კოცნის ძალა - "ნათელი ბნელში" // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2008. - 21-27 ოქტ.. - N17. - გვ.21[MFN: 6772 ]
ანოტაცია: ახმეტელის სახელობის თეატრის სპექტაკლის "ნათელი ბნელში" (დამდგმელი რეჟ. ნინო შოთაძე) შესახებ რეჟოსორის, მსახიობისა და თეატრმცოდნეების კომენტარებით
მოხსენიებული პირები: შოთაძე ნინო (რეჟისორი); ხიდაშელი აკაკი (მსახიობი); შალუტაშვილი გიორგი (თეატრის მთავარი რეჟისორი); გეგეჭკორი მანანა (თეატრმცოდნე); ილურიძე დათო (მუსიკოსი, თეატრ "გლობუსის" დირექტორი); ფრიდონაშვილი ნანა (თეატრმცოდნე).
თემატიკა: თეატრი ; სპექტაკლი .
სარეკლამო პაუზა მინიმუმ ახალ წლამდე გასტანს // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 7 ოქტომბერი. - N274. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N30. - გვ.7,10[MFN: 6773 ]
ანოტაცია: სარეკლამო ბიზნესში არსებული რთული ვითარების მიზეზები
პერსონალია: გალუმაშვილი სოსო (საკონსულტაციო ჯგუფ "ჯეპრას" ხელმძღვანელი); გურული თორნიკე ("სარკე პიარის" დირექტორი).
თემატიკა: სარეკლამო ბიზნესი .
კობერიძე, ლევან
საქართველო ავტოექსორტიორი ქვეყანა: როგორ განისაზღვრება იმპორტირებული ავტომობილის ფასი // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2008. - 21-27 ოქტ.. - N17. - გვ.22[MFN: 6774 ]
UDC: 339(479.22)
ანოტაცია: ავტომობილების იმპორტი
საკვანძო სიტყვები: ავტომობილების ექსპორტი ; ავტომობილების იმპორტი .
მაისაშვილი, გია
ახალი სისხლია საჭირო, მაგრამ მთავრობის შეცვლა არ უნდა მოხდეს ამერიკის ან რუსეთის ზეწოლით : ინტერვიუ / გია მაისაშვილი ; ესაუბრა ხათუნა ბოჭოიძე // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2008. - 25 სექტემბერი-2 ოქტომბერი. - N039(506). - გვ.4[MFN: 6775 ]
UDC: 32 + 330(479.22)
ანოტაცია: "მომავლის პარტიის" ლიდერი საუბრობს რუსეთ-საქართველოს ომით გამოწვეულ ეკონომიკურ კრიზისზე საქართველოში და მისი გამოსწორების გეგმებზე
თემატიკა: საქართველოს პოლიტიკა ; ეკონომიკა .
გელა ბეჟუაშვილი - გენერალური პროკურორი? // რეზონანსი . - , 2008. - 15 მაისი. - N129. - გვ.1,4[MFN: 6776 ]
UDC: 331.108.24(479.22)
ანოტაცია: გენერალური პროკურორის ვაკანტურ თანამდებობაზე სავარაუდო კანდიდატად გელა ბეჟუაშვილის განხილვის შესახებ
პერსონალია: ზურაბიშვილი დავითი ("რესპუბლიკური პარტიის" წარმომადგენელი).