარაშვილის საუბარი ბორჯომში კომპოზიტორთა შემოქმედებით სახლზე შექმნილი პრობლემების შესახებ.
თემატიკა:  კომპოზიტორთა კავშირი.
1. კრიზისი: საქართველო-ისრაელის ურთიერთობები დაიძაბა // ბანკები და ფინანსები. - , 2011. - 20 აპრილი. - N11. - გვ.18[MFN: 67300]
ანოტაცია:  პრობლემები საქართველო-ისრაელის ურთიერთობებში
თემატიკა:  საქართველო-ისრაელის ურთიერთობები.
სახალხო კრება 2 მაისს აქციების გეგმას გაახმოვანებს, "სამოქალაქო ფრონტი" კი გამოსვლებს იწყებს : ინტერვიუ / ჯ. ჯიშკარიანი ; ესაუბრა თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - , 2011. - 29 აპრილი. - N108. - გვ.5[MFN: 67301]
ანოტაცია:  საუბარი "სამოქალაქო ფრონტის" ლიდერთან ამავე მოძრაობისა და "სახალხო კრების" მიერ დაგეგმილ საპროტესტო აქციებზე
მოხსენიებული პირები:  გაფრინდაშვილი ნონა ("სახალხო კრების" ლიდერი).
აღდგომისწინა რელიგიური ექსპანსია ცხინვალში // რეზონანსი. - , 2011. - 22 აპრილი. - N93. - გვ.1-2[MFN: 67302]
UDC:  27(470:479.22) + 323.173(479.22:479.224:479.225)
ანოტაცია:  რუსი არქიეპისკოპოსის არაოფიციალური ვიზიტის მიზეზები ცხინვალში და რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის გააქტიურებით გამოწვეული საფრთხეები სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის ტერიტორიებზე არსებული ეკლესიების მიმართ.
მოხსენიებული პირები:  ზოსიმე (ვლადიკავკაზისა და მახაჩყალის არქიეპისკოპოსი); კირილე (რუსეთის პატრიარქი); გაგუა მარიამ (საქართველოს საპატრიარქოს პრესსამსახურის წარმომადგენელი); არეშიძე მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი).
თემატიკა:  ქრისტიანობა; ოკუპირებული ტერიტორიები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6726 | 6727 | 6728 | 6729 | 6730 | 6731 | 6732 | 6733 | 6734 | 6735 | 6736 |  შემდეგი »  ბოლო »»