კოცნის ძალა - "ნათელი ბნელში" // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 21-27 ოქტ.. - N17. - გვ.21[MFN: 6772]
ანოტაცია:  ახმეტელის სახელობის თეატრის სპექტაკლის "ნათელი ბნელში" (დამდგმელი რეჟ. ნინო შოთაძე) შესახებ რეჟოსორის, მსახიობისა და თეატრმცოდნეების კომენტარებით
მოხსენიებული პირები:  შოთაძე ნინო (რეჟისორი); ხიდაშელი აკაკი (მსახიობი); შალუტაშვილი გიორგი (თეატრის მთავარი რეჟისორი); გეგეჭკორი მანანა (თეატრმცოდნე); ილურიძე დათო (მუსიკოსი, თეატრ "გლობუსის" დირექტორი); ფრიდონაშვილი ნანა (თეატრმცოდნე).
თემატიკა:  თეატრი; სპექტაკლი.
სარეკლამო პაუზა მინიმუმ ახალ წლამდე გასტანს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 7 ოქტომბერი. - N274. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N30. - გვ.7,10[MFN: 6773]
ანოტაცია:  სარეკლამო ბიზნესში არსებული რთული ვითარების მიზეზები
პერსონალია:  გალუმაშვილი სოსო (საკონსულტაციო ჯგუფ "ჯეპრას" ხელმძღვანელი); გურული თორნიკე ("სარკე პიარის" დირექტორი).
თემატიკა:  სარეკლამო ბიზნესი.
1. კობერიძე, ლევან
საქართველო ავტოექსორტიორი ქვეყანა: როგორ განისაზღვრება იმპორტირებული ავტომობილის ფასი // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 21-27 ოქტ.. - N17. - გვ.22[MFN: 6774]
ანოტაცია:  ავტომობილების იმპორტი
საკვანძო სიტყვები:  ავტომობილების ექსპორტი; ავტომობილების იმპორტი.
1. მაისაშვილი, გია
ახალი სისხლია საჭირო, მაგრამ მთავრობის შეცვლა არ უნდა მოხდეს ამერიკის ან რუსეთის ზეწოლით : ინტერვიუ / გია მაისაშვილი ; ესაუბრა ხათუნა ბოჭოიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 25 სექტემბერი-2 ოქტომბერი. - N039(506). - გვ.4[MFN: 6775]
UDC:  32 + 330(479.22)
ანოტაცია:  "მომავლის პარტიის" ლიდერი საუბრობს რუსეთ-საქართველოს ომით გამოწვეულ ეკონომიკურ კრიზისზე საქართველოში და მისი გამოსწორების გეგმებზე
თემატიკა:  საქართველოს პოლიტიკა; ეკონომიკა.